Nyújtás – több a káruk, mint a hasznuk?
A nyújtás olyan jól hangzik, és évtizedeken át úgy gondolták, hogy jót is tesz. Ezzel szemben valószínűleg nem helytálló azon információk többsége, amelyeket erről az edzésformáról tudni lehet. Része kell, hogy legyen-e a nyújtás a napi tornagyakorlatoknak, hogy megelőzzük velük a sérüléseket, vagy az is lehet, hogy több a káruk, mint a hasznuk?
Megakadályozza a nyújtás a sérülést?
NEM Sőt arra is van bizonyíték, hogy a hirtelen nyújtó mozdulatok sérülést, izomszakadást okozhatnak.
Sokan gondolják úgy, hogy edzés előtt nyújtani kell, de ez főleg azért van, mert már ezerszer hallották. Ám semmi sem bizonyítja a kocogás, a kerékpározás vagy az erősítő gyakorlatok előtti nyújtás hasznát.
A nyújtás túlzott mértékben végezve csökkentheti a teljesítményt. A túlnyújtás megkeményíti az izmokat, ezt nevezik nyújtási reflexnek. A két másodpercig kitartott nyújtás hatására összehúzódik az izom, és kötélhúzás veszi kezdetét.
Érdemes nyújtani?
IGEN Mind a statikus, mind a ballisztikus nyújtás (a nyújtás kitartása, illetve lendületből nyújtás) növeli a mozgástartományt. A ballisztikus nyújtás azonban izomszakadást okozhat, ha nem megfelelő módon vagy bemelegítés nélkül végzik.
A nyújtást 15-30 másodpercig kell kitartani, és kétszer-háromszor ismételni. Nem szabad, hogy a nyújtás fájdalommal járjon. A kényelmes nyújtás során az izmok elernyednek a megfelelő pozícióban, és nem következik be izomszakadás. Nyújtani akkor kell, amikor az izmok már be vannak melegítve, semmiképpen sem előtte.
Csökkenti a nyújtás az izomlázat?
NEM Az izomláz az izmok mikrosérülésére és az ezzel járó gyulladásra utal. Általában 24-48 órával edzés után jelentkezik. Az edzés következtében érzett enyhe fájdalmon nem segít a nyújtás. A Sydney Egyetem kutatói öt olyan felmérést értékeltek, amelyek a nyújtással és az izomlázzal foglalkoztak.
Nyújtás helyett melegítsen be edzés előtt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.