Amit mindenki kínoz: fejfájás
A fejfájás a tíz leggyakoribb panasz egyike, amellyel a betegek az orvoshoz fordulnak. A fejfájás egyrészt tünet, másrészt önálló betegségcsoport, melynek hátterében egyéb megbetegedés nem mutatható ki.
A fejfájás gyakorisága
Gyakoriságát a különböző nemzetközi felmérések nagyon nagynak találták. Az egyik legnagyobb vizsgálat alapján a vizsgálat évében a nők 78%-a, a férfiak 64%-a tapasztalt legalább egy alkalommal fejfájást. Egy másik felmérés szerint a nők 36%-a, a férfiak 19%-a szenved visszatérő fejfájásban.
A táppénzes napok igénybevételének is a fejfájás az egyik leggyakoribb oka, évente több millió munkanap kiesését okozza. A fejfájással küzdő betegek száma pontosan nem ismert, hiszen nagyon sokan nem is fordulnak orvoshoz, hanem a recept nélkül kapható fájdalomcsillapítókat használják több-kevesebb rendszerességgel.
A fejfájás olyan probléma, mely gyakran kelt aggodalmat, félelmet, a betegek agydaganattól, agyhártyagyulladástól, agyvérzéstől vagy más, nagyon súlyos idegrendszeri betegségtől tartanak, pedig csak az esetek igen kicsi – mintegy 0,004 – százalékában találnak a betegek átvizsgálása során súlyos betegséget.
A Nemzetközi Fejfájás Társaság a fejfájásokat az alábbi fő csoportokra osztotta
- migrén,
- tenziós (feszüléses) fejfájás,
- cluster fejfájás (csomagokban jelentkező),
- különleges fejfájások kimutatható anatómiai okok nélkül,
- fejsérülésekhez társuló fejfájás,
- agyi éreredetű megbetegedésekhez társuló fejfájások,
- nem éreredetű agyi megbetegedésekhez társuló fejfájások,
- különböző anyagok használatával és megvonásukkal kapcsolatos fejfájások,
- nem a fejet érintő megbetegedésekhez társuló fejfájások,
- anyagcserezavarokhoz társuló fejfájások,
- a koponya, nyak, szem, fül, orr, fogak, száj és az arc egyéb részeinek betegségéhez társuló fejfájások,
- idegzsábák (neuralgiák).
Milyen tünetei vannak a”fejfájáson” kívül?
Ezek közül némely csoportban egyéb betegség tünete a fejfájás, más esetben önálló fejfájásbetegség. A kórismet felállítása az esetek többségében döntően a fájdalom pontos leírása, az orvosi vizsgálat és a kiegészítő vizsgálatok elvégzésén alapul.
- Krónikus fejfájások és tünetei
- Akut fejfájások típusai és okai
- Rohamokban jelentkező fejfájások
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A fejfájás kezdetén az életkor fontos, hiszen a jóindulatú fejfájások fiatal korban – általában 35 éves kor alatt – kezdődnek. Ha már évek óta fennállnak, kevésbé valószínű, hogy előrehaladó, más súlyos betegség áll a háttérben. A hirtelen kezdet, amit egyéb ideggyógyászati vagy általános tünetek (láz, tudatzavar, bénulás beszédzavar) kísérnek, súlyos más betegség fennállására utal.
Milyen fokozatai vannak a fejfájásnak?
A rohamokban jelentkező fejfájásokban a rohamok gyakorisága, időtartama is lehetővé teszi az elkülönítést, jellemző a fejfájás helye, migrénben általában féloldali, míg a tenziós fejfájás kétoldali, illetve az egész fejre kiterjedő, a jellege is jellemző: migrénben lüktet, az idegzsábákban villámlásszerű, a tenziós fejfájás és a tüneti fejfájás tompa, nyomó abroncsszerű fájdalom.
A fájdalom jelentkezési ideje is adhat támpontot, például a cluster fejfájás mindig hajnalban ébreszti a beteget, míg a tenziós fejfájás a nap folyamán később jelentkezik és erősödik. Az egyéb kísérő tünetek – szikralátás, hányinger, hányás – vagy a panaszt enyhítő, vagy súlyosbító körülmények is segítséget nyújthatnak.
Milyen vizsgálatokra kell számítani?
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.