Hotelekben, motelekben, távol az otthontól a babával
A babával töltött első éjszaka a nagyvilágban kicsit rémisztő lehet. De jobban fogunk aludni, ha betartjuk az alábbi tanácsokat:
- Érkezés után ellenőrizzük biztonsági szempontból a szobát – különösen ha a baba már jár vagy mászik. Némelyik családbarát hotellánc eleve gyerekbiztossá teszi a szobáit, másképp lehet, hogy otthonról kell hozni biztonsági berendezéseket. Gondoskodjunk arról, hogy a nyitott ablakok, elektromos kábelek, üvegek és hasonlók ne legyenek elérhetők. A szabadon lévő konnektorokat dugaszoljuk be, a fürdőszobaajtót tartsuk csukva. Ellenőrizzük a kiságyat biztonsági szempontból. Ha van minibár a szobában, üríttessük ki, vagy gondoskodjunk róla, hogy biztonságosan zárva legyen.
- Ha a babát az ágyra helyezzük pelenkázni vagy játszani, használjunk vízhatlan borítót, hogy megvédjük az ágyat a babától és a babát a feltételezhetően nem elég tiszta ágytakarótól.
- Ha a babát a szobában etetjük, tegyünk újságpapírt vagy műanyag fóliát a padlóra, hogy megvédjük a szőnyeget – részben udvariasságból, részben azért, hogy ne fizettessék meg velünk a tisztítást.
- Ne zárjuk el az aktív babát. A felügyeletünk alatti mászással nincs gond, hacsak a szőnyeg szemmel láthatóan nem Koszos, és az ugyancsak felügyelet alatti felfedező totyogással sincs gond. De ellenőrizzük az ágy alatti részt, nehogy valami veszélyes (vagy egészségre ártalmas) dolog legyen alatta.
- A hotel révén szerezzünk gyerekfelügyelőt. A legtöbb szálloda és üdülő gondoskodik valamilyen gyerekmegőrzésről. Amit azonban nyújtanak, jelentősen eltérhet. Lehet, hogy a hotel takarítónője szeretné kiegészíteni a fizetését, lehet, hogy a portán átadják a helyi bébiszitter-szolgáltatások telefonszámainak listáját (és nekünk kell felhívni és felvenni őket), lehet, hogy van helyi gyerekfelügyelő programjuk (leggyakrabban a családokra épülő, nagy üdülőkben).
- Az utazás során kezeljünk minden bébiszittert úgy, mintha otthon volnánk: csak olyan személyt válasszunk, aki leinformálható, vizsgázott, biztosított és szerződéses, és akit (vagy legalább a szolgáltatót) ki lehet kérdezni. A recepciós pultnál fogadjuk őket, így biztosak lehetünk abban, hogy a megfelelő embert kapjuk.
Nagy magasságban
Ha olyan helyre megyünk, amely magasan a tengerszint felett van, meg kell tennünk néhány óvintézkedést. Mivel nagyobb magasságokban a napsugarak sokkal intenzívebben érnek, különösen gondosnak kell lenni a napvédő krémek használatával és a napozási idő korlátozásával. Mivel nagyobb a folyadékigény, az ott-tartózkodás alatt a nagyobb babának valamivel több gyümölcslére vagy vízre lesz szüksége naponta.
Vérszegény babánál a levegő alacsonyabb oxigéntartalma megnövelheti a pulzust és a légzésszámot, és fáradékonyságot okozhat. Ez nem ok aggodalomra, hacsak nincs a babának fertőzése vagy más egészségügyi problémája, például szívbetegsége – ebben az esetben beszéljünk orvossal az út előtt. De mindenképpen tervezzünk be gyakori pihenőket.
Vérszegény babánál a levegő alacsonyabb oxigéntartalma megnövelheti a pulzust és a légzésszámot, és fáradékonyságot okozhat. Ez nem ok aggodalomra, hacsak nincs a babának fertőzése vagy más egészségügyi problémája, például szívbetegsége – ebben az esetben beszéljünk orvossal az út előtt. De mindenképpen tervezzünk be gyakori pihenőket.
Jó mulatást!
Terveztünk, pakoltunk, cipekedtünk, utaztunk. Itt az idő a szórakozásra. Ez a néhány tanács segíthet, hogy jól érezzük magunkat a babával:
- Legyünk reálisak az útiterv összeállításában. Nem leszünk képesek úgy tartani a tempót a babával, mintha csak felnőttekre terveztük volna az utat. Ha túl sokat akarunk, nem fogjuk élvezni.
- Az útiterv legyen rugalmas. Ha azt terveztük, hogy Budapestről egyenesen elvezetünk Opatijába, de a babának Zágráb környékén elege van a kocsiból, álljunk meg éjszakára. Ha két napot akartunk nézelődéssel tölteni Athénban, de a baba nyűgössége már az első reggel romba dönti a romok megtekintését, nézzük meg máskor a Parthenont.
- Olyan helyeket látogassunk, ahol a babának nem kell sokáig nyugton vagy csöndben maradnia. A szabadtéri szobrok, parkok, állatkertek és némelyik múzeum érdekes lehet a babák és a kisgyerekek számára — még ha idejük java részében csak a többi embert figyelik is. Ha lehet, fogadjunk fel egy bébiszittert, amikor el akarunk menni az operába, egy koncertre vagy színházba.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.