Betegségek és megelőzésük

Melléküreg-gyulladás és fertőzés tünetei, kezelése!

Tünetek

Az arc csontjai között rejtélyes rendeltetésű üregek találhatók, összesen nyolc (az arc-, a homlok- és az orrmelléküregek). Sok probléma okozói: ha vékony kivezető nyílásaik eldugulnak, a bennük felszaporodó váladék fájdalmas feszítő érzést kelt, és kiváló tenyészhelyet biztosít a vírusok, baktériumok számára. Ilyenkor az üregeket bélelő nyálkahártya könnyen begyullad (szinuszitisz), sőt el is fertőződik.

Mindez elkerülhető az influ­enza, a nátha, valamint a légúti allergiás rohamok megelőzésével. Fenn­álló fertőzés esetén az alábbi lépésekkel enyhíthetők a tünetek, illetve segíthető elő a váladék felhígulása és távozása.

Tipp: napi rendszerességei sóoldatos átmosással az orrmelléküregek idült fertőzésének kockázata 72%-kal csökkenthető.

Prevenció első körben

Az orrüreg sóoldatos átmosása. Évezredek óta ismeretes, milyen jót tesz a sós víz (például a tengervíz) az orrdugulás és a melléküreg-problémák ellen. Ma már tudományosan is bizonyított a gyógymód hatékonysága. Egy angol klinika fül-orr-gégészei nyolc nagyszabású vizsgálat eredmé­nyeinek összesítésekor kimutatták, hogy naponta történő sóoldatos át­mosással az orrmelléküregek idült fertőzésének kockázata közel három­negyedével csökkenthető, sőt azt is meg lehet előzni, hogy a náthának vagy influenzának ilyen szövődménye legyen.

Hogyan kell sóoldatot készíteni? Negyed liter langyos vízbe tegyünk negyed kávéskanálnyi konyhasót és ugyanannyi szódabikarbónát, majd kavargassuk oldódásig. Hogyan juttassuk az oldatot az orrba? Vegyünk orröblítő harangot vagy csecsemők fültisztítására szolgáló gumipumpás fecskendőt, más néven csőrös pumpát (patikában, bababoltban, gyógyá­szati segédeszközöket árusító üzletben kapható).

Hajoljunk a mosdó fölé ferdén tartott fejjel. Óvatosan pumpáljuk a sóoldat egy részét a följebb eső orrlyukba, és hagyjuk, hogy belül átmossa az orrjáratokat, majd a másik orrlyukon kifolyjon (közben szájon át kell lélegezni). A garatba ürült sóoldatot köpjük ki. Addig kell ismételni, míg az oldat el nem fogy.

Kíméletes orrfújás

Szakemberek szerint az erőteljes orrfújás visszaüt, mert ún. reflexdugulást idéz elő. Normál körülmények között tüsszentéskor figyelhető meg e természetes reakció, melynek hatására az orrnyálkahártya vérbővé válik és megduzzad, mégpedig azért, hogy tüsszentés után az ártalmas vagy irri­táló anyagok ne hatolhassanak be ismét az orrba, vagy ne jussanak feljebb az orrjáratban.

Ugyanez történik túl erős orrfújáskor: az orr még inkább eldugul. Kíméletesebben kell tehát fújni az orrot, ami ugyan nem feltétlenül kelti a teljes kiürülés érzését, de az orrjárat így tartósan átjárható marad.

Meghűlés vagy influenza? Hurutoldás! Nátha, influenza vagy allergiás roham esetén a melléküregben rekedt váladék eszményi tenyészőhelyet biztosít a víru­sok és baktériumok számára. Fontos, hogy a váladék ne sűrűsödjön be, különben nem tud elfolyni. Ehhez mindennap igyunk meg legalább hat-nyolc pohár vizet, meleg teát vagy egyéb cukor- és rostmentes, híg folyadékot.

A váladék felhígulását nagyban elősegítik a patikai hurutoldók (e szerek veszélyeiről alább részletesen szólunk). Még jobb megol­dás, ha tíz percig inhalálunk: egy nagy lábasban forraljunk vizet, majd hajoljunk fölé, törülközőt borítva a fejünkre, hogy a gőz ne szökjön ki; vegyünk forró zuhanyt; menjünk el a gőzfürdőbe; izzasszuk magunkat a szaunában vagy az edzőtermi gőzkamrában.

