Alvás javítás

Tippek az időeltolódás hatásainak enyhítésére

  • Próbáljon előre felkészülni a változásra. Már néhány éjszakával az uta­zás előtt tolja el az étkezési és alvási idejét a célország helyi idejének irányába. Fokozatosan tegye ezt, nem szükséges teljesen, de bármilyen módosítás, amit megtesz az új időrend megközelítésére, csökkenteni fogja az időeltolódás hatásait. Például, ha Észak-Amerikából Európába utazik, az indulást megelőzően állítsa a lefekvések és felkelések idejét korábbra. Kezdje az idő hozzáigazítását azzal, hogy húsz vagy harminc perccel hamarabb fekszik le, és tegye ezt néhány napon át minden éj­szaka.
  • Próbáljon ne kialvatlanul megérkezni. Ha lehetséges, aludja ki magát az utazás előtti éjszaka. Ha a repülés ideje egybeesik a szokásos alvás­idejével, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a repülőn alud­jon.
  • Próbáljon sok folyadékot fogyasztani a repülés során. A kiszáradás ne­hezebbé teszi az alkalmazkodást az új időrendhez. Kerülje az alkoholt, mivel az megváltoztatja az alvásritmust. Kerülje a koffeint és egyéb stimulánst tartalmazó üdítőket, mivel ezek csak összezavarják a továb­biakban az alvás-ébrenlét ciklusát.
  • Ha azért utazik, hogy fontos megbeszélésen vagy bemutatón vegyen részt, vagy a legjobb formáját kell nyújtania, bármilyen okból, nincs jobb, mint korábban érkezni néhány nappal, hogy akklimatizálódjon, vagy legalábbis csökkentse az időeltolódás hatásait. Rendezze úgy a ta­lálkozót, hogy az illeszkedjen az alvás-ébrenlét ciklusához. Ha egész éjszaka repült Észak-Amerikából Európába, és másnap reggel tízkor kell egy találkozón részt vennie, a teste és az agya még aludni fog.
  • Bármikor is érkezzen, azonnal álljon át az új időre. Menjen ki a leve­gőre, hogy érje egy kis napsütés, mivel az erős napfény az egyik leg­jobb időhangoló. Gyorsan fogadja el az új étkezési és alvási időponto­kat. Az időeltolódás tünetei tovább tartanak azoknál az embereknél, akik bent maradnak a sötét hotelszobájukban, mint azoknál, akik ki­mennek a természetes fényre.
  • Étrend. Bár még mindig van némi vita, a legtöbb tanulmány mégis egyetért ab­ban, hogy az étrend megváltoztatása nem segít az időeltolódás tünetei­nek csökkentésében.
  • Alvás érkezéskor. Ha mindenképpen aludnia kell az érkezéskor, csak rövid ideig aludjon, két órát vagy kevesebbet.
  • Ha ön nagyon gyorsan halad át az időzónákon, vagy rövid idő alatt több időzónán halad át, néha jobb, ha egyszerűen nem áll át az új idő­zónára, hanem megtartja az otthoni ritmust.
  • Ha minden más kudarcot vall, használjon rövid hatóidejű altatót egy kis ideig, ami segíthet, hogy újraállítsa az alvás-ébrenlét ciklusát.
  • Egy ígéretes lehetőség a melatonin nevezetű hormon. Ezt az agyban ta­lálható tobozmirigy termeli, kizárólag éjszaka. Kísérletek során a hor­mont tablettaformában adták, és szó szerint becsapták a testet, hogy belső órájának állását megváltoztassa. A szert egyes országokban, pél­dául Amerikában engedélyezik, máshol, például Kanadában a minő­ségbiztosítás bizonytalansága miatt nem.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.