Cukorbetegség tanácsok

Fogadja bizalmába orvosát, és segítsen neki, hogy ő is segíthessen!

Nem valószínű, hogy együtt járnak nyaralni vagy edzőterembe, amikor a cukor­betegségről van szó, mégis az orvos a legjobb barátja. Fogadja tehát bizalmába és segítsen neki, hogy ő is segíthessen!

Legyen jó viszonyban a többiekkel is!

Semmibe sem kerül néhány kedves szót váltani azokkal, akik az orvos körül dolgoznak. Az adminisztrátorok, ápolónők és asszisztensek rendkívül sokat segíthetnek, amikor időpontot kér a rendelésre, ha problémája van a kezelés biztosítási fedezetével kapcsolatban, vagy csak egy gyors kérdése lenne, ám az orvos nem elérhető. Tanácsos pontosan érkezni a rendelőbe, és legalább 24 órával előre szólni, ha valami okból nem tud elmen­ni a megbeszélt időpontban.

Fontos: Be kell számolni arról, hogy mit evett és mennyit mozgott.

Rendszeres vizsgálat

Ha túl sok időt hagy az egyes látogatások között, s fel­tételezi, hogy eközben minden változatlan marad, az nagyjából olyan, mintha bekötött szemmel vezetne, gondolván, hogy az út végig egyenes. A cukorbete­gek többsége három-négy havonta keresi fel orvosát, de ez persze függ az álla­potuktól – beleértve a vércukorszintet és annak állandóságát is. Az a legjobb, ha az orvos által meghatározott időközökben keresi fel a rendelőt. Komoly gondok forrása lehet, ha hosszú ideig nem megy orvoshoz, és emiatt a vércukorszintje túlságosan ingadozik.

Vigye magával a vércukorszint adatait és az étkezési naplóját (ha van)!

Orvosa úgy tud a leghatékonyabban segíteni a vércukorszint karbantartásában, ha önnel együtt átnézi a naplót, és megállapítja, hogy melyek azok az ételek, amelyek a leginkább hatással vannak az értékekre. Ennek alapján tanácsot tud adni, milyen változtatásokra lenne szükség. Sajnos nem minden háziorvosnak van ehhez ideje vagy kellő szakértelme. Ha úgy érzi, hogy háziorvosától nem kap elegendő segítséget, forduljon képzett dietetikushoz vagy diabetológus szak­orvoshoz. Arról is számoljon be, hogy mennyit mozgott az elmúlt időszakban. Ha kissé ellustult volna, elég egy pillantás a naptárba bejegyzett közelgő orvosi vizsgálatra, hogy újból edzőcipőt húzzon.

Több fül többet hall

Egy páciens átlagosan hét percet tölt az orvosi rende­lőben, s ennyi idő alatt nehéz mindent megjegyezni, ami ott elhangzik. Ha te­heti, vigyen magával valakit, aki szintén odafigyel a doktor szavaira. A látoga­tás után hasonlítsák össze, ki mire emlékszik. Amennyiben hallókészüléket hasz­nál, azt se felejtse otthon.

Viseljen kényelmes ruhát és könnyen levehető cipőt!

Ez a tanács talán fur­csán hangzik, de a sok gomb és a bonyolult fűzésű cipő miatt nehézkessé válhat a vizsgálathoz szükséges vetkőzés. Gumírozott derekú nadrág, kényelmes póló vagy pulóver és papucscipő az ideális viselet.

Vegye le a cipőjét és a harisnyáját, még ha az orvos nem kéri is meg rá!

A lábfejét minden alkalommal meg kell vizsgáltatni, hogy nincs-e rajta bőrelvál­tozás, gyulladás, berepedt bőr a sarkán vagy benőtt köröm.

Méresse meg a vérnyomását, és kérdezzen rá!

Az orvos néha csak megmé­ri a vérnyomást, de nem mondja meg az értéket – önnek azonban ezt is tudnia kell. Ideális esetben a cukorbetegek vérnyomása legfeljebb 130/80 Hgmm lehet. Ha ennél magasabb értéket mérnek, az azt jelenti, hogy a szíve túl nagy terhe­lésnek van kitéve, és megnő a szívinfarktus, a stroke, valamint a vesebetegség ki­alakulásának kockázata.

Vérnyomásmérés előtt vegyen néhány mély lélegzetet!

Ez segít a mérés pontosabbá tételében, főként akkor, ha általában ideges az orvosi rendelőben. Mindkét talpa legyen a padlón!

Vigye magával a gyógyszereit és a szedett étrend-kiegészítők listáját!

