Mikor mérjük a vérnyomást?
A mérés céljától függ!
Egészséges egyének ellenőrző vizsgálataikor a nyugalmi vérnyomást mérjük meg. A nyugalmi állapot tulajdonképpen viszonylagos, leginkább a reggeli ébredés utáni állapotot tekinthetjük annak. A mindennapos gyakorlatban úgy biztosítjuk a nyugalmi állapotot, hogy a mérés előtt megfelelő környezetben 10-15 percig pihentetjük az egyént, aki a mérést megelőző legalább egy óra alatt ne dohányozzon, ne fogyasszon izgató és élvezeti szereket (kávé, alkohol stb.), s kerülje a nagy érzelmi reakciókat (dühkitörések, veszekedések stb.).
Terheléses vérnyomásmérés
Bizonyos esetekben kötelező (pl. speciális alkalmassági vizsgálatok), máskor ajánlatos elvégezni a terheléses vizsgálatot is. Ilyenkor a nyugalmi vérnyomás megmérése után valamilyen munkavégzéssel (kerékpár ergométeren, futószőnyegen, zsámolyra lépéssel stb.) terheljük az egyént.
Általában szubmaximális terhelési alkalmazunk; maximális terhelést speciális esetekben (pl. a maximális fizikai teljesítőképesség meghatározása céljából) végzünk. Megmérjük a vérnyomást közvetlenül a terhelés befejezésekor, majd fél percenként addig, amíg visszatér a kiindulási értékre. Figyelmeztető, vagyis további vizsgálatokat igénylő jelnek tekintjük azt, hogyha a terhelés hatására szokatlanul magasra emelkedik a vérnyomás, s még inkább azt, hogyha 3 percen belül nem tér vissza a kiindulási értékre.
Egyre több helyen végzik a folyamatos ambuláns vérnyomásmérés
Az utóbbi mintegy harminc évben fokozatosan fejlesztették a módszert mind elméleti, mind technikai szempontból. Ezért többféle eljárás ismeretes, s igen széles választékból szerezhetőek be a megfelelő műszerek, 24 vagy 48 órás méréseket végeznek. Az egyes mérések közötti időintervallum a vizsgálatot végző intézménytől függően igen változó: nappal 10-30 percenként, éjjel 30-60 percenként mérnek. Viszonylag kevés adat van az ugyanazon a személyen megismételt méréssorozatra. Ezekben az esetekben 6-7 Hgmm-nél kisebb eltéréseket találtak a két méréssorozat adatai között .
A folyamatos ambuláns vérnyomásmérés jelentősége az alábbiakban foglalható össze:
- Megtudhatjuk az átlagos vérnyomásértéket egész napra, illetve külön nappalra és éjszakára, ami fontos lehet például antihipertenzív kezelés megkezdése előtt és után.
- Megállapíthatjuk a diurnális ritmust, s ennek kóros eltéréseit (pl. diurnalis vagy nocturnahs hipertenzió).
- Megállapíthatjuk a vérnyomás rövididejű ingadozásait.
- Ellenőrizhetjük a fehérköpeny hipertenziót.
Egyre határozottabb az a vélemény, hogy az ABPM nélkülözhetetlen a hipertónia diagnosztikájában.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.