Fülzsír: 4 módszer a fül kitisztítására
Nem túl gyakori, de előfordul, hogy a fülébe fészkeli be magát valamilyen rovarféle, melyet orvosnak kell eltávolítania. Nem kevésbé kellemetlen, de annál gyakoribb, hogy a fülzsír eldugaszolja a hallójáratot, és kitisztításához a szakember segítségét kell igénybe venni, világosít fel a halláscsökkenés egy másik okáról dr. Dávid Edelstein, a New York-i Manhattan Kórház fül-orr-gégésze. A megelőzésről és a kezelésről az alábbiakban kap eligazítást.
Ne tömjön semmit a fülébe!
Ne dugdosson kisebb tárgyakat a fülébe, ne vakarja tollheggyel, hajcsattal, kiegyenesített gemkapoccsal, mert könnyen megsértheti a dobhártyáját, szól a gyakran elhangzó orvosi intelem. George W. Facér, a rochesteri Mayo Klinika fülésze a tilalmat az ujjunkra is kiterjeszti; ugyanis ha az ujjunkkal akarjuk kipiszkálni a fülzsírt, pont az ellenkező hatást érjük el: a zsírdugót egyre mélyebbre nyomjuk, és a helyzet csak rosszabb lesz, mint előtte volt.
Használjon fülcseppet!
Valószínűleg akad otthon valamilyen alkalmas folyadék, amellyel sikerül oldani, felpuhítani a zavaró szennyeződést. A hidrogén-peroxid, néhány olajfajta vagy a glicerin alkalmas erre a célra, ráadásul olcsók is, mondja dr. Facér. Ha ezekben nem bízik, vásároljon gyári készítésű fülcseppet a gyógyszertárból, adja meg a választás lehetőségét dr. Edelstein.
Mindkét fülébe cseppentsen egy keveset és a felesleget hagyja kifolyni. A folyadék felpuhítja a zsírdugót. Ezt a műveletet ismételje meg néhány napon át. Füle kimosását azonban bízza kezelőorvosára.
Szárítsa ki a külső hallójáratot!
A fület nem tanácsos törülközővel szárogatni, használja inkább a hajszárítót erre a célra. A fülbe csepegtetett alkohol is jól kiszárítja a fület. Mindezt célszerű minden zuhanyozás után elvégezni.
Mikor kell fület mosni?
A havi egyszeri fülmosás bőven elegendő mindenkinek; az ennél gyakoribb beavatkozás tönkreteszi a hallójárat természetes védőbevonatát, hangsúlyozza dr. Edelstein.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.