Nemi különbségek a gyereknevelésben?
„Igyekszünk mindent megtenni, hogy a gyerekeinket ne szexista módra neveljük. Sajnos azonban a fiamat képtelen vagyok rávenni a babázásra – a baba neki csak arra jó, hogy a falhoz vágja.”
Szerencsére eljött a nemek egyenjogúságának a kora, de a nemi egyformaság kora soha nem fog eljönni – legalábbis ameddig a természetnek van beleszólása. Az ember nemcsak a játszótéren és a grundon válik fiúvá vagy lánnyá, hanem már és elsősorban az anyaméhben.
Tudósok véleménye szerint a nemi különbségek a méhben kezdődnek
Amikor megindul a nemi hormonok – pl. tesztoszteron, tüszőhormon – elválasztása. A fiú magzat az elsőből, a lány a másodikból kap többet. A jelek szerint ez felel az agy fejlődésében, a különféle adottságokban és az életfelfogásban mutatkozó különbségekért.
Bár a különbségek pontos meghatározásáig a tudománynak még sokat kell tennie, bizonyos különbségek a születéstől kezdve nyilvánvalóak. Még haza se vitték a kórházból, a lányok hosszasabban nézik az arcokat, főleg ha beszélnek is. A lányok az érintésre, fájdalomra, zajra reagálnak jobban, a fiúk a vizuális ingerekre.
A lányok érzékenyebbek, de könnyebben megnyugszanak és megvigasztalódnak, a fiúk általában többet sírnak és ingerlékenyebbek. Ezek és egyéb különbségek természetesen nem feltétlenül az egyes személyiségekre, hanem általában a fiúkra és általában a lányokra érvényesek. Előfordulhat, hogy egy kislánynak „fiúsabb”, egy kisfiúnak „lányosabb” vonásai vannak.
- Mentális és fizikai egészség a gyermekeknél
- Hogyan legyünk türelmes, következetes szülők?
- Mindennapi szabályok a gyermeknevelésben
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az is korán látható, hogy a fiúk nagyobb izomzattal, tüdővel, szívvel és fájdalomtűréssel vannak megáldva, a lányok párnásabbak, más alkatú a medencéjük, és izmaik másképpen dolgozzák fel az oxigént, ezért később nem lesznek olyan erősek, mint a fiúk. A kislányokat azonban nem lehet a gyengébb nemnek mondani: általában kezdettől fogva egészségesebbek, szívósabbak a fiúknál.
Már egészen fiatal kortól meglátszik, hogy a lányokat az emberek érdeklik jobban, a fiúkat pedig a tárgyak; valószínűleg ez az oka, hogy a kislányok szeretnek babázni és öltöztetőst játszani, a fiúk viszont a traktort, a tűzoltóautót részesítik előnyben.
Előre meghatározza-e a sorsukat, ha a kislány babával, a fiú traktorral játszik?
Részben igen a válasz: a lánynak nővé, a fiúnak férfivá kell felnőnie. Nemi szerepfelfogásukat azonban a szüleik hozzáállása is befolyásolja: magatartásuk nagyjából a szülői példát fogja követni. Ügy is fel lehet nevelni egy gyereket, hogy mindkét nemet egyaránt becsülje, ne (bármilyen) sztereotípia alapján, hanem a saját személyes képességei és vágyai alapján döntse el, milyen szerepet szán magának az életben, és – nemétől függetlenül – képes legyen ápolni a kapcsolatait. Vagyis ne legyen „szexista”.
Néhány tanács a fenti célok eléréséhez:
- Legyünk tudatában, hogy a férfiak és a nők született különbségei semmiképpen nem jelentik azt, hogy az egyik jobb vagy rosszabb, erősebb vagy gyengébb, mint a másik. A különbözőség gazdagító, az egyneműség korlátozó. Adjuk ezt tovább a gyerekeinknek.
