Betegségek és megelőzésük

Idült obstruktív légúti betegség (COPD)

Tünetek

A COPD (angol rövidítés) rendkívül gyakori kór. A betegek 90 százaléka dohányos. A köznyelvben „dohányostüdőnek” vagy tévesen tüdőbajnak nevezett tünetegyüttes olyan gyulladásos betegség, melyen a krónikus hörghurutot (krónikus bronchitis) és a tüdőtágulatot (emfizéma), ezek kombinációját és az asztma késői stádiumát (ekkor már nem különíthető el a betegség) értjük.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérése szerint Európában 2010-ben a COPD a negyedik vezető halálok, melyet csak az infarktus, a tüdőrák és az agyvérzés előz meg. Ezen a területen is vezet Magyarország: az európai lakosság számához viszonyítva nálunk halnak meg a legtöbben COPD-ben (2003-ban 2721 halálozás volt). A tüdő meggyengült hörgőcskéi és léghólyagocskái képtelenek kiprésel­ni az elhasznált levegőt, ezért belégzéskor a beáramló friss, oxigéndús levegőnek alig marad hely. Mindez köhögést, nehézlégzést, zihálást és ál­landó fáradékonyságot okoz, elősegítve a légúti fertőzések kialakulását.

A be­tegség végső esetben a tüdő visszafor­díthatatlan károsodásához vezethet. A megelőzés szempontjából elsődleges fontosságú, hogy ne cigarettázzunk, kerüljük a dohányfüstös helyeket, valamint a légúti ártalmakat okozó munkahelyi környezetet.

Tipp! Mediterrán étrenddel – sok gyümölcs, zöldség, hüvelyes, hal és extra szűz olívaolaj fogyasztásával -felére csökken a dohányos­tüdő kialakulásának kockázata.

A COPD kiújulásának megelőzése

Fennálló COPD esetén az alábbi lépésekkel lehet megelőzni a betegség rohamszerű, kórházi kezelést igénylő kiújulását.

  • Influenzaoltás évente. A vírusos eredetű és bakteriális fertőzések súlyosbítják a fennálló légúti problémákat. Ez az oltás akár 81 százalékos védettséget biztosít az influenza ellen, egészségeseknek és dohányostüdőben szenvedőknek egyaránt.
  • Tüdőgyulladás elleni vakcina legalább egyszer. COPD esetén sokszorosára nő a súlyos, életveszélyes tüdőgyul­ladás kialakulásának kockázata.
  • A hurutoldók (mukolitikumok) egyrészt felhígítják a légutakban keletkező váladékot, melyet így könnyebb felköhögni, másrészt bizonyos fokú védelmet nyújtanak a COPD heveny kiújulása ellen. Az acetilcisztein-tartalmú szerek a leghatékonyabbak.
  • Tartós hatású hörgőtágítóval, illetve szteroidos inhalálóval 20 százalékos mértékben (a kettő kombinációja esetén negyedével) csökkenthető a COPD kiújulásának a kockázata.
  • Légzésjavító testmozgás. Ha mindennap aktívan mozgunk legalább fél órát, javulni fog a tüdőfunkció, és enyhül a nehézlégzés. A tüdőgondozó intézetek rehabilitációs programjának lényegi eleme a gyógyhatású mozgáste­rápia, de a háziorvos is segítségünkre lehet légzésjavító torna kidolgozásában.

Prevenció első körben

Füstmentesen. A COPD-t az esetek mintegy 90 százalékában a dohányzás okozza, legyen az cigarettázás, pipázás vagy szivarozás. A dohányosok felénél kialakul ez a súlyos, nemritkán végzetes betegség. Az egyetlen hatékony meg­oldás: abbahagyni a dohányzást. Ezzel ugyan a már bekövetkezett tüdőkáro­sodás nem fordítható vissza, a további problémák megelőzése érdekében mégis létfontosságú. A tüdőbetegség végzetes súlyosbodásának, a légzés összeomlásá­nak kockázata a füstmentes életre való áttéréssel a felére csökken.

A passzív dohányzás ugyanolyan veszélyes, mint az aktív. A dohány­füst tele van rendkívül káros vegyületekkel és részecskékkel. Ahhoz, hogy a COPD kialakulásának kockázata 55 százalékkal növekedjen, nem kell feltétlenül rágyújtanunk: elég, ha más telefüstöli a lakást. Annál is nagymértékben nő a kockázat, aki füstös munkahelyen (például kocsmában, presszóban) dolgozik.

