Időeltolódás okozta panaszok
Tünetek
Aki gyakran repül nagyobb távolságra, annál az időeltolódás szervezetre gyakorolt hatása komolyabb is lehet: nőknél például felboríthatja a menstruációs ciklust, amellett növelheti a rák, az infarktus, a gyomorfekély kockázatát. Mindezek elkerülése érdekében a következő tengerentúli repülőút előtt tegyük meg az alábbi lépéseket, vagy próbáljuk ki azt az egyet, amelyiket a legszimpatikusabbnak találjuk.
Prevenció első körben
Alvás a gépen. Ha éjszakai géppel utazunk, használjunk füldugót és szemvédőt, melyek kiszűrik a zajokat és a fényt, és húzzuk le a sötétítőt az ablakon. Az is segíthet, ha beveszünk 3 milligramm melatonint; egyes adatok szerint altató hatású. Igyekezzünk kényelmessé tenni ideiglenes alvóhelyünket: vigyünk magunkkal nyakpárnát (beszerezhetjük a repülőtéri üzletekben), esetleg könnyű takarót, ha higiénés okokból nem akarjuk használni a gépen kapottat.
Segít a napfény. Ha érkezéskor úgy érezzük, jólesne aludni egyet még akkor is, ha a célországban reggel vagy délelőtt van, ne engedjünk a kísértésnek! Igyekezzünk minél hamarabb alkalmazkodni az adott ország „idejéhez”! Próbáljunk legalább három órát a napon tölteni, például sétával, városnézéssel, így a szervezet hamarabb hozzászokik az új időzónához.
A biológiai óra átállítása. A lefekvés és az ébredés idejét már az elutazás előtt próbáljuk meg közelíteni a célországra jellemző, majdani időpontokhoz. Ha keleti irányban fogunk több időzónát átrepülni, az utazást megelőző három estén egy-egy órával korábban feküdjünk le és keljünk fel, ébredés után pedig sütkérezzünk néhány órát a napon. Kvarcolás vagy széles spektrumú napfénylámpa is segít (gyógyászati segédeszközök boltjában, világítástechnikai szaküzletben vagy webshopban keressük).
Prevenció második körben
Érkezéskor altató. Egy vizsgálat bebizonyította, hogy öt-kilenc időzóna keleti irányban történő átrepülése után azok, akik az érkezést követő három-négy estén 10 mg-os zolpidemet szednek, jobban és tovább alszanak, mint azok, akik mellőzik az altatót. Azok is pihentebben ébrednek, és kevésbé viselik meg őket az időeltolódásból eredő kellemetlen tünetek, akik a célországban töltött első négy-öt este bevesznek 2-3 milligramm melatonint. Egyszerre csak egyféle altatót használjunk!
Ez a megoldás persze csak akkor javaik, ha valaki tényleg annyira fáradt, hogy úgy érzi, muszáj a pirulákhoz nyúlnia. Ilyenkor gondoljunk arra, hogy ha az időzónának megfelelő időben kelünk és fekszünk, a szervezet néhány napon belül magától is regenerálódik, és megszűnnek a panaszok.
Reggeli kávé. Több időzóna átrepülése után a koffeintől lehet a legjobban ébren és frissen maradni. Túlzásba persze ne vigyük, mert aznap éjszaka nehezen fogunk elaludni.
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. Alvászavar az új időzónában; ha a célország otthonunkhoz képest több időzónával keletebbre fekszik, érkezés után az elalvással lehet probléma, ha nyugatabbra, túl korán ébredünk, függetlenül a lefekvés idejétől. Egyéb tünetek: eleinte koncentrációzavar, alacsony munkabírás, fáradékonyság, levertség, fejfájás, ingerlékenység, a „maradtam volna otthon” érzése; olykor étvágytalanság, emésztési panasz, székelési probléma is felléphet.
Új fejlemények. A sejteknek megvan a maguk biológiai órája, melyet alapvetően a fény szabályoz, anyagcseréjüket és egyéb, éjjel-nappali tevékenységüket befolyásolva. Komoly következményekkel járhat, akár súlyos betegségekhez is vezethet, ha ez a ritmus valamilyen okból – például időeltolódás, alvászavar vagy vakság miatt -felborul.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.