Petefészekciszták tünetei
Tünetek
A petefészekciszták sokszor egyáltalán nem okoznak tüneteket, ha mégis, ezek a következők lehetnek:
- Megmagyarázhatatlan hasi fájdalom és puffadás.
- Rendszertelen vérzés vagy egyéb menstruációs zavarok, mint a nagyon erős vérzés vagy a menstruáció teljes megszűnése.
- A közösülés fájdalmas.
- Policisztás ovárium szindrómában: abnormális szőr növekedése az arcon, a hang mélyebbé válása és egyéb maszkulin jegyek jelentkezése.
- Ha egy ciszta megreped, hasi fájdalom lép fel. Ez átterjedhet a vállra. Hányinger, hányás és esetleg sokkos állapot is felléphet.
Veszélyeztetett csoportok
Bármely nőnél, különösen fogamzóképes korban, de a klimax után is kialakulhatnak a petefészekben ciszták.
Mit tegyünk?
Haladéktalanul forduljunk orvoshoz, ha hirtelen súlyos alhasi fájdalmat észlelünk. Ez petefészekciszta megcsavarodásának vagy megrepedésének a jele lehet. A kisebb, funkcionális ciszták által okozott kellemetlen panaszokat általában vény nélküli fájdalomcsillapítóval is lehet enyhíteni.
A policisztás ovárium szindróma orvosi kezelést kíván, melynek során a petefészek egy darabját kimetszik. Gyakori tünetét, a szőrzetfokozódást elektromos kezeléssel lehet megszüntetni: a szőrtüszőbe szúrt tű eltávolítja a szálakat, és meggátolja azok újbóli kinövését. A kisebb fokú hirsutismust gyantázással vagy szőrtelenítő kenőcsökkel is lehet kezelni; ezek a szőrszálak visszanőnek ugyan, de a kezelés eredménye több héten át megmarad.
Kialakulása
A petefészekcisztáknak különböző típusaik vannak. A leggyakoribbak a következők:
- Funkcionális ciszták: ilyen a luteinciszta, amely akkor alakul ki, ha a havi ciklus során megért petesejt nem lökődik ki a tüszőből. A tüszőben lévő folyadék mennyisége nő; a kialakuló tömlő akár lúdtojásnyi is lehet. Csak egy bizonyos ideig okoz hasi fájdalmat és a menstruációval kapcsolatos rendellenességeket, majd eltűnik. A folliculuscysta kialakulása során a petesejt kilökődik, majd a tüszőben folyadék és vér szaporodik fel. Ez kisebb, legfeljebb 5-6 cm. Ennek a típusú cisztának a jellemzője a feszülő hasi fájdalom, illetve, hogy megcsavarodhat és megrepedhet. Ez súlyos belső vérzést és fájdalmat okoz. A policisztás ovárium vagy Stein-Leventhal-szindróma esetén a petefészek megnagyobbodik. Nagy mennyiségben termelődik férfi nemi hormon, és ez szőrösödéshez, férfi nemi jegyek megjelenéséhez és a menstruáció abbamaradásához, valamint meddőséghez vezethet.
- Endometriomák: akkor alakulnak ki, amikor az endometriosisos betegben a méhnyálka-hártyasejtek a petefészekbe jutnak, és ott időről időre bevéreznek.
Forradalmi újdonságok
A CA125-szint emelkedik, ha a sejtek rossz-indulatúak, mivel ezt az antigént a daganatsejtek nagy mennyiségben termelik. Ha a vérvizsgálat nem mutat ki magas CA125-szintet, és az ultrahangos vizsgálat nem állapít meg változást a ciszta méretében vagy alakjában, akkor az orvos dönthet úgy, hogy eltekint a petefészek-eltávolítástól és ehelyett rendszeres felülvizsgálatra rendeli be a beteget, hogy ellenőrizze az esetleges változásokat.ű
Kezelés
A változás kora előtt álló nőknél jelentkező jóindulatú petefészek ciszták esetében többnyire nincs szükség kezelésre; szükségessé válik azonban, ha a tömlő alhasi fájdalmat okoz, megnagyobbodik, ill. meddőség vagy vérzészavar lép fel. A cisztákat ki kell vizsgálni, nem rosszindulatúak-e. Néha fogamzásgátló tablettákat írnak fel a funkcionális ciszták kialakulásának és növekedésének a gátlására. Ha ezek a ciszták meddőséget okoznak, egyéb gyógyszereket adnak, esetleg műtétet végeznek.
Ha a petefészekciszta megnagyobbodik, megcsavarodik vagy megreped, műtéti beavatkozás indokolt. A megrepedt ciszta súlyos fájdalmat és belső vérzést okoz, amely életveszélyes is lehet. A beavatkozás az esetek egy részében laparoszkóp segítségével is végezhető. Ekkor csak kis bemetszést és nem nagy hasfali vágást kell ejteni; ez kevésbé fájdalmas, és gyorsabb műtét utáni felépülést tesz lehetővé. A változás kora után a jóindulatú cisztákat a már nem működő petefészekkel együtt távolítják el, nehogy idővel rosszindulatúvá váljanak.
Megelőzés
Azoknál a nőknél, akik fogamzásgátló tablettákat szednek, nincs peteérés, és így náluk általában nem alakulnak ki funkcionális petefészekciszták. A ciszták egy része terhesség alatt különösebb kezelés nélkül elmúlik.
Alternatív terápiák
A petefészekciszták kezelésében nem túl hatékonyak az alternatív gyógymódok.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.