Fájdalom enyhítése

Csípőficam kezelése

Tünetek

  • A csípő két oldala nem egyforma; ez különösen akkor feltűnő, ha a beteg úgy áll, hogy testsúlya az érintett oldalra nehezedik.
  • Halk kattanó hang, ahogy a combcsont feje kiugrik a helyéről.
  • Ha nem kezelik, a beteg idővel bicegni kezdhet, s fájdalmat érezhet a csípőjében, a derekában és esetleg a térdében is.

Hétszáz újszülöttből átlagosan egy születik csípőficammal, vagyis olyan rendellenességgel, amikor a combcsont feje nem illeszkedik szorosan az ízületi vápába. Ez a veleszületett csípőficam. Ha az újszülött farfekvéses, az növeli a csípőficam valószínűségét. A jelenség kissé gyakoribb a lányoknál, mint a fiúknál.

Kialakulása

A csípőficamnak három különböző fokozata van:

  • Részleges csípőficam, amikor a combcsont feje összezárt láb mellett kismértékben kimozdul a vápából, de fekvő helyzetben visszacsusszan a helyére.
  • Súlyosabb esetben a láb összezárásakor a ficam teljes, de az ízületi fej pihenéskor visszaugrik a helyére.
  • Teljes ficam, amikor az ízület kificamodott helyzetben van, és a combcsont feje csak műfogással tehető a helyére.

Születéskor a csípő a szülő számára normálisnak tűnhet, de az ízület sok esetben könnyen kificamodik. Ez nem okoz észlelhető gondokat mindaddig, amíg a kicsi állni és járni nem kezd. A szülők ekkor vehetik észre a csípő két oldalának különbözőségét és azt, hogy az egyik láb hosszabbnak tűnik, mint a másik. Súlyosabb ficam esetén a gyermek biceg, kacsázva jár. Az állapot rendszerint nem okoz különösebb fájdalmat, amíg a porc el nem kopik és súlyos arthrosis nem alakul ki; ez mintegy 15-18 év múlva következik be.

Figyelem!

Minden újszülöttet meg kell vizsgáltatni, nem szenved-e csípőficamban! Ha későn ismerik fel, és a kezelést csak akkor kezdik meg, amikor a gyermek már jár, jóval kisebb a teljes siker valószínűsége, és jóval nagyobb az arthrosis kialakulásának veszélye.

Mit tegyünk?

Ha észrevesszük, hogy a csecsemő lába rendellenesen áll, vigyük el gyermekortopédushoz. Javasolt a megfelelő pelenkázás -a gyermek két lába legyen folyamatosan széttárva, hogy az ízület megfelelő helyzetben maradjon. A szakorvosi ellenőrzés azonban elengedhetetlen, rendszeresen vissza kell vinni a gyermeket az orvoshoz.

Kezelés

A rendellenesség időben felismerve ún. Pavlik-kengyellel korrigálható – ez segít a csípőízületet a megfelelő helyzetben tartani

Forradalmi újdonságok

Az új, könnyű sínek és kengyelek sokkal kényelmesebben viselhetők a csecsemő számára, mint a korábbi nehéz gipszkötések és fűzők. Ha a kezelést pár hetes korban megkezdik, gyakran néhány hónap is elég a rendellenesség korrigálására. Az eszközt addig kell viselni, amíg a röntgenfelvétel alapján az ízület egészségesnek nem mutatkozik.

Megelőzés

A csípőficam feltehetően a magzat méhben elfoglalt testhelyzetének következménye, és ezért nem előzhető meg. Az időben megkezdett kezeléssel azonban meg lehet gyógyítani.

Alternatív terápiák

A műtét után gyógytornára lehet szükség, hogy a gyermek megtanuljon normálisan járni.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.