A csontépítés és csontbontás szabályozása
Egyes anyagok a csontépítés, mások a csontbontás folyamatára vagy irányában hatnak.
- Hormonok: Első helyen a nemi hormonokat kell megemlítenünk, mert a női és férfi nemi hormonok (ösztrogén, tesztoszteron) játsszák a legfontosabb szerepet a csontépítésben és -növekedésben, valamint a csontvesztés megelőzésében. Ezért fontos, hogy a petefészek minél tovább termeljen női nemi hormonokat (ezt a rendszeres menstruációs vérzés jelzi). Nőknél a változás kora után (menopauza) az ösztrogén termelése megszűnik (elmarad a havi vérzés), s ettől az időszaktól a csontbontás kifejezettebb ütemben zajlik. Férfiaknál a tesztoszteron termelése lassabban, és általában csak 70 éves kor után csökken. A férfiak ezért némileg védettebbek a csontritkulással szemben, mint a nők.
- A fejlődés időszakában az agyalapi mirigy által termelt növekedési hormon is szerepet játszik a csontrendszer fejlődésében (hiányában törpenövés jön létre).
- A csontbontás túlsúlyát okozza a mellékpajzsmirigy, a pajzsmirigy és a mellékvese fokozott működése.
- A parathormon a mellékpajzsmirigy termelte hormon, amelynek hatására a csontokból kalcium áramlik ki, így a csontok ásványianyag-tartalma csökken. A parathormon határozza meg a csontátépülés folyamatát.
A mellékvesekéreg hormonja elsősorban kóros állapotokban (fokozott működés esetén) fejt ki csontritkulást eredményező hatást a csontokon. Ez az anyag sokszor gyógyszer formájában kerül a szervezetbe (szteroidok), amelyet többek között asztma vagy ízületi gyulladás kezelésére használnak. A gyógyszer természetesen ugyanolyan hatást fejt ki a csontokra, mint a szervezetben kóros mennyiségben termelődött hormon. Megemlítendő (a teljesség igénye nélkül) a pajzsmirigy is, amelynek normális működése szintén elengedhetetlen nem csak a csontépítés és csontbontás helyes szabályozásában, hanem a normális csontfejlődésben is.
Egészséges emberben e hormonok szintje a normális tartományban van. A csontokra csak akkor fejtenek ki káros hatást, ha mennyiségük tartósan és jelentősen meghaladja a normális értékeket.
Ma már hormonnak tekintjük a D-vitamint is, amely a belekre és a vesére kifejtett hatása folytán a szervezet számára nagyobb kalciumkínálatot biztosít – fokozza a táplálékkal elfogyasztott kalcium felszívódását a bélből, valamint csökkenti a kalcium kiürülését a veséből. A D-vitaminnak az a különleges tulajdonsága, hogy közvetlen napfény hatására képződik a bőrünkben.
Egyéb tényezők
Egyes kóros állapotokban olyan anyagok termelődnek az emberi szervezetben, amelyek úgyszintén hatnak a csontokra. Ilyen például az ízületi gyulladás során a fehérvérsejtekben termelődő speciális anyag, az interleukin-1, amely kifejezett csontbontásra készteti a csontfaló sejteket. Ez az egyik oka, hogy az idült ízületi gyulladásban szenvedő betegeknél fokozott a csontritkulás kialakulásának veszélye.
- A kalcium tartalmú étrend-kiegészítők megvédik a csontjaim?
- Izom- és csontvázfájdalom kamaszkorban
- Cicahát-kutyahát? A gerinc görbületei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A fizikai aktivitás, az izommunka csontokra kifejtett húzó-feszítő hatása igen jelentős csontépítő inger – a kellő csúcscsonttömeg kialakulásában játszott szerepe bizonyított.
Csont leépülés mozgáshiány miatt
Ha egy egyébként egészséges ember néhány hónapra ágyhoz kötött lesz (pl. sérülés miatt) már az első ágyban töltött hét után jelentős csonttömeg csökkenés mutatható ki. Ezért is nagyon fontos a mozgás helyreállítása a rehabilitációs kezelés során. Űrhajósoknál az izommunka hiánya súlytalanságban néhány hónap után igen súlyos csontritkulást eredményez. Az előzőekben megismertük a csontokat, amelyek erősek, kemények, szilárd vázat adnak szervezetünknek.
Csontjaink nem állandóak
Már tudjuk, hogy a csontok nem olyanok, mint a kövek, amelyek sok évig változatlanok, hanem igen élénk átalakulás, anyagcsere zajlik bennük. Megismertük a csont felépítését, mikroszkópos szerkezetét is. Tudjuk azt is, milyen sokirányú belső és külső hatások formálják és tartják fenn a csont egészséges állapotát. Most nézzük, milyen változások játszódnak le az oszteoporózisos csontban.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.