Cukorbetegség tanácsok

A cukorbetegnek széleskörű ellátásra van szüksége. Alakítsa ki csapatát!

Igaz ugyan, hogy általában a háziorvos felügyeli a cukorbetegség kezelését, de a lába, a veséje, a szeme, sőt az étrendje és a testmozgása szempontjából szakel­látásra is szüksége van. Ami azt illeti, egész kis csapatra van szükség a cukorbe­tegség megfelelő gondozásához, ezért orvosával együttműködve próbáljon kiala­kítani egyet.

Makacskodik a vércukorszintje? Forduljon szakorvoshoz!

Ha vércukorérté­kei nem javulnak, noha már 12-16 hete pontosan betartja a háziorvos utasítá­sait, kérjen beutalót cukorbeteg-szakrendelésre (diabetológushoz).

Cukorbeteg-tanácsadó

Ez a szakember a cukorbetegséggel kapcsolatos kép­zésben részesült, és esetenként több időt tud az önnel való foglalkozásnak szen­telni, mint a diabetológus orvos. Segíthet, hogy olyan módon alakítsa életét és szokásait, hogy könnyebb legyen fenntartani a vércukorszint stabilitását. Választ ad a gyógyszereivel kapcsolatos kérdésekre, megmutatja, hogyan kell beadni ma­gának az inzulininjekciót, segít a vércukorszint hatékony ellenőrzésében, megta­nít a betegségére vonatkozó feljegyzések vezetésére, és sok más területen is se­gítséget nyújthat. Az interneten tanácsot kaphat a Magyar Cukorbetegek Orszá­gos Szövetsége honlapján.

Ki segít az egészséges táplálkozási szokások kialakításában?

Minden más­nál nagyobb mértékben hat a vércukorszintre az, hogy mit és mikor eszik. A cu­korbetegekkel foglalkozó szakképzett dietetikus testreszabott táplálkozási tervet készít önnek, megtanítja az adagok nagyságának kimérését, elmagyarázza, hogy miért fontos egészséges ételeket fogyasztania, és segít olyan fogásokat választani, amelyek illenek az ön életmódjához. Nem minden dietetikus szakosodott a cukorbetegekkel való foglalkozásra, ezért olyat válasszon, aki e terület specialistá­ja. A dietetikusok között vannak olyanok, akik egyben kép­zett cukorbeteg-tanácsadók is.

Ha már évek óta nem járt dietetikusnál, keresse fel újra!

A táplálkozási szakértőt akkor is érdemes időnként felkeres­ni, ha már sok éve él együtt a cukorbetegséggel. A táplálko­zásnak és a napi energiafelvételnek az életkorhoz kell alkal­mazkodni, s elképzelhető, hogy a betegsége megállapítása óta eltelt időben a helyes táplálkozásra vonatkozó nézetek is megváltoztak. A dietetikusnál tett látogatás arra is alkalmas, hogy elszántsága az egészségesebb táplálkozásra újabb len­dületet kapjon. Valószínűleg néhány izgalmas új recepttel is gazdagabb lesz. Fontos a változatosság, mert ha nagyon egyhangú az étrendje, akkor sokkal kevésbé lesz kedve és ereje pontosan betartani az előírásokat.

Évente legalább egyszer menjen el a szemorvoshoz!

A krónikus magas vér­cukorszint kárt tehet a szem ideghártyájában, ami növeli a látási zavarok, sőt a vakság kockázatát, ezért feltétlenül tanácsos évente alapos szemvizsgálatnak alá­vetnie magát. Az orvos szemcseppel kitágítja a pupillánkat, majd alaposan meg­vizsgálja a szemet, hogy nem lát-e benne valamilyen elváltozást.

Félévente nézéssé meg a fogait!

Már gyerekkorában megtanulta, hogy a cu­kortól kilyukadhatnak a fogai. Nos, a magas vércukorszint is nagyon ártalmas lehet a fogakra nézve. Az ínybetegséget és fogszuvasodást okozó baktériumok jobban érzik magukat a szervezetben, ha az illető vércukorszintje nincs kellően szabályozva. Ezért hajlamosabbak a cukorbetegek az ínybetegségre, amely azután – bármily meglepő – növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockáza­tát is. A rendszeres fogorvosi ellenőrzés mellett elengedhetetlen a fogak gon­dos ápolása. Tanácsos ezenfelül havonta megvizsgálni, nincs-e a fogínyén vala­milyen seb vagy gyulladás.

Lábvizsgálat

Szinte hihetetlennek tűnik, hogy egy egyszerű vízhólyag vagy egy kis vágás végül a lábfej amputációjához vezethet. Pedig megtörténhet, ha a sérülésből fekély lesz, az pedig elfertőződik. Ezért is roppant fontos, hogy alaposan gondját viselje a lábfejének. Az orvos megvizsgálja, nincsenek-e a láb­fejen nem gyógyuló hólyagok, horzsolások, berepedések vagy vágások, s azt is ellenőrzi, nem zsibbad-e a lábfej egy része, illetve nem csökkent-e a fájdalom­érzete. Ez utóbbit különféle vizsgálatokkal ellenőrzi, például rezgő hangvillát érint a lábfej különböző részeihez, hogy lássa, érzékeli-e a rezgéseket, vagy hi­deg, illetve meleg tárgyakkal vizsgálja, mennyire érzékeli azok hőmérsékletét. Ettől függetlenül a házi- és a kezelőorvosnak is minden találkozásukkor meg kell vizsgálnia a lábfejet.

Aranyszabály:Vezessen étkezési naplót - és olvasgassa is!

