Koleszterin szívinfarktus

A mediterrán étrend – Az egészségünkért bármit!

A II. világháború után a görög kormány megbízta a Rockefel­ler-alapítványt, hogy a Görögország központi területeihez ké­pest igen elmaradottnak ítélt Krétán részletes vizsgálatokat végezzen, és próbáljon tervet kialakítani a „lemaradt” ország­rész felzárkóztatására.

Porondon a rosttartalmú ételek!
Porondon a rosttartalmú ételek!
A felmérések közben azt a váratlan megállapítást tették, hogy az elmaradott országrészben a la­kosság egészségesebb, a szívinfarktus-halálozás igen alacsony, a daganatos betegségek száma is kisebb, és az emberek igen hosszú életkort élnek meg.

Ekkor történt a klasszikus mediter­rán étrend leírása, mely öt pilléren nyugszik:

A rostfogyasztás növelése – Jó benyomást tesz a szívünkre!

A növényi eredetű táplálkozás az ún. civilizációs betegséggel szembeni védőhatásáról sok tapasztalat gyűlt össze. A vegetá­riánusok, vagy pl. az afrikai országok lakói között jóval rit­kábbak ezek a betegségek, a főleg állati eredetű élelmiszereket fogyasztó országokban pedig gyakoribbak.

Persze nehéz elvá­lasztani, hogy a növényi termékek fogyasztásából származó előny mennyiben a magas rosttartalmú növényekből adódó nagyobb rostfogyasztás, és mennyiben az alacsonyabb telí­tett zsír és koleszterin-bevitel következménye. Ezeket a táplál­kozási formákat külön választva egy hollandiai vizsgálatban azt találták, hogy a legkevesebb rostot fogyasztók körében 4-szer annyi szívhalálozás fordul elő, mint a legtöbb rostot fogyasztók körében.

Említést tettünk már az ún. szívkoszorúér-festéses vizsgálatokról. A Leiden Intervention Trial nevű vizsgálatban igazolták, hogy rostdús étrenddel és rostpótlással a szívkoszorúér-elmeszesedés előrehaladása lelassult a két év után megismételt szívkoszorúér-festés adatai szerint.

A rosttartalmú ételek védőhatással bírnak!
A rosttartalmú ételek védőhatással bírnak!

A rostok a növényi sejtfal alkotórészei, az emésztőrend­szerből nem szívódnak fel. A legismertebb vízben oldhatat­lan rostok a cellulóz, hemicellulóz és a lignit elsősorban a bú­zakorpában, a gyümölcsökben (körtében), a zöldségekben (borsóhéj) található. Elsősorban ezeknek köszönhető a rost­fogyasztás védőhatása főként az emésztőszervi daganatokkal, elhízással, epekővel, székrekedéssel szemben.

Bemutatkozik a Pektin – A koleszterin újra felszívódását eredményezi

A rostok másik csoportja a vízoldékony rostok, melyek fő képviselője a pektin. Ezek a rostok vizet kötnek meg, majd a vékonybélben a koleszterinben gazdag epesavakat megkötve megszakítják a koleszterin újra felszívódását. Ilyen rostok nagyobb arányban a zabkorpában, a hüvelyesekben és egyes gyümölcsökben for­dulnak elő. Elsősorban ezeknek tulajdonítják a koleszterin­szint-csökkentő hatást és az érelmeszesedéssel szembeni vé­dőhatást.

Természetesen a gyakorlatban a legtöbb rosthordozó egyaránt tartalmaz vízoldékony és vízben nem oldódó rostokat, a rost­hatás általában ezek kedvező hatásainak összegeződése. A rostfogyasztás – különösen pektin formájában – mérsékelten, maximum 10%-os mértékben csökkentheti a koleszterinszin­tet.

Hazánkban rostos tartalmú készítményként elsősorban a zabkorpát használják, melynek vízoldékony rosttartalma 14%, jól csökkenti az étvágyat. A zabkorpa az angolszász terü­leteken is igen kedvelt a zabkásaként (porridge) vagy reggeli­hez adott müzlik alkotóanyagaként, vagy meleg tejbe keverve.

Ter­mészetesen a rostbevitelre nem a búzakorpa, zabkorpa vagy a rosttabletta a legkedvezőbb forma, hanem a cereáliák, a barnakenyér és a teljes kiőrlésű lisztből készült termékek, müzlik, gyümölcsök, bab, zöldségek fogyasztása. Mindez azonban a magas vérzsírszint diétájában nem pótolja, és ter­mészetesen nem is helyettesítheti a telített zsír- és koleszterin­bevitel csökkentését, a telítetlen zsírsavbevitel növelését, csak kiegészíti ezeket.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.