Magasvérnyomás kezelése

Mit jelent az invazív és a noninvazív vérnyomásmérés?

Az invazív vérnyomásmérés közvetlen, a szívérrendszerbe vezetett katéteren keresztül történő, véres vérnyomásmérést jelent Ezzel szemben a noninvazív vérnyomásmérés a szervezetbe való behatolás nélkül, a bőrfel­színen az artéria felett higanyos, aneroid vagy automata vérnyomásmé­rővel történik.

Jóllehet a mindennapos orvosi gyakorlatban a fentiekben ismertetett noninvazív vérnyomásmérést alkalmazzák, de az erre felkészült intézetekben immár rutinszerűen végzik az invazív vérnyomásmérést is. Ez az eljárás a vérnyomás folyamatos regisztrálása révén nemcsak pontos vérnyomásérté­keket szolgáltat, hanem a folyamatosasan regisztrált vérnyomásgörbe ampli­túdó és időviszonyai tájékoztatnak a szívérrendszer pillanatnyi állapotáról is.

Artériás katéter bevezetése

Ma már megbízható, komplett adatgyűjtő és adatfeldolgozó készü­lékek állnak rendelkezésre, ezért orvosi szempontból elsősorban az artériás katéter bevezetése igényel megfelelő felkészültséget és jártasságot. Az artéria katéterezésének komoly veszélyei is vannak (trombózis, embolia, fertőzés, vérzés stb.). Újabban a fertőzés elleni védekezés fokozása céljából antibi­otikummal bevont katétereket is használnak. A katéterezés előtt alaposan mérlegelni kell az előnyök és a kockázatok arányát. Általában az aneszteziológiában (agyműtétek, szívműtétek stb.), az intenzív terápiás osztályokon, s bizonyos terheléses vizsgálatokban kívánatos az alkalmazása. Hangsúlyozzuk azonban, hogy bárhol, bármilyen célból végezzék az artéria katéterezést, azt csak egyéni mérlegelés után, megfelelően felkészült személyzet végezze!

Általában az artéria radiálisba vagy az artéria femoralisba helyeznek katétert. A katéter bevezetése történhet a bőrön keresztül beszúrással, a Seldinger-technika alkalmazásával, vagy sebészi feltárás segítségével. A katéter belső végét mélyen (5-20 cm) fel kell vezetni az artériába, külső részét pedig rögzíteni kell a bőrhöz. A katétert fiziológiás sóoldattal és alvadás-gátlóval feltöltött cső csatlakoztatja a vérnyomásmérő transzduceréhez. A szükséges kalibrálás után kezdődhet a mérés.

A mérőkészülék megadja a pillanatnyi vérnyomásértékeket, s folya­matosan regisztrálja a vérnyomásgörbét. A vérnyomásmérés mellett vérminták is vehetők az artériából. Ez a számos előnnyel járó eljárás még inkább igényli a katéter megfelelő karbantartását. Miután a leggondosabb karbantartás mellett is előfordulhatnak szövődmények, csak a feltétlenül szükséges ideig hagyjuk a katétert az artériában!

A katéter eltávolítása normális körülmények között egyszerű feladat, s az artéria 2-3 percig tartó erős leszorításával megakadályozható a vérzés. A katéter eltávolítása után azonban 2-3 napig ajánlatos a beteg megfigyelése az esetleges szövődmények lehető elkerülése céljából.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.