Nagyon macerás dolognak tűnhet feljegyezni minden olyan ételt és italt, amelyet elfogyaszt, ám érdemes megtenni, mert sok előny szár­mazhat belőle. Könnyű elfelejteni vagy elba­gatellizálni a vacsorakészítés közbeni „csipegetést” vagy az irodai bulin az ellenállhatatlan tortából megevett egyetlen falatot. Azok a szokások és viselkedésformák, amelyeknek jósze­rivel nincs is tudatában, nyilvánvalóvá válnak, ha leírva látja őket. Emellett az a tudat, hogy a dietetikus is belepillant majd a naplóba, erőt adhat ahhoz, hogy nemet mondjon a tortára, és inkább almát és gyümölcslevet válasszon a büféasztalról.

Milyen cipőt viseljen?

A lábspecialista illetve ortopéd orvos meg tudja monda­ni, hogy a cipője megfelelő-e, vagy esetleg más fajtát javasol, az is lehet, hogy talpbetétre vagy belső párnázásra van szüksége. Az idő múlásával az sem kizárt, hogy speciális gyógycipőre lesz szüksége, de ne ijedjen meg, mert ma mái-rengeteg fajtát, alakút és színűt lehet csináltatni, kiváló anyagból, és egyáltalán nem lesz „ortopéd” a látvány.

Személyi edző

Ha orvosa javaslatára elszánja magát az aktív testmozgásra, de nem tudja, hogyan kezdjen hozzá, kérjen tanácsot egy konditermi edzőtől, aki segít megtervezni az önnek leginkább megfelelő edzésprogramot. Persze a kivi­telezés már az ön dolga, de az edző ebben is segíthet. Külön szerencse, ha az illetőnek gyakorlata van a cukorbetegekkel végzett munkában. Ne idegenkedjen attól sem, hogy felkeres egy gyógytornászt, mert ő biztosan tudja milyen test­mozgás tesz jót önnek.

Négy gyakori laborvizsgálat

Íme egy kis segítség annak megértéséhez, mire is szolgálnak az orvos által valószí­nűleg kért laboratóriumi vizsgálatok.

  • Egyszerű vérvizsgálat, amely a megelőző három hónap átlagos vércukor­szintjének megállapítására szolgál. Általá­ban három-hat havonta végzik el, hogy az orvos képet kapjon a kezelési program eredményességéről. A vérvételre bármikor sor kerülhet, függetlenül attól, hogy mit evett. A nem cukorbetegek normális HbAlc-értéke 4 és 6 százalék között van. Cukorbe­tegek esetében a 6,7-7 százalék alatti ered­mény már jónak számít. Ha az érték túl magas, az orvos változtat a kezelési progra­mon.
  • Általában évente egyszer végzett vizeletvizsgálat, amelyből a veseműködésre lehet következtetni: az albumin nevű fehérje jelenléte a vizeletben a vesekárosodás egyik legkorábbi jele.
  • Akkor végzik ezt a vizsgála­tot, ha fennáll a vesekárosodás lehetősége. A kreatinin az anyagcsere egyik mellékter­méke, amelyet általában a vese távolít el a szervezetből, ám a vesebetegség előreha­ladtával a vérben megnő a kreatinin szintje.
  • Koleszterin és trigliceridek. Az általában évente végzett vérvizsgálat három külön­féle zsír mennyiségét méri. Az LDL-ek („rossz” koleszterin) viaszos jellegű zsírok, amelyek az artériák falában rakódhatnak le. Szintjük legfeljebb 2,6 mmol/1 (100 mg/dl) lehet. A HDL-ek („jó” koleszterinek) kedvező hatású zsírok, amelyek eltávolítják az erekből az LDL-eket. A cukorbeteg nők­nél 1,3 mmol/1 (50 mg/dl), a férfiaknál 1,1 mmol/1 (40 mg/dl) feletti érték kívánatos. A trigliceridek a vérben keringő zsírraktá­rak, amelyeket a szervezet a glükóz- vagy zsírfeleslegből állít elő. Ha túl sok van be­lőlük, az az artériák falának elmeszesedéséhez vezethet. Szintjük lehetőleg ne haladja meg az 1,3 mmol/1 (50 mg/dl) értéket.

Aranyszabály: Oltassa be magát minden évben influenza ellen!

Kutatások igazolják, hogy a cukorbetegek körében nagyjából háromszor akkora az influ­enza vagy tüdőgyulladás miatti elhalálozás kockázata, mint másoknál, ennek ellenére csak egyharmaduk részesül megfelelő védőoltásokban. Az Amerikai Cukorbetegek Szövetsége minden kétesztendősnél idősebb cukorbeteg számára javasolja mindkét beteg­ség ellen a védőoltást. A bakteriális tüdőgyul­ladás elleni vakcinából általában egyszeri adag is életre szóló védelmet nyújt, de az orvosok azt javasolják, hogy a cukorbetegek 5-10 évvel az első után adassanak be úgynevezett emlé­keztető oltást is.

Lelki tanácsadás

A lelki egészséggel foglalkozó szakemberek, a pszicholó­gusok, a szociális munkások és a családgondozók tanácsot adhatnak a cukor­betegséggel való együttélés érzelmi feldolgozásához. A szociális munkások segíthetnek különféle anyagi források, például ingyenes gyógyszerprogramok felkutatásában azok számára, akik nem tudják kifizetni az orvosságaikat, illet­ve megszervezhetik az ingyenes betegszállítást a szakrendelőbe. A pszicholó­gusok és családgondozók egyéni vagy családi tanácsadással járulnak hozzá ahhoz, hogy megbirkózzon a krónikus betegséget olykor kisérő stresszel és depresszióval.

 

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.