Szamárköhögés és tüneteinek kezelése
A szamárköhögés (pertusszisz) a légutakat borító nyálkahártya baktériumos fertőzése, amely sípoló köhögéssel, lázzal, orrfolyással és étvágytalansággal jár. Hetekig is eltarthat, és súlyossá válhat, ha nem kezelik. A szamárköhögés elleni kötelező védőoltás hatékonysága nem tart öt-hat évnél tovább, így a tizenévesek már megfertőződhetnek.
Gyógynövény-terápia
Szénavirág (mezei füvek keveréke, Floris graminis) főzetéből készített mellkasborogatás vagy hagymapakolás javasolt. Alkalmazhatunk tormás, mustáros pakolást is (rövid ideig). Az orvosi pemetefű, az ökörfarkkóró virága, a kakukkfű és a levendula szintén hasznos lehet.
Gyógyétrend és gyógytáplálkozás
Igyon a gyermek sok folyadékot, főként nagy C-vitamin-tartalmú gyümölcsleveket.
Homeopátia
A szamárköhögés ellenszerei a hány-tatógyökér, a pajzstetű (Coccus cac-ti), a harmatfu (Drosera rotundi-folia) vagy a sisakvirág, C3 hígításban. Kérjük ki homeopata szakorvos véleményét.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.