Trauma, idegentest által okozott elváltozások a gyomorban
A gyomor spontán rupturája felnőttben rendkívül ritka.
Mallory- Weiss-szindróma
A nyelőcső sérüléseinél már megismert Mallory-Weiss-szindróma hosszanti laceratiója a cardián keresztül a gyomorfalra is ráterjedhet, komoly vérzést okozva. Patomechanizmusára mindig a gyomor extrém disztenziója a jellemző, legkönnyebben a kisgörbületi oldal proximalis részén alakulhat ki. Klinikai megjelenési formájára az akut hasi katasztrófa tünetei jellemzőek, gyógyítása mindig sebészi, kivételes esetekben endoszkópos klipp felhelyezés szóba jöhet.
Külső sérülések okozta rupturák
Rupturához vezethetnek természetesen külső sérülések is: fedett hasi trauma vagy áthatoló sebek. Számos iatrogenia (endoszkópia, intubatio, anaesthesia vagy resuscitatio során keletkezett sérülések) is okozhat gyomorfal-rupturát.
Bezoár
Bezoárnak nevezzük azokat az idegentesteket, amelyek elsősorban emészthetetlen növényi elemekből (phytobezoar), hajból vagy szőrből (trichobezoar) alakulnak ki a gyomorban.
A phytobezoar ritkán alakul ki ép gyomorban, képződéséhez elsősorban a lelassult gyomorürülés (diabétesz, gyomorrák, esetleg ilyen irányú gyógyszeres kezelés) szolgáltat táptalajt. A tünetek nem specifikusak: korai teltségérzés, hányinger-hányás, fogyás, ritkán hasi fájdalom. Az esetek felében az epigastriumban tapintható rezisztencia is megjelenhet, az ultrahang- és endoszkópos vizsgálat diagnosztikus értékű.
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
- A járás zavara: sántítás és ataxia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Megszüntetése meglehetősen nehézkes és sok kínlódással jár: a különféle enzimatikus (celluláz, papain stb.) próbálkozások és az endoszkópos fragmentációs kísérletek nem mindig vezetnek sikerre. Egyes esetekben sebészi megoldás is szükségessé válhat.
Hasonló tüneteket okozhat a trichobezoar, amely elsősorban emocionális zavarokkal küszködő, hosszú hajukat rágó fiatal nőbetegekben fordul elő (extrém példaként 3250 grammos trichobezoárt is leírtak). Tünetei, kezelése hasonló a fentebb leírtakhoz.
Az egyéb idegentestek okozta sérülések
Az idegentestek legváltozatosabb fajtái kerülhetnek be a nyelőcsőből a gyomorba, főleg gyermekeknél, pszichiátriai betegekben és alkoholistákban. Eltávolításuk szükségességének megítélése és kockázata mindig a gyakorlott endoszkópos feladata, de ezen belül is különös figyelmet kell fordítanunk azokra az idegentestekre (pl. gomb-elem), amelyeket hosszabb gyomorban való tartózkodás esetén a gyomorsósav korrodálhat, és ez a folyamat súlyos toxikus tünetekhez vezethet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.