A zsírok és a fehérjék összetétele
A fehérje is komplex molekulákból áll: az emberi testben sok fehérje „glikolizált”, vagyis aminosavakhoz kapcsolódó cukrokból áll, és ezek némelyikében több a cukor, mint az aminosav. A mucin-2 például az emésztőrendszer nyalkájában található fő fehérje, amelynek tömeg alapján 80%-a cukor és 20%-a fehérje.
Ha a zsírokat és a fehérjéket összetevőikre — zsírsavakra, aminosavakra és cukrokra -bontjuk, egy zsírmentes emberi test energiaprofilja a következőképpen festene:
A test összetevője | Energia (kcal) | Az energia aránya |
---|---|---|
Zsírsavak | 106 900 | 64,4% |
Aminosavak | 37 300 | 22,5% |
Szénhidrát | 21 700 | 13,1% |
Ez nagyon hasonló ahhoz a makrotápanyag-arányhoz, amelyet a paleolitikumban élt vadászó-gyűj tögető emberek táplálkozásánál figyelhetünk meg!
Az állati eredetű táplálékokból nem tudunk annyi szénhidráthoz jutni, mint koplalás közben a saját szövetek felemésztése révén, ugyanis a szénhidrátok és a fehérjék az állat halála után gyorsan lebomlanak, és glükózt bocsátanak ki, amelyet a sejtek anaerob anyagcsere során felhasználnak. Ezzel a folyamattal a szénhidrátok eltűnnek a húsból. Mindamellett az állati eredetű fehérjék és zsírok rejtett szénhidrátforrások.
Edd azt, ami vagy, és könnyítsd meg a koplalást!
A legtöbb ember számára a koplalás éhséget és szenvedést jelent. Ne is beszéljünk háromnapos koplalásról: sokan már a két étkezés közötti négyórás „böjttől” is éhesek és morcosak lesznek!
Akik a paleo étrendre térnek át, gyakran meglepődve és örömmel tapasztalják, hogy a böjtölés hirtelen könnyebb és kényelmesebb lesz – nem állítom, hogy élvezetessé válik, de egyáltalán nem elviselhetetlen.
Szervezetünk alkalmazkodik az étrendünkhöz.
A glükóz, a zsírsavak és az aminosavak emésztésében különböző sejtmechanizmusok, enzimek és vitaminok vesznek részt. Ha az étrend olyan arányban tartalmaz glükózt, zsírsavakat és aminosavakat, mint amilyen arányban azok a koplalás „kannibál” diétája alatt felszabadulnak, akkor jól felkészültünk a böjtölésre, és könnyűnek fogjuk találni.
Ha viszont gyökeresen más étrendet követünk a mindennapokban, a koplalás nagyon nehéz lesz. A magas szénhidráttartalmú étrend révén megfelelő mechanizmusaink lesznek a szénhidrát-anyagcseréhez, viszont hiányos lesz a zsírsavanyagcsere-mechanizmusunk, így, amikor elkezdődik a koplalás, és a szervezet önemésztő folyamatai beindulnak, a keletkezett energia 65%-a zsírsavak formájában fog rendelkezésre állni, és csak 13%-át szolgáltatja majd a glükóz. Erre a sejteket semmi nem készítette fel, ezért azok ki lesznek éhezve a megszokott, sokkal nagyobb mennyiségű glükózra.
A táplálkozás természetes módja, ha olyan arányban visszük be a szervezetünkbe a makro tápanyagokat, amilyen arányban azok a testünk szöveteit alkotják.
Fontosak a makrotápanyagok!
Az elhízásnak — a többi betegséghez hasonlóan — több oka is van. Mindegy, hogy milyen egyéb tényezők járulnak hozzá a súlyproblémához: sokkal könnyebb lesz a fogyás, ha a makro tápanyagokat a hasznos szövetben meglévő arányban visszük be a szervezetünkbe.
A zsírmentes szövet sejtjei olyan tápanyagokat szeretnek felvenni, amelyeket szerkezeti molekulákként is fel tudnak használni, márpedig a szerkezeti molekulákat csak nagyon szigorúan meghatározott arányban képesek hasznosítani.
Ha a tápanyagokat a zsírmentes izomszövetben megtalálható arányukban fogyasztjuk, a sejtek — és nem csak a zsírsejtek — is képesek lesznek energiát raktározni. Az elraktározott kalóriák akár hasznos szövetként — például izomszövetként — is megmaradhatnak, nem kell feltétlenül zsírszövetté alakulniuk a derekunk körül.
Az elsődleges energiafelhasználó szövet az izom
A zsírszövetben a raktározás történik, így a túlzott mennyiségű energia izmok felé terelése izomnövekedéshez is vezethet — vagy akár a túlzott kalóriabeviteltől való megszabaduláshoz.
Ha viszont rossz arányba tolod el a makrotápanyag-bevitelt, a zsírmentes szövet el fogja utasítani a túlzott energiamennyiség egy részét, ami így a zsírszövetben zsírként elraktározódik. Amennyiben a kóros folyamatok állandóan megakadályozzák a zsír átszállítását a zsírszövetből az izmokba – az ott történő felhasználás céljából —, a zsír fel fog halmozódni.
Tégy egy szívességet a testednek: edd azt, ami vagy! Tedd könnyebbé a szervezetednek a hasznos szövetek felépítését, és ezzel utat nyitsz afelé is, hogy a haszontalan zsírszövet leolvadjon rólad.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.