Dohányzás megelőzése és leszokás
Az indiánok dohányzását Kolumbusz említi naplójában először. Később a tudatos dohánytermesztés révén hajók százai szállították a dohánylevelet Európába, s hoztak nagy hasznot termelőiknek. A kezdeti kíváncsiságból divat lett dohányozni, majd hozzászokás révén milliók lettek a füst rabjai. A dohányzás ellen, annak mérgező, káros hatását felismerve, már régen is sokan felléptek, például I. János angol király rendelettel próbálta visszaszorítani elterjedését (1603). A dohányzás az egész világon súlyos egészségügyi problémát okoz, a szív- és érrendszeri betegségek mellett szoros a kapcsolat a rákos betegségekkel is.
A nők veszélyeztetettebbek?
Különösen veszélyes a fiatalkorúak, a nők dohányzása. A nikotin hatással bír a központi idegrendszerre, emeli a vérnyomást, a pulzusszámot, gátolja az oxigénszállítást, károsítja az ér belső felszínét, trombózis irányába módosítja a véralvadási folyamatokat.
Ugyanakkor a dohányosok kedvező hatásról is beszámolnak: szorongásoldó, szellemi tevékenységet, koncentráló képességet javító, testsúlymegtartó szerepe van. Ezek miatt a hozzászokott egyén nem tud leszokni róla, mert hangulata, szellemi teljesítménye ilyenkor csökken, testsúlya nő.
Hogyan előzhetjük meg a dohányzás okozta betegségeket?
Fontos azonban hangsúlyozni: a dohányzást soha nem késő abbahagyni! A dohányzás abbahagyása ugyanis késlelteti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, manifesztációját. A leszokást nikotinpótló rágógumi, gyógyszerek szedése elősegítheti.
Különösen fontos, hogy terhes nők ne dohányozzanak, saját maguk védelme mellett magzatukat is védik rövid és hosszú távon egyaránt.
Hogyan szokjunk le a dohányzásról?
Lassan, fokozatosan általában nem sikerül, ezért elhatározás esetén azonnal abba kell hagyni! A környezetet jó figyelmeztetni, hogy viseljék el az átmeneti idegességet, rosszabb munkateljesítményt. Ha már infarktust kaptunk, feltétlenül abba kell hagyni a dohányzást, ennyivel tartozunk családunknak és magunknak! Ilyenkor semmilyen engedmény nem tehető. Az intenzív osztályos, kórházi kezelés alatt könnyebb megállni, hogy ne dohányozzunk, de otthoni körülmények között, lassan felejtve az infarktus okozta rosszullétet, halálfélelmet, a beteg hajlamos visszatérni a rossz szokásra, s lassan ismét egyre többet szív.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.