Mik a prosztatadaganat tünetei, kialakulásának okai?
A prosztatadaganat az 50. életév feletti férfiak megbetegedése. A legtöbb országban a tüdőrák után a második leggyakrabban előforduló tumoros elváltozás.
[halanydoboz cim=”Mely területeket érint? „]A megbetegedés földrajzi megoszlása igen változatos. Leggyakoribb az USA afroamerikai lakosai között, míg Japánban és Kínában előfordulása kifejezetten ritka. Ezek az adatok genetikai okot sejtetnek. Az elmúlt 50 év érdekes megfigyelése, hogy a megbetegedés előfordulása nőtt, s ez nem magyarázható a fejlett világra jellemzően emelkedő átlagos életkorral vagy a jobb diagnosztikus lehetőségekkel sem. Magyarországon a prosztatatumor gyakorisága körülbelül 20/100 000/férfi/év, ami alig harmada az USA afroamerikai lakosai közt észlelt megbetegedési arányoknak.
[/halvanydoboz]Halálos betegség –e a prosztatarák?
Az igen magas előfordulás ellenére a megbetegedés mortalitása alacsony. Ez két okkal magyarázható: a prosztatatumor a kezelésekre jól reagál, a betegség felfedezése és az elhalálozás között gyakran 10 évnél is több idő telik el, másrészt az időskorú betegek halála gyakran más okra vezethető vissza. A prosztatarák kóroktana ismeretlen. Gyakran genetikai okokat feltételeznek, de ennek ellentmond, hogy a Japánból az USA-ba emigráltak második nemzedékében már alig van incidenciaeltérés a fehér amerikaiakhoz képest. Egyesek családi halmozódást is leírtak, de ezekben az esetekben sosem lehetett kizárni az azonos életkörülményeket, az esetleges azonos exogén hatásokat. A vírusetiológia sem vethető el, de eddig nem is bizonyított.
Mi állhat a betegség kialakulásának hátterében?
A megbetegedés hátterében biztosan áll valamilyen hormonális ok, de ezt még nem sikerült kideríteni. Egyetlen tény biztos, azokban a férfiakban nem alakul ki prosztatatumor, akiknél fiatal korban kasztrációt végeztek. Ez a megfigyelés az alapja a prosztatadaganatos betegek hormonterápiájának. A prosztatarák és a szexuális élet közötti kapcsolat vizsgálata során kimutatták, hogy a prosztatarákosok nemi élete az átlaghoz képest nagyon aktív, másrészt a vallási okokból önmegtartóztató életet élők között kevesebb a prosztatarákos.
Kémiai rákkeltőként egyedül a kadmium látszik biztosnak. Valószínűleg a dohányzás és az alkoholfogyasztás nem játszik oki szerepet.
- Mi a prosztatarák? Diagnosztizálása és gyógyítása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mik a prosztatadaganat tünetei?
A proszcacadaganat hosszú évekig teljesen tünetmentes. Ebben az időszakban csak véletlen vizsgálattal vagy szűréssel fedezhető fel. A legelső tünetek vizelési panaszok, amelyek jellegükben egyáltalán nem különböznek a prosztata megnagyobbodás (hyperplasia) okozta kellemetlenségektől. Kezdetben a vizelési panaszok irritatívak, a beteg gyakori vizelési ingerekről tesz említést, néha imperatívak, s ezekben az esetekben időnként csak kevés vizelet ürül.
A folyamat előrehaladtával ahogy a tumor mérete nő, az obstruktív jelek kerülnek előtérbe. Ez részleges vagy akár teljes vizeletelakadást is jelenthet, vagy még súlyosabb esetekben egy- vagy kétoldali alsó szakasz ureterelzáródás is kialakulhat következményes zsákvese-kialakulással és uraemiás (húgyvérűség) állapottal. Időnként nem a lokális tumor megnagyobbodás okozta vizeletelfolyási zavarok állnak az előtérben. Gyakran a primer tumor alig nagyobbodik meg, a betegségre a figyelmet a távoli, főleg csontmetasztázis okozta panaszok hívják fel.
Mi lehet a kialakulásának az oka?
A prosztatatumorok kialakulásának konkrét okát nem ismerjük, így megelőzésük sem lehetséges. Az egészségügyi vezetés a világon mindenütt kis hatékonyságúnak és drágának tartja a prosztatatumor szűrését, de az elmúlt néhány évtized tapasztalata, s főleg amióta a PSA (prosztataspecifikus antigén) mérése adott, ez a felfogás átértékelésre szorul. A prosztatatumor jól behatárolt életkorban jelentkezik, az 50 év feletti férfiak megbetegedése. A 75 évnél idősebb betegeknél kórismézett prosztatatumornak alig van terápiás következménye. A két életkori határ közé eső betegek évenkénti, esetleg kétévenkénti szűrővizsgálatával (PSA, végbélen át történő (rectalis) vizsgálat, rectalis ultrahangvizsgálat) a prosztatatumoros betegek jelentős része még klinikai tünteket okozó stádium előtt felismerhető lenne. Ha jelenleg nincs is szervezett szűrővizsgálat, az urológiai szakrendeléseken adott a feltétel, hogy az önként jeletkezőknél PSA és rectalis vizsgálat történjen.
A prosztatadaganatok kezelése még ma sem egységes, sok pontjában vitatott, gyakran a sokat látott urológus gyakorlati tapasztalatai döntik el, hogy az adott betegnél milyen kezelési eljárásokat alkalmaznak. A hormonális kezelés lehetőségét minden betegnél ki kell használni. Ez lehet a drasztikusnak tűnő, de igen hatásos orchiectomia, anti-androgén-készítmények vagy az újabban alkalmazott legmodernebbnek számító LH-RH-analógok alkalmazása. Egy idő után a prosztatatumorok hormonérzékenységüket elvesztik, ekkor az Estracyt alkalmazásával általában még sikerül 5-7 hónapos remissziót elérni. Ha a vizelési panaszok dominálnak, palliatív transurethralis reszekció is végezhető. Ha a beteg fájdalmai jól lokalizálható csontmetasztázisokkal megyarázhatóak, sugárkezelés jön szóba. A felsorolt kezelési eljárások azoknál a betegeknél alkalmazhatóak, akiknél a tumoros folyamatot előrehaladott stádiumban fedezték fel. Ha szűrővizsgálattal vagy véletlenszerűen korai stádiumban fedezzük fel a prosztatatumort, vagyis olyankor, amikor csak lokálisan van kimutatható tumor és a beteg általános állapota megengedi, radikális prosztataeltávolítást kell végezni. Ezzel a műtéttel a tumort teljes egészében el lehet távolítani, a beteg hormonális gyógyszerekre nem szorul, nemi aktivitása megmarad. Az akár gyógyszeresen vagy műtéttel kezelt betegek 3-6 havonta ellenőrzésre szorulnak. Ezeknek a kontrollvizsgálatoknak legfontosabb eleme a PSA, emelkedése vagy süllyedése a betegség javulásával vagy rosszabbodásával szinkron. Ha a hosszú ideig alacsony PSA-értéket mutató betegnél a PSA-szint emelkedését észleljük, ez a folyamat progresszióját (előrehaladását) jelenti, azaz terápiaváltás szükséges.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.