Jegyezzük meg! Ha lakásunk vagy irodánk levegője nagyon száraz, segít a légpárásítás. Sokféle eszköz kapható erre a célra, de ezek csak rendszeres tisztítás mellett működnek megfelelően. Másik lehetőség, hogy vízzel teli tálat vagy kancsót helyezünk a fűtőtestre.

Meleg borogatás. Feszítő melléküreg-gyulladás esetén jótékonyan eny­híti a fájdalmat az arcra vagy homlokra helyezett forró vizes borogatás. Érdemes közben meleg teát kortyolgatni. Ezek a módszerek aktivitásra serkentik az üregekben lévő parányi csillószőröket is. Ezek normál körülmények között percenként hétszázszor csapkodnak ide-oda, így terelve kifelé a váladékot az üregből, meghűlés vagy influenza esetén azonban tevékenységük lelassul, és a percenkénti csapások száma háromszázra csökken. Meleg hatására azonban ismét felgyorsulnak.

A hurutoldók veszélyei. E patikai készítmények hatására az orrüreg vérerei összehúzódnak, a megduzzadt nyálkahártya lelohad, az orr járat szabaddá válik. A nátha vagy influenza elején még megkönnyítik a vála­dék elfolyását, de alkalmazásuk hamar visszaüt, és az adagok hatásának elmúltával ún. rebound-dugulás alakul ki, mely sokkal kellemetlenebb, mint a kiindulási állapot: e szerek egy idő után a váladék felhígítása he­lyett annak besűrűsödését eredményezik. Ezért a melléküregek fertőzé­sének megelőzésére ma már nemigen javasolják a hurutoldókat. Az ilyen sprét vagy pirulát legföljebb három napig és csak mértékkel használjuk!

Teendők heveny gyulladás esetén. Ha arc- vagy homloküreg-gyulladás során a feszítő érzés heves, szertesugárzó fájdalom formáját ölti, melyhez láz is társul, hívjuk ki az orvost. Ilyenkor antibiotikum szedése válhat szükségessé, esetleg fel kell szúrni az üreget.

Gyógyszeres megelőzés. Ha évente többször szenvedünk szinuszitisztől, illetve ha a nátha, az influenza vagy az allergiás rohamok vége rendre melléküreg-gyulladás, a gyógymód antibiotikumok vagy szteroidos orrsprék kúraszerű alkalmazása lehet. Ezeket a készítményeket az orvos írja föl. A sprék enyhítik a gyulladást, lelohasztják az orrjáratok és a melléküregek duzzadt nyálkahártyáját, megkönnyítik a váladék távo­zását. További előnyük, hogy mentesek a szabad forgalmú hurutoldók káros mellékhatásaitól.

Összefoglalás

Okai. Az orrjáratok és mellék­üregek nyálkahártyája megduz­zad, ami dugulást okoz. A benn­rekedt váladék ideális tenyésző-hely a vírusok és baktériumok számára.

Figyelmeztető tünetek. Feszítő fájdalom, nyomás- vagy teltségérzet az arcban, a szem mögött vagy a homloktájon (többnyire csak fél oldalon), mely olykor a felső fogsorba vagy az állkapocsba is kisugárzik; zöldes­sárga vagy barnás, bűzös orrvá­ladék; láz (38 fok feletti); erős levertség; tompa ízérzékelés, szaglás; orrgaratfolyás okozta köhögés (a garaton keresztül távozó orrváladék felköhögése); korábban nem érzett, rossz szájszag.

Új fejlemények. Krónikus szinuszitisz esetén segíthet az antibiotikumok porlasztott for­mában történő belégzése, ha egyéb gyógymódok nem hoztak eredményt (beleértve a műtéti beavatkozást). Az amerikai Stanford Egyetem kutatói állan­dóan kiújuló, idült melléküreg­-gyulladásban szenvedő pácien­sek negyvenkét fős csoportját három héten keresztül porlasz­tott antibiotikummal kezelték. Háromnegyedüknél jelentős javulást hozott a terápia, mely után átlagosan több mint négy hónapon át tünetmentesek maradtak; előtte a fertőzésük másfél havonta kiújult.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.