Születési súly babáknál, jó ha tudjuk!
„Minden ismerősöm gyereke legalább 3 kilóval született. Az enyém időre született, de alig 2,60 volt. Egészséges, csak nagyon picike.”
A felnőttekhez hasonlóan a csecsemők is változatos formákat mutatnak: van köztük nyúlánk, hórihorgas, nagy, zömök, mokány, filigrán stb. A termet az esetek többségében a felmenőknek köszönhető: genetikai szabály, hogy magas szülőktől rendszerint magas, alacsony szülőktől alacsony utódok származnak (bár a magas apától és alacsony anyától származók inkább édesanyjuk példáját követik, legalábbis amikor megszületnek).
Az anya is meghatározó!
Az anya saját születési súlya is befolyásoló tényező lehet. További tényező a gyerek neme: a kislányok súlya és testhossza rendszerint kisebb, mint a kisfiúké. A születési súlyt befolyásoló tényezőket még hosszan lehetne sorolni (pl. Hogyan táplálkozott és mennyit hízott a várandós anya), most csak egy számít: hogy egészséges legyen a gyerek. Egyébként egy két és fél kilós apróság ugyanolyan életképes lehet, mint 3-4 kilós kortársai.
A genetika és az egészség fontossága
Arról sem szabad megfeledkezni, hogy amint genetikai adottságai beérnek, sok kicsinek induló gyerek később magasra nő. Addig örüljön, amíg egészséges a gyermeke, és nem túl súlyos. Hamarosan eljön az idő, amikor pusztán attól megfájdul a dereka, ha a megtermett kiscsoportos megszólal: „Vegyél fel!”
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.