Munkahelyi ártalmak.

Kutatási eredmények! A San Franciscó-i székhelyű Kaliforniai Egyetem kutatói megállapították, hogy azokon a munkahelyeken, ahol a beltéri levegő erősen szennyezett (nagy mennyiségben tartalmaz ártalmas gázokat, vegyszergőzöket, füstöt, port stb.), duplájára nő a COPD kialakulásának veszélye. Aki ilyen helyen dolgozik, mindig hordjon légszűrőbetétes védőmaszkot.

Ahogy a szicíliai halászok esznek… Tányérunkat gyümölccsel, zöldsé­gekkel, hüvelyesekkel (bab, borsó, lencse) és hallal rakjuk meg, sütéskor, főzéskor vaj – vagy zsír – helyett olívaolajat használjunk, a vacsora mellé pedig jöhet egy pohárka vörösbor. Ez a mediterrán étrend lényege, mely egy nagyszabású vizsgálat szerint hosszú távon felére csökkenti a dohá­nyostüdő kockázatát.

Ezzel szemben a feldolgozott élelmiszerek, vörös húsok és finomított cukrok elősegítik a betegség kialakulását. A magya­rázat: a délszaki menü bőséggel tartalmaz antioxidánsokat, melyek vé­dik a sejteket a káros hatásoktól, a halban és az extra szűz olívaolajban lévő vegyületek pedig csillapítják a tüdőszövet roncsolódását elősegítő krónikus gyulladásokat.

Prevenció második körben

A spirométer megmondja. Sok millió ember szenved idült obstruktív légúti betegségben, csak épp nem tud róla, így azokban a kezelésekben, gyógymódokban sem részesül, amelyek jelentősen javíthatnának élet­minőségén és életkilátásain. Aki dohányzik, vagy a COPD bármely tünetét tapasztalja, keresse fel az orvosi rendelőt vagy a tüdőgondozót, és kérjen légzésfunkció-vizsgálatot; ennek során azt mérik, mennyi levegőt és milyen gyorsan tud kipréselni a tüdő. A kapott érték pontos felvilágosítást nyújt az orvos számára a légzőszerv állapotáról.

Veszélyes finomságok.

Kutatási eredmények! Egy vizsgálat szerint majdnem kétszer annyian szenvednek COPD-ben azok közül, akik havonta legalább tizennégy alkalommal fogyasztanak füstölt, érlelt vagy pácolt felvágottakat, hús­készítményeket – sonkát, szalámit, kolbászt, szalonnát, löncshúst stb. -, mint akiknek az étrendje alig tartalmaz effélét.

Ezekben az élelmiszerek­ben pácsók és színjavító vagy fixáló adalékanyagok vannak, melyek hatására erősen megemelkedik a vérben a reaktív nitrogéngyököknek nevezett sejtkárosító ágensek aránya. Kerüljük tehát ezeket a – Magyar­országon igen nagy mennyiségben fogyasztott – ételféleségeket.

Összefoglalás

Okai. Többnyire dohányfüst okozza, de más légszennyező anyagoknak, például kipufogó­gáznak, vegyszergőzöknek, pornak is szerepe lehet benne. Mindezek hosszú távon tönkrete­szik a tüdőben lévő hörgőcskéket és léghólyagocskákat. Ritka eset­ben az alfa-1-antiripszin nevű véralkotórész veleszületett hiá­nya – egy örökletes betegség -idézi elő a légutak COPD-t okozó károsodását.

Figyelmeztető tünetek. Nem múló köhögés; váladék rendszeres felköhögése; lég­szomj, főleg testmozgás hatásá­ra; zihálás, nehézlégzés; mellkasi szorítás; gyakran visszatérő hörghurut, arc-, homlok- vagy orrmelléküreg-gyulladás, illetve meghűlés (nátha).

Új fejlemények. A walesi Cardiff egyetemének kutatói kimutatták, hogy az idült obstruktív légúti betegségben szenvedők erei negyedével rugal­matlanabbak, mint az egészsége­sekéi, ami a magas vérnyomástól az infarktusig a legkülönfélébb szív- és érrendszeri problémák előszobája. Az is kiderült, hogy az érintettek körében kilencszer gyakoribb a csontritkulás.

A szakértők szerint a COPD-t okozó tüdőkárosodás az immun­rendszert folyamatosan „túl­gerjesztett” állapotban tartja, aminek nyomán felgyorsul az érfalakon a plakklerakódás és a csontállomány leépülése.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.