Amit tudni kell a neurológiai betegségekről
A különböző neurológiai betegségek esetében a rehabilitáció céljából elengedhetetlen a mozgás-, a megértés-, a kommunikációs képesség vizsgálata, azoknak javítása, tanítása vagy újra tanítása, tehát a rokkantság kialakulása céljából a korai komplex rehabilitáció alkalmazása. Arra kell törekedni, hogy a beteg önellátó legyen és integrálódjon, illetve reintegrálódjon a társadalomba.
Milyen idegrendszeri sérülések okozhatnak funkció zavarokat
- agykárosodás a méhen belül a magzati életben, szülés közben, szülés után,
- traumás koponya-, agysérülés,
- perifériás idegrendszeri sérülés,
- gyulladásos betegségek,
- stroke – vérzéses vagy elzáródásos,
- idegrendszeri tumorok,
- veleszületett anyagcsere-betegségek.
Mi történik a felismerés után?
Az intenzív, akut ellátás után, a vegetatív működések stabilizációját követően, a vizsgálati eredmények birtokában a neurológus és a rehabilitációs szakorvosnak a gyógytornászok, logopédus, pszichológus, gyógypedagógus, ápoló, foglalkozási terapeuta, segédeszközgyártó bevonásával kell elkészítenie az egyénre szabott rehabilitációs programot, melyet az elért eredmények, a beteg állapotát figyelembe véve időszakonként újra kell értékelni s a rehabilitációs kezeléseket szükség esetén megváltoztatni.
Milyen kezelések ajánlottak idegrendszeri sérültek számára?
A beteg állapotától és a diagnózistól függően idegrendszeri sérülteknél a következő rehabilitációs kezelések alkalmazhatók: gyógytorna, konduktív pedagógia, elektroterápia, masszázs, logopédia, foglalkozási terápia, vízitorna, úszás, pszichoterápia, zeneterápia, segédeszközök alkalmazása.
Felnőtt betegeknél később a team tagok feladata véleményt alkotni a munkába állás, átképzés lehetőségeiről, amennyiben súlyos fogyatékosság vagy rokkantság nem alakult ki.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.