Televíziózás – ártalmas vagy hasznos?
A tévénézés nem árt – legalábbis a szemünknek nem. Szakértők megállapították, hogy még az sem rontja a látásunkat, ha közelről nézzük a képernyőt. A tévéképernyők rákkeltő sugárzásával kapcsolatos aggodalmak alábbhagytak, amióta a gyártók minimális szintre csökkentették a képcsövek sugárzási szintjét.
De mi a helyzet az erőszakkal? Vagy azokkal, akik naphosszat a tévé előtt ülnek? E veszélyek sajnos jóval súlyosabbak. Különösen a gyerekek esetében igaz, hogy a túlzásba vitt tévénézés zavarokat okozhat a testi fejlődésben és a tanulásban egyaránt, és növeli az elhízás veszélyét.
Sok ember szó szerint a televízió rabjává válik. Ma már szinte minden háztartásban van televízió. Az amerikai gyerekek heti 21,7 órát töltenek a képernyő előtt, ami évi 1128 órát jelent. 70 éves korukra ezek az emberek az életükből öt-hét évet tévézésre fordítottak. Magyarország cseppet sem marad le ebben a tekintetben, a magyar középiskolások napi 2-3 órát töltenek számítógép vagy tévé előtt, hétvégeken még ennél is többet.
Hogyan korlátozzuk a tévénézést?
- Napi egy óránál tovább ne engedjük tévézni gyermekeket, de azt is csak a házi faladat elkészítése után.
- Étkezés közben kapcsoljuk ki a készüléket.
- Ügyeljünk rá, hogy a bébiszitter is betartsa a tv-re vonatkozó rendszabályokat.
- A műsorokat gyermekeinkkel együtt nézzük, hogy meg tudjuk beszelni velük az olyan témákat, mint a szex, az erőszak, az alkohol, a kábítószerek.
- A serdülők esetén a tv lehetó’-séget adhat az okét érintó/ kérdések – az AIDS, a nemiség, a válás vagy a baráti kör elvárásainak – megvitatásához.
- bíztassuk a gyerekeket más elfoglaltságok űzésére.
Virtuális erőszak
A televíziónézés hatásait felmérő statisztikák közül messze azok a legriasztóbbak, amelyek az erőszakkal kapcsolatosak. A gyerekeknek szánt műsorok mintegy kétharmada tartalmaz erőszakos jeleneteket – ezeknek a fele látszólag ártalmatlan rajzfilm. Mire egy gyermek kijárja az általános iskolát, átlagosan 8000 gyilkosságot, valamint számtalan felkavaró tartalmú, szörnyű képekkel illusztrált tévériportot lát (főként a hírcsatornákon és a kereskedelmi adókon). Mire pedig kijárja a középiskolát, 200 000 erőszakos cselekmény szemtanúja. A témáról rengeteg tanulmány készült, s mind ugyanarra a következtetésre jutott: a televízió közvetítette erőszakos jeleneteknek tartósan kitett gyermekek sokkal nagyobb valószínűséggel válnak feszültté, türelmetlenné, félőssé, engedetlenné, agresszívvá, ellenségessé és persze erőszakossá. Az ilyen „virtuális erőszak” folyamatos megélése eredményeként a fiatalok a való életben érzéketlenné válnak az erőszakkal szemben.
Mit lehet tenni? A szülők felelőssége, hogy „tevőlegesen beavatkozzanak” gyermekeik televíziózásába – vagy úgy, hogy korlátozzák a tévé előtt tölthető időt, vagy pedig úgy, hogy a kicsikkel együtt nézik a nekik megfelelő műsorokat.
- Sokat nézem a tévét – milyen hatásai vannak rám?
- Tévézés – engedjük a gyermekünknek?
- Ártalmas-e az egészségre a televíziózás?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Csak ülünk, és bámulunk
A televízió nemcsak a lelki, hanem a testi egészségre is káros lehet. Azok a gyerekek, akik naponta több mint négy órát tévéznek nagy valószínűséggel elhíznak – ha nem gyermekként, akkor felnőttkorukban. A tévézés tétlen elfoglaltság, ami alatt gyakran eszünk, és a műsorok közben számtalan hirdetés kínálja a táplálkozási szempontból értéktelen, kalóriadús ételeket.
Más kutatók a televízió előtt naponta négy óránál több időt töltő gyermekek iskolai teljesítményével kapcsolatos problémákra hívják fel a figyelmet.
Van jó hír is
Hibái ellenére a televízió továbbra is a szórakozás, a pihenés, a tájékozódás és a művelődés egyik fő forrása. A magányosok, az idősek és a mozgásukban korlátozottak számára pedig a képernyő még ennél is többet jelent: társaságot.
A televízió fontos szerepet játszhat a gyermekek nyelvi, kognitív és szociális képességeinek fejlődésében is. A jó műsorok bővíthetik szókincsüket, megmozgathatják a képzeletüket, és mintát adhatnak a helyes viselkedésre, például az önzetlenségre és a társakkal való együttműködésre. A mértéktartó tévézés még a tanulási eredményeket is javíthatja. Az óvodás korukban oktató műsorokat néző fiatalok körében végzett felmérés kimutatta, hogy e gyerekek könnyebben beilleszkedtek az iskolai életbe, a tudásszintet felmérő tesztekben rendre jobb eredményeket értek el, és az érettségi eredményeik is jobbak voltak mind matematikából, mind a természettudományos és nyelvi tárgyakból.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.