Combnyaktörés kezelése
Tünetek
A combnyaktörés megelőzésének két fő módja: az elesés elkerülése és csontjaink szilárdságának megőrzése, hogy ha mégis balesetet szenvedünk, törés helyett zúzódással megússzuk.
Prevenció első körben
Kalcium és D-vitamin naponta. Az ajánlott megnövelt napi bevitel: 1200 mg kalcium (2 adagban) és legalább 1000 NE D-vitamin. Ezzel a kombinációval megelőzhető a csontritkulás, amelynek hatására a csontok porózussá, likacsossá, tehát törékennyé válnak.
Séta a háztömb körül. Mégpedig rendszeresen! Akinek gyönge a lába, azt négyszeresen fenyegeti a combnyaktörés. A lábizmok erősítésének, karbantartásának egyik leghatékonyabb, ősi módja a gyaloglás. Lehetőleg a hét minden napján szánjunk félórát egy tempós, kiadós sétára, akár a háztömb körül, akár valahol a zöldben. Iktassunk be néhány guggolást és támadóállásos pozitúrát is. Az egyensúly- és a láberősítés másik kiváló módja a tajcsi, amely a vizsgálatok szerint hatékonyan véd az elesés ellen.
Jó szem, biztos járás. Rossz látásnál két és félszeresére nő az elesés veszélye. Az ilyen jellegű balesetek hátterében gyakran szürkehályog áll, amitől az érintett homályosan lát; ma már rutinműtéttel gyógyítható.
Gyógyszerhatások. Nyugtatók, antidepresszánsok, szívgyógyszerek (például szívritmus-szabályozók) és vízhajtók (diuretikumok) hatására a járás bizonytalanná válhat. Az már önmagában is rontja az egyensúlyérzéket, ha három- vagy többféle gyógyszert szedünk, függetlenül a szer típusától. A felírt orvosságok szedését azonban önkényesen nem szabad abbahagyni, csak a doktor jóváhagyásával – ezt a szabályt igyekezzünk mindig betartani.
Biztonság a lakásban. Sokat segít, ha lakásunk rendezett, a padló csúszásmentes, és a mozgást nem akadályozzák bútorok vagy egyéb tárgyak, hovatovább élőlények. Egy felgyűrődő szőnyeg, padlóváza, hosszabbító, lépcsőszegély, kilógó asztalláb, egy folyton útban lévő macska vagy egy körülöttünk sündörgő kiskutya komoly baleset okozója lehet. Érdemes küszöbmentessé tenni a lakást, manapság különben is nagy divat. Szükség esetén kérjünk szakszerű segítséget.
- A kalcium tartalmú étrend-kiegészítők megvédik a csontjaim?
- Izom- és csontvázfájdalom kamaszkorban
- Cicahát-kutyahát? A gerinc görbületei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Prevenció második körben
Több fényt! Sokan takarékosságból nem gyújtanak elég fényt a lakásban, pedig félhomályban nem láthatók jól az akadályok, tehát még az éles szemű ember is könnyen eleshet. Tegyünk a lámpákba energiatakarékos égőt (megéri az egyszeri nagy költséget): egy 21, 23 wattos égő fényereje az EU-ban már nem engedélyezett, hagyományos 100 W-os izzó fényerejének felel meg. A szobába lépve azonnal gyújtsunk villanyt, ha nincs elég fény.
Vidám ember ritkán botlik. A depressziós ember kétszer gyakrabban esik el, mint az, akinél nem áll fenn ilyen pszichés probléma. Az összefüggés nem világos; talán a hiányos táplálkozásból, a túlzott alkoholfogyasztásból vagy a rossz kedélyállapotból eredő figyelem-összpontosítási nehézség állhat a háttérben. Gyógyszermellékhatás sem kizárt, noha a korszerű antidepresszánsok nemigen okoznak szédülést. Mindenesetre, aki érintett, kezeltesse magát, hiszen a depresszióból ki lehet gyógyulni!
Folyadékpótlás. A folyadékpótlásra mindig ügyelni kell, főleg időskorban, amikor a szomjúságérzet gyengül, illetve amikor vizelet-visszatartási problémák miatt nem iszunk eleget (lásd még: Inkontinencia). Ha a szervezet nem kap elég folyadékot, a vérnyomás süllyed, szédülés lép fel, romlik az egyensúlyérzék, aminek szinte egyenes következménye az elesés. Mindig legyen nálunk egy kis palackban ivóvíz, és rendszeresen kortyolgassunk belőle!
Csípőtömés. Gyógyászati segédeszközöket árusító üzletben kapható párnás vagy vattás csípőbetét, amely a csípőre erősítve a ruha alatt hordható. Az idősotthonok lakói körében végzett felmérések azt mutatják, hogy 23 százalékos védelmet nyújt combnyaktörés ellen.
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. A meggyengült látás és egyensúlyérzék, gyakori szédülés növeli az elesés kockázatát. A csontritkulásnak nincsenek érzékelhető tünetei, de ötvenéves kor felett minden törés arra utalhat, hogy a csontsűrűség már nem megfelelő. A combnyaktörés erős fájdalmat és járásképtelenséget okoz, a sérült nem tudja felemelni az érintett oldali lábát.
Új fejlemények. Eddig csak rákbetegeknek adták a csontszövet állományának megtartását szolgáló zoledronsavat. Nemrég kiderült, hogy másra is jó: combnyaktörés esetén a műtéti kezelést követő három hónapon belül intravénás infúzióként beadott készítmény a két éven belüli új törés kockázatát 35 százalékkal, a törésből eredő elhalálozásét közel 30 százalékkal csökkenti!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.