Mire figyeljünk az újraélesztés során?
A tévéfilmekben, ha valakinek megáll a szíve, mindig akad egy hős, aki megpróbálja az illetőt újraéleszteni. Sajnos a magas sikerarány hollywoodi illúzió. Becslések szerint Észak-Amerikában a napi 1000 szívmegállás közül az esetek kevesebb mint egyharmadában alkalmaznak ténylegesen szív-tüdő újraélesztést (kardiopulmonáris resuscitaciót). Ezeknek pedig mindössze 15%-a sikeres.
Ez azonban nem csökkenti az újraélesztési ismeretek értékét. Az újraélesztés az alábbiakkal jár: a légutak kitisztítása, szájból orrba történő lélegeztetés, és a keringés helyreállítása a mellkas manuális (kézzel történő) összenyomásával.
A lehetséges veszélyek
Az újraélesztést csak akkor alkalmazzuk, ha a személy eszméletlen, nem lélegzik, és nincs pulzusa. Az ilyen állapot fulladás vagy szívinfarktus eredménye lehet. (Ha a fulladást a légutakba került idegen test okozza, akkor először azt távolítsuk el a Heimlich-manőver alkalmazásával vagy a hátra mért erőteljes ütésekkel.) Ha részesültünk újraélesztési kiképzésben, miután értesítettük a mentőket, alkalmazzuk a tanultakat, amíg a segítség megérkezik. Gyermekek esetében kezdjük meg a mesterséges lélegeztetést, még mielőtt hívnánk a 112-t. Ha nem ismerjük a módszert, hívjuk az 1412-t, és kérjünk utasításokat telefonon keresztül. Ha azonban egyma-gunk vagyunk, és senkit sem tudunk elérni, aki segíthetne, kíséreljük meg az újraélesztést még akkor is, ha nem tudjuk pontosan, hogyan kell csinálni.
Ha a szívmegállást légzési elégtelenség okozza (ami gyermekekkel gyakori), akkor az újraélesztés önmagában sikeres lehet. Ha viszont az ok kamrai fibrilláció (felnőtteknél gyakran ez az eset), akkor az újraélesztés hosszú percekkel segíthet meghosszabbítani az életet. A túlélés azonban végül is a defibrillator használatán múlik, amelyikkel a szív elektromos sokkolásával helyreállítható a szívműködés. A mentők rohamkocsijában, de ma már sok nyilvános helyen (repülőtereken) van defibrillator.
A betegségektől való félelem egyeseket visszatart attól, hogy egy idegent orron át lélegeztessenek. A tanulmányok szerint a szívkamrai fibrilláció esetében a mellkaskompresszió önmagában ugyanolyan hatékony lehet, mint ha lélegeztetéssel együtt alkalmaznánk. Az újraélesztést oktató intézmények azonban továbbra is a lélegeztetés és a mellkas kompresszió együttes alkalmazását javasolják. Az esetek több mint 80%-ában az újraélesztést egy barát vagy családtag alkalmazza.
Ráadásul gyakorlatilag kizárt, hogy lélegeztetés miatt valaki elkapjon az áldozattól valamilyen betegséget, beleértve az AIDS-t. Kockázatot az visel, aki kapja az újraélesztést. A mellkaskompresszió során eltörhetnek a bordák, megsérülhetnek a belső szervek, a gyomortartalom a tüdőbe kerülhet Hányás előfordulhat; ilyenkor meg kell tisztítania a légutakat.
Az újraélesztést képzett oktatótól lehet megtanulni. A tanfolyamokról a mentőszolgálat és a kórházak tájékoztatást adnak.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.