Betegségek és megelőzésük

Inkontinencia problémák kezelése

Tünetek

Hólyagtúlműködésnek is nevezik, ez azonban félrevezető, szépítő megnevezés. A valóságban vizelet-visszatartási zavarról van szó, amely hatvanöt éves kor alatt a nők közel negyedénél, a férfiak 5 százalékánál kialakul, hatvanöt év fölött pedig nagyságrendekkel gyakoribbá válik. Rendkívül kellemetlen, zavaró probléma, mely az egyik fő oka annak, hogy sok idős ember öregotthonba kényszerül.

Az inkontinencia négy típusát különböztetik meg: a stressz-, sürgetéses, túlfolyásos és teljes inkontinenciát. Leggyakoribb a stressz-inkontinencia, amikor erőkifejtés, köhögés, orrfújás vagy nevetés alkalmával a vizelet elcseppen. A sürgetéses inkontinenciában a húgyhólyag akaratlanul összehúzódik, amit nagy mennyiségű, ellenőrizetlen vizeletürítés követ. A túlfolyásos típusban a hólyag nem tud kellőképpen kiürül­ni, és ezért túltelítődve a vizelet folyamatosan csorog. A teljes inkontinencia a hólyagfunkció feletti kontroll teljes elvesztését jelenti.

Tipp: Rendszeres Kegel-tornával az inkontinencia kialaku­lásának veszélye 81%-kal csökkenthető.

Az inkontinencia vizsgálata

A hólyag kontroll rendellenességeinek, így az inkontinenciának vizsgálatára urodinamikai vizsgálatokat végeznek ambu­lánsán, röntgenmonitorozás mellett, vala­mint elektronikus tesztekkel ellenőrzik a húgyhólyag telítődését és kiürülését.

A hólyag működése feletti ellenőrzésünk (részleges vagy teljes) elvesztése nagyon kellemetlen érzés. Idős korban gyakoribb, és nőkben többször fordul elő.

Többféle oka lehet:

  • a hólyagnyakat érintő bármely károso­dás (pl. nehezebb szülés utáni állapot);
  • a húgycső és a medencefenéki izmok gyengesége gyakori terhesség után és menopauzát követően, nem ritkán lehet ún. előreesett méh következménye is;
  • a hólyag kijáratának elzáródása pl. prosztatamegnagyobbodás vagy hólyagkő miatt;
  • fokozott hólyagirritáció, amely vissza­térő fertőzés, idegrendszeri problémák, szorongás következtében alakul ki;
  • agyi funkciózavar (pl. szélütés vagy de­mencia következtében).

Az egészséges és károsodott hólyag

Hólyag

Prevenció első körben

Kegel-torna mindennap. A köztudatban leginkább „intimtorna” néven ismert módszer a vizeletürítés szabályozásában kulcsszerepet játszó medencefenéki izmokat erősíti: ha ezek kellően erősek, nem fordulhat elő akaratlan vizelet folyás. Bárhol, bármikor végezhető, hiszen a kívülálló számára észrevehetetlen. A Kegel a gyógyszereknél is hatékonyabb mód­ját kínálja az inkontinencia kezelésének; különösen terhes nőknél és prosztatarákkal kezelt férfiaknál hatékony.

Első lépésként próbálkozzunk meg azzal, hogy vécézés közben egy pillanatra elzárjuk a vizelet útját, mert így jól érezhető, melyik izomcso­portot kell megfeszíteni: ezek a medencefenéki izmok. A Kegel lényege, hogy tíz másodpercre összeszorítjuk ezeket az izmokat, majd rövid lazí­tás után megismételjük a gyakorlatot (naponta legalább három, tíz-tíz másodperces Kegel-torna végzése javasolt). Mindenképpen érdemes szakképzett intimtorna-oktatóhoz fordulni.

Étkezés kis adagokban. Tudományosan bizonyított tény, hogy a meden­cefenéki izmok erősítése mellett a fogyás az inkontinencia leghatéko­nyabb ellenszere. A testsúlycsökkentéshez sokszor nem kell más, mint egy kis trükközés. A lábost vagy a tálat például, melyben az étel készült, ne tegyük az asztal közepére, hogy akadálytalanul repetázhassunk belő­le: miután kiszedtük a tányérra az adagot, az edényt hagyjuk a konyha­pulton vagy a tűzhelyen, ahol nem kínálja magát.

Emellett a szokásos­nál kisebb méretű (desszertes- vagy salátás-) tányérra szedjük ki az ételt: kistányéron a kis adag is nagynak látszik! A tartós testsúlycsökkenéshez persze a mozgás is elengedhetetlenül szükséges.

Hólyagedzés. Az orvosok szerint az inkontinenciának az is oka, ha túl gyakran megyünk vizelni. Ettől a hólyag elkényelmesedik, és már akkor ürítési ingert küld az agyba, amikor még félig sem telt meg. Aki egy-két óránként jár ki a vécére, fegyelmezze meg a hólyagját. Számos vizsgálat szerint a húgyhólyag izmainak erősítése hatására mérséklődik az inkon-tinencia, okkal feltételezhetjük tehát, hogy a probléma kialakulásának megelőzésére is alkalmas.

A „hólyagedzés” egyik módja, hogy az első nap óránként látogatjuk meg a vécét, a következő nap másfél órára, megint másnap két órára növeljük az időközöket, és így tovább egészen addig, míg végül már csak néhány óránként keressük fel a mellékhelyiséget. A főétkezések után azonban mindenképpen ürítsük ki a hólyagot.

Prevenció második körben

Koffein mentesen. Egy nagyszabású norvég vizsgálat szerint a rendszeres, naponta nagy mennyiségű teát ivók körében az átlagosnál gyakoribb az inkontinencia. Nem kizárt, hogy a koffein áll a háttérben, bár a kutatók inkább a tea más, eddig pontosan meg nem határozott vegyületeire gya­nakszanak. Ha valaki napi négy csészénél több teát iszik, annál egyér­telműen a koffeinre vezethető vissza az állapot kialakulása.

Méheltávolítás: káros és többnyire szükségtelen. A méheltávolítás (hiszterektómia) a leggyakoribb nőgyógyászati beavatkozás. A műtéten átesett nők közül sok beteget kell később vizelet-visszatartási zavar miatt operálni. Méheltávolítás előtt érdemes legalább két szakember vélemé­nyét kikérnünk, hogy valóban indokolt-e a beavatkozás.

Összefoglalás

Okai. Elsősorban a medence­fenék izmainak – mindkét nemet érintő – gyengesége okozza, de számos egyéb tényező, például húgyúti fertőzés, terhesség, kövérség is állhat a háttérben. Idősödő nőknél jellemző, hogy a húgyhólyag izmai elvékonyod­nak, meggyengülnek. Férfiaknál a dülmirigy (prosztata) eltávolí­tása gyakran vezet inkontinenciához.

Figyelmeztető tünetek. Kis mennyiségű vizelet akaratlan ürítése például nevetéskor, tüsszentéskor vagy megerőltetés hatására. Hirtelen fellépő vizelési inger, mely olyan heves lehet, hogy nem érjük el időben a mellékhelyiséget.

Új fejlemények. A húgyhólyag izomzatába adott botoxinjekció (botulinum-A) hatására azoknál is enyhül az inkontinencia, akik­nél a gyógyszeres vagy egyéb terápia eredménytelen.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.