A vényre kapott orvosságok mellett ne feledje el felsorolni a recept nélkül kap­ható gyógyszereket, a vitaminokat és a gyógynövénykészítményeket is. Ez segít az orvosnak megállapítani, nem szed-e egymással káros kölcsönhatásban álló szereket vagy olyasmit, amire nincs is igazán szüksége. Az is kiderülhet, hogy valamelyik panasza az egyik szer mellékhatásának következménye.

Segítség rendelési időn kívül

Derítse ki, van-e olyan telefonszám, amelyet szükség esetén ilyenkor hívhat. Kihez fordulhat, ha a saját orvosa nem elérhető? Melyik rendelőbe kell mennie? Ezeket a kérdéseket lehetőleg az első látogatás alkalmával tisztázza.

Kitűzött célok

Ideális esetben arra kell törekedni, hogy a vércukorszint a lehető legközelebb legyen a normális (azaz a nem cukorbete­gekre jellemző) értékhez. Az alábbi adatok általános útmutatóul szolgálhatnak.

  • Normális vércukorszint: A glükóz-szintnek általában 5,5 és 7,2 mmol/1 (100-130 mg/dl) között kell lennie az étkezések előtt, és 10 mmol/1 (180 mg/dl) alatt két órával az étkezés után. Az orvosa által kitűzött konkrét célok lehetnek ettől eltérő értékek is.
  • Magas vércukorszint: Az étkezés előtt mért 7,7 mmol/1 (140 mg/dl) fölötti, illetve a lefekvéskor mért 8,8-8,9 mmol/1 (160 mg/dl) fölötti érték magasnak számít.
  • Segítségkérés: Kérdezze meg orvosától, mekkora érték számít túl magasnak. 13,8 mmol/1 (250 mg/dl) feletti érték esetén biztosan fel kell őt hívni.
Tudni kell, hogy az or­vos ajánlásai az ön eseté­ben megvalósíthatók-e.

Orvosválasztás

Ha specialistához akar fordulni, érdeklődjön más cukor­betegektől vagy a háziorvosától. Tudja meg, hogy az ajánlott szakember való­ban odafigyel-e arra, amit a páciens mond, mekkora tapasztalata van a cukorbe­tegek kezelésében, és milyen gyorsan lehet bejutni hozzá.

Döntés előtt

Ha úgy gondolja, hogy megtalálta az ideálisnak ígérkező sze­mélyt, mielőtt végleg eldöntené, hogy kitart-e a választott szakember mellett, gondolja végig az első találkozáskor szerzett benyomásait. Vajon rokonszenves­nek találta az orvost, megbízik a szakértelmében, s nem utolsósorban a rendelő légköre és szervezettsége megfelelőnek ígérkezik?

Testreszabott kezelési program

Nyugodtan szóljon az orvosnak, ha bár­milyen konkrét problémája van valamelyik javaslatával kapcsolatban. Például ha annyira ég a lába, hogy nem tud tornászni, ha fél az injekciós tűktől, és úgy érzi, hosszú távon is képtelen lesz megtanulni saját magának beadni az inzulint, vagy ha a munkahelyén nem oldható meg az inzulinos ampullák hűtése. Ezek mind olyan jellegű problémák, amelyek megoldásában, illetve elkerülésében az orvos is segíthet.

Kérdések orvosválasztáskor

Az alábbi kérdéseket érdemes feltenni, illetve megtudakolni rájuk a választ. Sok cukorbeteg páciense van? (Minél több, annál nagyobb tapasztalata van a betegség kezelése terén.) Elküldi a cukorbetegeket felvilágosító oktatásra? A kezelés eredményeként milyen vércukorszintértékeket tart megfelelőnek? Szerinte mennyi cukorbeteg páciensei átlagos HbAlc-értéke (az előző három hónap átlagos vércukorszintjének mutatószáma)? (A normál­értéknek egészségeseknél 4-6%, cukorbetegség esetén 6%, illetve 6,5% alatt kell lennie. 8% fölötti értéknél a cukorbetegség késői szövődményeinek kialakulása felgyorsul.) Az adatokat elektronikusan is rögzíti? Az ezekre a kérdésekre adott válaszok nagyon sokat elárulnak arról, mennyire tapasztalt az adott orvos a cu­korbetegek kezelése terén.

Tapintatos figyelmeztetés

Ha úgy találja, hogy az orvos csak a kép­ernyőt nézi és nem figyel önre, szükség lehet egy kissé merésznek tűnő lépésre. Álljon fel, és nézzen át a válla fölött a monitorra, hogy mi olyan érdekes. Ez való­színűleg elegendő jelzés lesz számára.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.