A mobiltelefon használat veszélyei
A rákkeltő hatással kapcsolatos rémhírek jönnek és mennek, de ez valahogy különösen hihetőnek tűnt. Végül is ki csodálkozott volna azon a kijelentésen, hogy ha naponta többször sugárzást kibocsátó készüléket szorítunk a fejünkhöz, az agydaganatot okozhat? Míg a tudósok a mobiltelefonok és a betegség közti állítólagos kapcsolaton vitatkoznak, egyes országok törvényhozói konkrét lépéseket tettek annak érdekében, hogy egy bizonyos csoport tagjai – az autóvezetők – ne okozhassanak problémákat a telefonálgatással.
A mobiltelefonok használatának agydaganatkeltő hatásával kapcsolatos aggodalmak azután kaptak szárnyra, hogy az 1990-es évek elején több, nagy nyilvánosságot kapott pert is indítottak, mondván, hogy e nagyszerű, vezeték nélküli készülékek okozták a betegséget. Egy évtizeddel később svéd kutatók azt találták, hogy a mobilozás több mint kétszeresére növeli a kockázatot.
Káros-e a sugárzás?
A mobiltelefonok és más elektronikus eszközök kibocsátotta rádióhullámok az alacsony energiájú, nem ionizáló sugárzások közé tartoznak. Tény ugyan, hogy egyes sugárzások rákot okozhatnak, az nem egyértelmű, hogy a nem ionizáló sugárzásoknak van-e bármilyen káros egészségi hatásuk. Egyes laboratóriumi vizsgálatokban például nem sikerült igazolni, hogy a mobiltelefon által kibocsátottakhoz hasonló rádióhullámok okozhatnak-e agydaganatot.
Ráadásul a riasztó svéd vizsgálat megjelenése óta eltelt időben több más vizsgálatnak sem sikerült bizonyítania a mobiltelefon ártalmasságát. 2006-ban több mint 420 000 dán mobiltelefon-használót vizsgáltak meg, de nem tapasztalták, hogy az agydaganat valószínűsége az átlagosnál nagyobb lett volna körükben. Egy 2007-ben a Journal of Neurooncology című szaklapban megjelent, kilenc vizsgálatot összefoglaló elemzés is arra a megállapításra jutott, hogy a mobiltelefon-használók körében teljesen átlagos az agydaganat kialakulásának kockázata.
Ugyanez a vizsgálat azonban nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a mobiltelefonok hosszú távú – 10 évnél tovább tartó – használata kockázati tényező lehet a rák szempontjából. Az is igaz viszont, hogy a régóta mobilozóknak nagyobb valószínűséggel lehettek még régi típusú, analóg mobiltelefonjaik, amelyek egyes szakértők szerint tényleg veszélyesek lehettek. (A manapság kapható mobiltelefonok már szinte kizárólag digitális rendszerűek.)
- A mobiltelefonok valóban rákot okozhatnak?
- Mobiltelefonok – mennyire biztonságos a használatuk?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Növeli-e a balesetveszélyt a vezetés közbeni telefonálás?
IGEN Az adatok elsöprő erejűek: aki a kormány mögött ülve fecseg a mobiltelefonján, az sokkal rosszabbul vezet.
A világ sok részén törvény tiltja a vezetés közbeni mobilozást – és ennek jó oka van. A Utahi Egyetem kutatóinak egyik vizsgálata megállapította, hogy a mobiltelefonon való beszélgetés – akár fülhöz tartott készüléken keresztül, akár kihangosítóval -18 százalékkal lassította a reakcióidőt és duplájára növelte a ráfutásos balesetek gyakoriságát.
Még szerencse, hogy e vizsgálatokat csak laboratóriumi körülmények között, szimulátort „vezető” önkéntesekkel végezték. Más vizsgálatok viszont a való életből vett példákkal igazolták, hogy akiknek a figyelmét elvonja a telefonálás, azok sokkal nagyobb valószínűséggel nem veszik észre a tilos jelzéseket és a stoptáblákat. Egy ausztrál tanulmány szerzői 456, balesetet szenvedett autós mobilforgalmi adatait elemezték. A helyszínelőknek a baleset időpontjára vonatkozó becsléseit a híváslistákkal összevetve megállapították, hogy a vezetés közbeni beszéd a négyszeresére növeli a karambol veszélyét.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.