A meddőség okai és kezelése!
Tünetek
Prevenció első körben
A megfelelő időzítés. A fogamzóképesség a korral romlik. A férfi nemzőképessége a negyvenes életévek elején kezd hanyatlani, mivel az ondósejtek – miként maguk a férfiak is – lelassulnak. A nő tizenkilenc és huszonhat éves kora között a legtermékenyebb: ilyenkor egészséges párok esetén csaknem 100 százalék a teherbe esés valószínűsége, ha a közösülés a legmegfelelőbb időben, a tüszőrepedés után két nappal történik. Harmincöt és negyvenéves kor között a fogamzás esélye már csak harmadkkora, s ha a férfi sok évvel idősebb a nőnél, még kisebb.
SúlykontrolI. Elhízott nőknél felborulhat a nemi hormonok egyensúlya, aminek következtében több mint a duplájára nő a meddőség kockázata, és tízszeresére annak veszélye, hogy nehezen, csak hosszas próbálkozások után sikerül teherbe esni. Férfiaknál már kilenc felesleges kiló felszedése közel 10 százalékkal rontja a nemzőképességet. Fogyókúra esetén fehérjedús, szénhidrátszegény diéta javallott, mert a kutatások szerint ez segíti elő legjobban a nemi hormonok egyensúlyának helyreállását.
Füstmentesen. Sok dohányos férfi még csak nem is gondol rá, hogy állandó füstölése miatt párja nehezen vagy egyáltalán nem esik teherbe. A dohányzás hatására szabad gyökök keletkeznek, melyek tönkreteszik az egészséges sejteket. Ha túl sok termelődik belőlük – amit hiányos vagy egészségtelen táplálkozás is előidézhet -, csökken a spermiumok száma, mozgékonysága, életképessége. Az utód létrehozása érdekében is fel kell hagyni ezzel a káros szokással!
Milyen alsónadrágot viseljünk?
Prevenció második körben
Stresszoldás. Még a szakértők számára sem egyértelmű, hogy a stressz idézi-e elő a meddőséget, vagy a gyermekáldás elmaradása okoz-e stresszes állapotot, az azonban tény, hogy a stresszhormonok aránya – fogamzóképes kortársaikéhoz képest – jóval magasabb azoknak a nőknek a szervezetében (és rendszerint a párjukéban is), akik csak mesterséges megtermékenyítés útján tudnak teherbe esni. Ugyancsak túltengenék e káros hormonok a termékenységet befolyásoló menstruációs zavarok, például endometriózis (méhen kívül, a hasüregben elhelyezkedő méhnyálkahártya-szigetek) esetén.
Alkohol nélkül. Nem kell alkoholistának lenni ahhoz, hogy a fogamzó-képesség veszélybe kerüljön. Egy tudományos kimutatás szerint már azoknál az egészséges nőknél is menstruációs zavar, sőt átmeneti meddőség jelentkezhet, akik naponta háromnál több egységnyi szeszt fogyasztanak.
- Női meddőség kezelése a kéz reflexmasszázsával
- A rák kezelése és a terméketlenség mindig együtt jár?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha a túlzott alkoholfogyasztás a terhesség során is megmarad, annak igen súlyos következményei lehetnek a babára nézve – hossz- és súlynövekedése elmarad, illetve komoly idegrendszeri, szívbeli és érrendszeri fejlődési rendellenességek is kialakulhatnak. Egy biztos: jóval előbb mondjunk búcsút a pohárnak, mint ahogy teherbe kívánunk esni!
Hasznos kiegészítők. Egy nagyszabású, majdnem nyolcezer nő bevonásával végzett németországi vizsgálat kimutatta, hogy akik a fogantatás tervezett időpontja előtt egy hónapon át mindennap bevettek 1 multivi-tamin-tablettát, azoknál 5 százalékkal javult a termékenység azokhoz képest, akik nyomelemeket tartalmazó placebót kaptak.
A C-vitamin önmagában is javítja a fogamzó-, illetve nemzőképességet: férfiaknál napi 200-1000 mg hatására nő a spermiumszám. Olyan készítményt vegyünk, amely a C-vitamin mellett flavonoidokat is tartalmaz, mert a két vegyület együtt képes igazán hatékonyan meggátolni a hímivarsejteket károsító oxidatív stresszt. Nőknél a termékenység érdemi javításához napi 750 mg szükséges, de alkalmanként fölösleges 500 mg-nál többet bevenni, mert egyszerre csak ennyi szívódik fel.
Rendszeres szűrővizsgálatok. Az aktív szexuális életet élő nők, akik gyakran váltogatják partnereiket, legalább évente járjanak el nemibetegség-szűrésre. E betegségek fertőző fajtái kismedence-gyulladást idézhetnek elő, melynél baktériumok hatolnak fel a méhnyakon keresztül a méhbe és a petevezetékbe, ahol azután hegesedést okozva gátolják vagy nehezítik a fogamzást. Férfiaknál a prosztataszűrés is ajánlott: a dülmirigy bármely betegsége, de főként gyulladása és rákos elfajulása erősen hat a spermiumok termelődésére, életképességére.
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. Aki rendszeres próbálkozás ellenére egy éven belül nem esik teherbe (35 éves kor felett az időhatár fél év), forduljon orvoshoz. Akkor is ajánlatos felkeresni a szakrendelést, ha párunknak vagy partnerünknek olyan problémája van, amely befolyásolhatja a fogamzó-, illetve nemzőképességet (nőknél például petevezeték-elzáródás, endometriózis, mióma, petefészekciszta, korábban már kezelt nőgyógyászati rák; férfiaknál impotencia, dülmirigy- vagy hereproblémák).
Új fejlemények. Achlamydia baktérium a fogamzás után keletkező korai, barázdálódó sejtcsoportban (szedercsírában) osztódik, meggátolva annak ösztrogén- és progeszteron termelését. Ezek a hormonok nélkülözhetetlenek az embrió fejlődéséhez. Korai vetélést okozhat, de számos más, súlyos szövődménye is lehet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.