- Ne hagyjuk figyelmen kívül a gyerekeink egyéniségét. Egy hímnemű csapatban több az izomerő és az agresszivitás, mégis van olyan nő, aki erősebb és agresszívabb, mint egy férfi. Ha a lányunknak „fiús” vonásai vannak, ne csúfoljuk, ne szégyenítsük meg miatta, és ne akarjuk arra kényszeríteni, hogy megváltozzon. A képességeket nem elnyomni kell, hanem bátorítva erősíteni. Fogadjuk el, szeressük, támogassuk, bátorítsuk a gyereket olyannak, amilyen.
- Nyesegessük a túlzásokat. A gyerek jellemének elfogadása nem jelenti azt, hogy nem segíthetjük megszabadulni az olyan modortól, amely az életben a hátrányára lenne. Ha agresszív, tanítsuk meg, hogyan uralkodjon magán. Ha passzív, neveljük nagyobb öntudatosságra.
- Ne csak azért válasszunk neki játékokat, hogy valamilyen sztereotípia ellen vagy érdekében hassanak, hanem azért is, mert feltehetőleg tetszeni fognak neki és a hasznára lesznek. Törődjünk bele, ha a gyerek másképpen játszik valamivel, mint vártuk volna (ugyanazzal a játékkal másképpen játszanak a fiúk és a lányok, de nemen belül is lehetnek különbségek). Egy fiúnak egyszer sem kell babát ringatnia ahhoz, hogy később jó apa legyen, ennél összehasonlíthatatlanul fontosabb a példa, amit a gondos apjától lát.
- Ne essünk a szexizmus csapdájába. A szipogó kisfiút ne intsük le azzal, hogy „katonadolog”, a nyafogó kislányt ne babusgassuk. A lánynak ne csak a külsejét dicsérjük, a fiúnak ne csak az ügyességét. Az ilyen elismerésnek is megvan a maga helye, de egy fiút azért is meg lehet dicsérni, ha kedvesen bánik a húgával, vagy egy lányt azért, mert ügyesen kezeli a labdát. Egy gyerek egyénisége sokféle vonásból tevődik össze, és azok mindegyikét ápolgatni kell, úgyhogy ne sajnáljuk tőlük az elismerést.
- Tartózkodjunk a különféle szakmák, élethivatások rangsorolásától. Ha a gyerekben olyan benyomást keltünk, hogy például a pedagógusszakmának nincs nagy becsülete, felnőttkorában sem fogja megbecsülni. Ha azt plántáljuk belé, hogy az irodai állás többet ér, mint a főállású anyaság vagy egyéb foglalkozások, az utóbbiakat ő sem fogja értékelni.
- Az otthoni feladatokat ne a sztereotip szokások szerint – vagy ellenükben – osszuk ki a család tagjaira, hanem a képességeik, hajlamaik, idejük szerint. Tehát az főzzön, aki a legjobban tud (a mosogatást, takarítást egy másikra lehet bízni), az könyveljen, aki a legjobban ért a pénzügyekhez. Az olyan feladatokat, amikhez senkinek nem fűlik a foga, forgórendszerben, megegyezés alapján vagy alkalomszerűen lehet kiosztani (pl. „levinnéd a szemetet?”), az utóbbi esetben azonban nem árt az ellenőrzés (pl. Hogy tényleg levitte-e valaki a szemetet).
- Mutassunk példát. A szülők együtt döntsék el, hogy milyen férfi és női értékeket becsülnek, majd próbálják magukban és a gyerekeikben is ápolni. A kisgyerek nemi identitása részben a hasonnemű játszótársakkal, részben a hasonnemű szülővel való azonosuláson keresztül alakul ki. Mint már említettük, nem attól lesz valaki gondos apa, ha kisfiú korában babázik, hanem az apja (vagy más fontos férfi) példájától. A baseballozás kevésbé fogja a lányokat fizikai képességeik fejlesztésére ösztönözni, mint az, ha felnőtt anyjukat naponta kocogni látják.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.