Betegségek és megelőzésük

Miómák kezelése

A miómák a méh izmos falában képződő jóin­dulatú, izomból álló kinövések. Igen gyakoriak, hiszen a termékeny évek alatt a nők egyharma­dánál előfordulnak. Leggyakrabban 35-55 éves kor között észlelhetők.

Kialakulásuk oka ismeretlen, de kapcsolatban állhatnak a méhet érő hormonális változások­kal, és fájdalmat, menstruációs görcsöket okoz­hatnak. Nem rosszindulatú kinövések, mind­azonáltal terméketlenséget okozhatnak! A ke­zelés a miómák méretétől és helyzetétől, továbbá a panaszoktól függ.

Tünetek és jelek

Nagyobb méretű mióma többféle tünetet okozhat:

  • hosszantartó, erősebb menstruációt,
  • menstruáció alatti erős fájdalmat;
  • meddőséget;
  • nagyobb a vetélés és a koraszülés kockázata.

A miómák jóindulatú daganatok, amelyek izom-szövetből állnak, és a méh falában képződnek. Méretük és az általuk okozott tünetek igen változatosak lehetnek. Egye­sek kicsinyek, és egyáltalán nem okoznak tüneteket, mások nagyobbak, akár egy na­gyobb gyümölcs méretét is elérhetik. Időnként egyidejűleg több is előfordulhat. Fájdalmas tüneteket, erős menstruációt okoznak. Bizonyos méret felett már meddőséget és spontán vetélést is okoznak.

Hol találhatóak a miómák?

Miómák

(Kép fent) A miómák a méh­fal izomzatában képződnek izom­szövetből. Lehetnek egyediek, de általá­ban egyidejűleg több is kialakul.

A miómák diagnosztizálása

A szokásos medencei vizsgálattal is fény derülhet a mióma meglétére. Továbbkül­dés után az ultrahangos vizsgálat a diag­nózist meg tudja erősíteni.

Röntgenfelvétel

(Kép fent) A röntgenfelvétel közepén narancsszínnel jelölve a méhen miómák láthatóak. A miómák jóindulatú daganatok, amelyek izom- és rost­szövetből alakulnak ki.

Kezelési lehetőségek

A kisebb miómák nem okoznak tünete­ket, így kezelésük sem szükséges. A na­gyobbra növekedett miómákat gyógysze­res úton lehet kezelni, ami méretüket csökkenti, de ha ez nem sikeres, sebészi úton el kell távolítani őket.

Ennek több módja lehet:

  • Hiszteroszkópia – a kisebb miómák esetén a méh üregébe juttatott hiszteroszkóp (optikai résszel ellátott hajlé­kony eszköz) segítségével a mióma lo­kalizálható, és a manipulátorral eltávo­lítható.
  • Hasi sebészet – a nagyobb miómákat hasi metszésből megközelítve lehet el­távolítani.
  • Hiszterektómia – ha a mióma már sú­lyos tüneteket okoz, mérete és helyzete pedig már nem enged meg mást, hiszterektómiát, azaz teljes méheltávolítást kell végezni. Ezt a műtétet csak erős fájdalom vagy panaszok esetén végzik el.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.