Epehólyagkövesség, hasnyálmirigy laparoszkópos sebészete
Teljes májlebeny-eltávolítást, úgynevezett anatomías rezekciót hazánkban laparoszkóppal még nem végzünk. Elvégezzük ugyanakkor az úgynevezett nem anatomías májrezekciót, a májban lévő daganatos áttétek eltávolítását, a májból kórszövettani vizsgálatra anyagvételt. Laparoszkóposan megoldható a kisebb traumas májrepedés ellátása is.
Epehólyagkövesség laparoszkópos sebészete
„Gold standard” eljárás – innen indult ki a laparoszkópia világhódító útjára. Magyarországon minden sebészeti osztályon végzik. Az epehólyag műtétek 98%-a laparoszkópos úton végbevihető.
Az epeutak laparoszkópos sebészete
Nem elterjedt eljárás. Speciális eszközparkot igényel (laparoszkópos intraoperativ ultrahang, choledo-choscop). Magyarországon egy centrumban végzik (B.-A.-Z. Megyei Kórház). Lényege: műtét közben az intraoperativ vizsgálat után vagy a tág epehólyag-vezetéken keresztül, vagy a közös epevezeték megnyitá-Choledochoscop sával choledochoscopot vezetünk az epeutakba és a szem ellenőrzése mellett a choledochoscop munkacsatornáján bevezetett Dormia–kosár segítségével távolítjuk el az epevezetékből a köveket. Ezeket a műtéteket akkor tartjuk indokoltnak, ha műtét előtt a kimutatott epeútkő eltávolítása belgyógyászati, gasztroenterológiai beavatkozással (EST-vei) nem vihető végbe vagy a beteg ebbe nem egyezik bele, és több esetben akkor, amikor az epeútkövet csak műtét közben fedezzük fel. Az epeutakon beavatkozást végezhetünk laparoszkóppal akkor is, ha a hasnyálmirigyrák előrehaladott volta nem teszi lehetővé a radikális műtétet, és az epe bélbe való áramlását palliativ (csak tüneti kezelést jelentő) módszerrel biztosítani szükséges. Ilyenkor laparoszkóposan az epeutak és a bél között összeköttetést létesítünk.
A lép laparoszkópos sebészete
A hasnyálmirigy laparoszkópos sebészete
Hazánkban még nem terjedt el, összesen két centrumban végzik (I. sz. Sebészeti Klinika, és a B.-A.-Z. Megyei Kórház). A hasnyálmirigy műtétei közül laparoszkóposan elvégezzük a különböző diagnosztikus próbaki-metszéseket, a jóindulatú kisebb tumorok eltávolítását a hasnyálmirigy testéből, és a hasnyálmirigy-álciszta műtéteit.
A hasnyálmirigytest és – farok jó- és rosszindulatú daganatainak eltávolítása laparoszkópos úton a hasnyálmirigy disztális felének a kimetszésével szintén elvégezhető. A műtét speciális eszközöket és speciális laparoszkópos felkészülést igényel, végzése csak centrumokban ajánlott.
- Sérvek laparoszkópos sebészete
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Retroperitonealis tumorok laparoszkópos eltávolítása
Ciszták, lágyrészből és más szövetekből kiinduló tumorok feltárását és eltávolítását adott esetekben laparoszkópos úton is el tudjuk végezni. Az ilyen műtét korlátját a daganat nagysága határozza meg.
A vékonybélen végzett laparoszkópos műtétek
A vékonybél megtöretése, letapadása, leszorítása miatt kialakult elzáródást (ileust) laparoszkópos úton meg tudjuk oldani. Ezekben az esetekben a Veres-tű bevezetésekor fokozott óvatosság szükséges a belek esetleges kitapadása, illetve kitágulása miatt. Vékonybél átlyukadások, perforációk laparoszkópos úton megvarrhatók. Vékonybéltumorok laparoszkópos reszekciója (kimetszése) szintén elvégezhető.
Laparoszkópos vastagbélsebészet
A legnagyobb fejlődés a laparoszkópos sebészetben ezen a területen következett be. A laparoszkópos vastagbélsebészet alig egy évtizedre vezethető vissza. Ez leginkább a daganatok sebészetére vonatkozik, a jóindulatú elváltozások laparoszkópos műtétei már 1991-ben elkezdődtek. Daganatos megbetegedés esetén a kezdetekben leírt, a trokárok behelyezésének helyén kialakult áttétek, a pneumoperitoneum okozta daganat-sejtszóródás, az onkológiai elvek betartásának kétségbe vonása évekre visszavetette a vastagbél daganatainak laparoszkópos megoldását.
Miért előnyösebb a laparoszkópos vizsgálat?
A későbbiekben nagy randomizált vizsgálatok eredményeként ezek a kétségek lekerültek a napirendről, sőt bebizonyították, hogy a laparoszkóppal végzett vastagbéltumor-műtétek több szakmai szempont miatt is előnyösebbek. A vastagbélrákok műtéti megoldásában a laparoszkópos módszer onkológiai szempontok szerint jobb, de legalább is egyenértékű a nyílt műtétekével. Lacy kimutatta, hogy III. stádiumú tumorok esetében kedvezőbb a daganatspecifikus túlélés is.
Mindezek alapján a vastagbél és végbél rosszindulatú daganatainak a kezelésében egyre szélesebb körben indult el a laparoszkópos megoldás.
Laparoszkópos féregnyúlvány-eltávolítás
A féregnyúlvány gyulladásos betegségeinek műtéti megoldása 60-80%-ban laparoszkópos úton is elvégezhető. Súlyos szövődmény, infiltrátum, tályog esetén nyílt műtét javasolt. A féregnyúlvány daganatai kiterjesztett műtétet igényelnek, ezek a laparoszkópos műtétek a vastagbélsebészet tárgykörébe tartoznak, de laparoszkópos megoldásuk szintén lehetséges.
Laparoszkópos mellékvesével távolítás
A mellékvese rosszindulatú daganatai ritkák. A jóindulatú daganatok hormontermelő és nem hormontermelő csoportba sorolhatók. A hormontermelő tumorok általában jóindulatúak és a korán jelentkező klinikai tünetek miatt hamarább kerülnek felfedezésre és műtétre. Az elváltozások laparoszkópos eltávolítása „gold standard” (a legjobb megoldás). Kivételt képeznek a nagyon nagy daganatok. Régebben a határt 3-4 cm-ben határozták meg, jelenleg 5 cm-nél nagyobb daganatokat is eltávolítunk laparoszkópos úton.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.