Tegyünk a magány ellen!
Drámai változást jelent, és rendszerint traumatikus hatással jár, ha valakinek véget ér egy meghatározó, szoros kapcsolata, például válás, haláleset vagy szétköltözés következtében. Az új helyzethez való alkalmazkodás hosszú időt vehet igénybe. A veszteség okozta stressz letaglózó. Teljesen természetes, hogy az ember bizonyos időre el akar vonulni a világtól. Elemi erővel kapaszkodik a múltba, mert minden emléke odaköti.
Létfontosságú azonban, hogy amint lehet, visszatérjen a valóságba, a társas életbe. Egyáltalán nem szükségszerű, hogy az magányos a legjobban, aki egyedül él. Remélhetőleg sok év van még előtte, amelyek alatt rengeteg minden történhet, s miért is ne kötne új barátságokat? Mi akadályozza abban, hogy továbbra is a boldogságot keresse, kihasználva annak kétségtelen előnyeit, hogy immár a maga ura? Az egyedül maradt férfi vagy nő úgy érezheti, fölöslegessé vált, ám ez a gondolat könnyen elűzhető, ha például megtalálja a másokon való segítés módjait.
Érdemes részt venni karitatív szervezet vagy városszépítő egylet munkájában, tanfolyamra, klubba, kórusba, sportkörbe, csoportos múzeum- és színházlátogatásokra, túrákra járni – így könnyebb újra megtalálni a helyét az életben.
Lépésenként
Újrakezdés
A házastárs halálát vagy egy válást követően sokan úgy gondolják, örökre magukra maradtak. A gyászoló a kívülálló számára talán furcsa, torz perspektívából látja a világot. Ám ez teljesen természetes, s nem kevés idő, biztatás, segítség és támogatás szükséges ahhoz, hogy a lesújtott ember visszataláljon az életbe. Ilyenkor különösen fontos, hogy számba vegye mindazt, amit nem veszített el: elsősorban azokat, akik továbbra is Ön mellett állnak.
Aki már elég erősnek érzi magát a továbblépéshez, az előtt számtalan lehetőség áll, csak észre kell venni őket.
- Elvesztettem a kapcsolatot régi barátaimmal, magányosan élek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Íme, négy ötlet az újrakezdéshez:
- A veszteségtől megingott az önbizalma? Fogalmazza újra az önképét. Egy divatos frizura nők és férfiak esetében is évekkel fiatalíthatja a megjelenést, szinte új külsőt ad. Még jobb, ha sportos életmódra tér át, mert a rendszeres mozgás remek módja a közérzet javításának, az életkedv fokozásának.
- Érdemes átrendezni, kicsinosítani vagy felújítani a lakást, kicserélni a bútorokat, sőt akár elköltözni. A régi környezethez való ragaszkodás gátja lehet az új élet megkezdésének.
- Ha már magány, férjen bele az önkényeztetés. Engedjen meg magának egy régóta vágyott nyaralást, műszaki cikket vagy kozmetikai kezelést.
- Annak, aki egyedül él, a kutya- vagy macskatartás igazán jó befektetés. Dokumentált tény, hogy egy kedves bundás barát simogatása megnyugtatóan hat az idegekre, sőt az egészségnek is jót tesz. A gondoskodás eltereli a figyelmet önmagunkról. Az eb megsétáltatása rendszeres testmozgást jelent a friss levegőn, ami kedvezően befolyásolja a hangulatot, és alkalmat ad más kutyasétáltatókkal való megismerkedésre, azaz kapcsolatteremtésre.
További segítség
Egyéni preferenciák
Hosszú társtalanság után, amikor az már megszokottá válik, jó páran felfedezik a függetlenség óriási előnyeit. Felszabadító érzés, hogy az ember maga oszthatja be az idejét, akkor fekszik és étkezik, amikor akar, kedvére tévézhet, hajnalig olvashat stb. Az egyedülléthez való alkalmazkodás nehéz és lassú folyamat, de amint ráérez valaki a kötetlenség ízére, könnyen arra az elhatározásra juthat, hogy soha többé nem óhajt összebútorozni senkivel.
Akit viszont tartósan vagy visszatérően gyötör a magány, és nagy lakása vagy háza van, kiadhatja az egyik üres szobáját. így nem fogja magát egyedül érezni, és jól jön a jövedelem kiegészítés is. Sokan (főleg diákok) csak hétköznapra keresnek albérletet, így a hétvégén újra az Öné lehet az egész lakás. Hívhat vendégeket, valamint ott alhatnak a gyerekek, unokák.
Életmentő kötelékek
A harmonikus kapcsolatok adják az élet sava-borsát, óvják a testi-lelki egészséget. Ebből a fejezetből elsajátíthatta, mit tehet kapcsolatai megerősítése érdekében, s ez az alábbiak szerint összegezhető:
- Értékelje és ápolja emberi kötelékeit. Soha ne vegye félvállról a barátait, jó ismerőseit. Ne tekintse magától értetődőnek, hogy mindig Ön mellett állnak. Legfőképpen pedig sohase taszítsa el őket magától.
- Tanulja meg szerettei felé hatékonyan kommunikálni az érzéseit, vágyait, s mindig figyeljen oda arra, amit ők mondanak.
- Legyen ideje családjára és barátaira. Gondolja végig, mi mindent tudnának közösen csinálni, és azt valósítsák is meg.
- Az igazi barátságok elsődleges – és minden körülmények között érvényesülő – alapelve a kölcsönös segítségnyújtás.
- Mindig legyen nyitott az új kapcsolatokra.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.