A vékonybél immunfunkciója
Az intesztinális immunrendszer szerkezeti felépítése
A szervezet legnagyobb immunszerve az ún. bélhez kapcsolt immunrendszer (gutassociated lymphoid tissue, GALT). A GALT szoros kapcsolatban áll a szervezet egyéb mucosalis immunrendszereivel, amelyek többek között az emlőmirigyekben, a nyálmirigyekben, valamint a bronchus és urogenitalis nyálkahártyákban találhatók.
A GALT organizált és nem organizált részekre osztható fel. A mucosalis immunrendszer organizált lymphoid struktúrái közé tartoznak a Peyer-plakkok, a vékonybél szoliter folliculusai és a mesenterialis nyirokcsomók, míg a nem organizált részek közé a lamina pro pria limfocitái és az intraepithelialis limfociták.
Peyer-plakkok
A Peyer-plakkokban két, egymástól jól elkülönülő rész figyelhető meg, a folliculusok és a thymus dependens, T-sejteket tartalmazó interfollicularis régió. A folliculusok központja, a centrum germinativum, osztódó B-sejteket tartalmaz. A Peyer-plakkokat fedő epithelium jellegzetes sejtjei az M (mikrovillus) sejtek, amelyek luminalis felszínén rövid, irreguláris mikroredők figyelhetők meg. Ezeken a sejteken keresztül történik a makromolekulák fiziológiás abszorpciója. Az M-sejtek szinte zsebszerűen ölelik körül az alattuk elhelyezkedő limfocitákat és makrofágokat, amelyek feltehetően először találkoznak a béllumenből bekerülő antigénekkel.
A lamina propria nagy számban tartalmaz diffúzán elhelyezkedő limfocitákat, plazmasejteket és makrofágokat. A lamina propriában a limfocitáknak nagyjából a fele CD3 pozitív T-sejt, amelyeknek hozzávetőlegesen kétharmada CD4 pozitív helper/inducer sejt. A limfociták másik fele B-sejt. A lamina propriában nagy mennyiségben figyelhetők meg plazmasejtek. (IgA tartalmú az összes plazmasejt 80%-a, IgM tartalmú -15%, IgG-ex-presszió néhány %). Az intesztinális szekrétumban tehát legnagyobb mennyiségben az IgA izotípusú immunglobulin fordul elő.
Az intraepithelialis limfociták (IEL) a felszíni epitheliumot és a lamina propriát elválasztó basalis membrán felett helyezkednek el az epithelialis sejtek között. Az lEL-ák száma tükrözi a béllumenből irányuló antigénstimuláció mértékét, ezért számuk a vékonybélben magasabb, mint a colonban. Az IEL-ák kizárólag T-sejtekből állnak, 90%-uk CD8-pozitív, és csak 5-6%-uk CD4-po-zitív sejt. Az epitheliumban B-sejtek és plazmasejtek egyáltalán nem fordulnak elő, ugyancsak hiányoznak a makrofágok és a dendritikus sejtek.
Orális tolerancia
A normális bélflóra, mint a természetes antigének sokasága, fontos szerepet játszik a bél immunrendszerének érésében, elsősorban az orális tolerancia kialakulásában. Újabban derült ki, hogy a helper sejtek között megkülönböztethetők citokinmintázatuk alapján Th3 és T regulátor 1 (Trl) sejtek is. Az előbbiek transforming growth factor (3-t, az utóbbiak pedig IL-10-et termelnek, amelyeknek nagy jelentősége van az orális tolerancia kialakulásában.
Ezen kívül még a regulátor T-sejtek közzé tartoznak a CD4+CD25+ és a CD8+ szuppresszor sejtek, valamint idesorolhatóak a y8-T-sejtek. Régóta ismert jelenség, hogy az ételek antigénjével történő találkozásnál az immunrendszer általában specifikus toleranciát generál. Ezt a jelenséget orális toleranciának nevezzük, és az a legtöbb szolúbilis antigénnel kiváltható.
Természetesen a bélbe kerülő patogén kórokozókkal szemben nem alakul ki tolerancia, hanem aktív immunválasz jön létre. Ebben az antigének eltérő szerkezete is szerepet játszik. Ennek a bonyolult rendszernek a kedvező irányú befolyásolásában igen fontos szerepe van a normális csecsemőkori mikroflórának.
A kommenzális baktériumok és a probiotikumok a patogén kórokozókkal szemben segítik a bélnyálkahártya homeosztázisának fenntartását olyan módon, hogy szuprimálják a gyulladásos reakciók kialakulását, elsősorban a speciális intracelluláris szignáltranszdukciós utak gátlása révén.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.