Tippek a helyesen beosztott szabadidőért
Mindenkinek szüksége van olykor a teljes ellazulásra, amikor a külvilágot kizárva csak önmagára tud koncentrálni. Létfontosságú ez a stressz legyőzéséhez, okozza azt munkahelyi feszültség, túlórázás, gyereknevelés vagy betegápolás. A saját magával való törődés egyáltalán nem önzés vagy hedonizmus, hiszen az egészség és a jó közérzet megőrzését szolgálja.
Hadilábon áll az idővel?
Aki folyton másokért dolgozik, és emiatt saját igényeit háttérbe szorítja, adjon át bizonyos terheket a környezetében lévőknek. A következő módszerek közül választhat:
- Tételesen jegyezze föl, mi mindent csinál a nap folyamán, és mennyi ideje megy el ezekre a teendőkre. Jó esély van rá, hogy családtagjai meglepődnek a lista láttán, s lelkifurdalástól vagy segíteni akarástól vezérelve igyekeznek majd tehermentesíteni Önt.
- Beszélje meg családjával, hogy a háztartási munkák egy részét vállalják át. Közösen döntsék el, ki mit végezzen, mert amit az ember maga választ, azt általában szívesebben csinálja.
- A munkahelyén ne terhelje túl magát. A kapacitását meghaladó feladatokat – ha szükséges, főnöke beavatkozásával – adja át a kollégáinak.
- Egy kis leleménnyel még kizárólagos teendői alól is mentesülhet olykor. Például ha csak Ön tud vezetni a családban, szervezze meg a szomszéddal vagy egy közelben lakó baráti családdal, hogy minden második héten ők hordják a gyerekeket iskolába.
- Jelölje ki személyes szférájának határait otthon és a munkahelyen is. Mindenkinek kijár, hogy néha magára zárhassa az ajtót, és egyedül lehessen.
- Tűzzön ki konkrét időpontokat azoknak a dolgoknak az elvégzésére, amelyeket egyéb teendők miatt folyton félretesz. Nagy a feladat, de akár meg is bontható? Lásson neki részletekben. Mindennap szánjon rá fél órát, s ne azt várja, hogy legyen egy
- Ne végezzen fölösleges tevékenységeket, időnként pedig lazítson egy kicsit. Nem fognak ujjal mutogatni Önre, ha egyszer elmarad a vasalás vagy a kocsi kitakarítása.
„Ha majd lesz időm” – gyakran ezzel halogatjuk a tennivalókat. Az igazság azonban az, hogy az idő magától soha nem fog rendelkezésre állni. Tudatosan, erős elhatározással és konkrét időkeret meghatározásával el kell kezdeni a feladat megvalósítását.
Munkahelyi stressz otthon
A „hazavitt” munkahelyi stressz legalább annyira káros az egészségre és a családi életre, mint a túlórázás. Ám a két nem stresszreakciója eltérő. A Kaliforniai Egyetem (Los Angeles, USA) tudósai több ezer vizsgálat elemzése után megállapították, hogy míg a férfiak döntő hányada a munkahelyi frusztrációit előszeretettel vezeti le otthon (ez a tipikus stresszválasz), a nők viselkedése általában higgadtabb. Ők a gyermekükkel való együttlétbe menekülnek, vagy telefonbeszélgetéssel oldják a feszültségüket.
A kutatók szerint a háttérben az oxitocin nevű hormon állhat, amelyről kimutatták, hogy nyugtatólag hat, és szociálissá teszi az embert. A férfi nemi hormonok csökkentik míg az ösztrogén (a női nemi hormon) fel erősíti az oxitocin hatását.
Miért fontos, hogy mindennap szánjon magára valamennyi időt?
- Mert test és lélek egészsége csak így őrizhető meg.
- Mert így tudatosíthatja saját énjét, vágyait. Aki örökösen robotol, kivetkőzik emberi mivoltából, elfelejti, ki is ő, és hogy vannak érzelmei. Nem véletlenül mondják néha: „Úgy érzem magam, mint egy igavonó barom.”
- Mert kikapcsolhat a munkából, és másra fordíthatja a figyelmét. így felfrissülnek az idegpályák, kreatívabbá válik a gondolkodás, és pozitív fiziológiai hatások következnek be.
- Mert segít tisztázni, mi számít és mi nem. Ez könnyebbé teszi a kapcsolatteremtést a munkahelyen és a magánéletben egyaránt.
- És végül: mert megérdemeli.
„Bárcsak 48 órából állna a nap!” Ismerős mondat?
Legkönnyebben úgy tehet szert több időre, ha rendet teremt maga körül. Aki képes jól szervezni az életét, mondjuk mindig tudja, mit hol keressen és mi mikor történjen, rengeteg időt takaríthat meg. Ráadásul kivédheti a fejetlenség, zűrzavar, kapkodás okozta stresszt. Legyen a vezérmottója a „rend a lelke mindennek” – mondás. Szánjon időt tárgyi környezetének rendbetételére. Selejtezze le a fölösleges holmikat a szekrényekből, fiókokból, rakja dossziékba a fontos iratokat stb. Higgye el, jobban fogja érezni magát.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.