Ötletek a horkolóknak a jobb alvásért
Íme néhány tipp, hogy kezelhetjük a horkolásunkat:
- Fogyjon le! Már néhány kilós fogyás után is lényeges változások állhatnak be a horkolási szokásokban.
- Alkohol és gyógyszerek. Csökkenteni kell vagy teljesen abba kell hagyni az alkoholfogyasztást, az antihisztaminok, vényköteles altatók vagy más ilyen hatású gyógyszer szedését. Mindezek a gyógyszerek ugyanis az izmok ellazulásával járnak, és némelyik (nevezetesen az alkohol) még a szövetek tényleges megduzzadását is okozhatja. Ezek a vegyszerek veszélyesek lehetnek: átalakíthatják a horkolást alvás közbeni légszomjjá, a maga összes problémájával. Meg kell kérdezni az orvost, hogy a rendszeresen szedett gyógyszerek között van-e olyan, amely a horkoláshoz hozzájárul.
- Rendszeresen és eleget kell aludni ahhoz, hogy csökkenjen a mély alvás fázisa. Minél fáradtabb valaki, annál hosszabb időt tölt mély alvásban. Az alvás rendszeressége és az alvásra szánt megfelelő idő segít megelőzni a problémát.
- Aludjunk oldalt. Háton fekve a légutak jobban összeszűkülnek, mint oldalt fekve. Egyesek ruhacsipeszt erősítenek a pizsama hátoldalára, mások teniszlabdát varrnak a pizsama két lapocka közti részére, hogy az oldalt fekvést kényelmesebbnek érezzék.
- Érdemes nedvesíteni az éjszaka belélegzett levegőt. A száraz levegő irritálja az orrot és a felső légutakat, és obstrukciót okozhat.
- Hagyjuk abba a dohányzást, kerüljük az ingert keltő anyagokat! A dohányzás okozta krónikus nyálkahártya-duzzanat horkoláshoz vezethet.
- Emeljük meg az ágy fej alatti részét. Ez az egyszerű mozdulat gyakran segít megnyitni a légutakat. Mindössze az ágy fejrészénél kell akár egy darab téglával alápolcolni az ágy lábát.
- Fül-orr-gégészet. Aki jelentősebb mértékben horkol, az menjen el a fül-orr-gégészetre (hogy ki lehessen zárni a szűkület anatómiai vagy fertőzéstől származó okait), és méresse meg a vérnyomását.
- Az allergiák okozhatnak az orrban és a torokban duzzadást – akár akut, akár krónikus formában. Ha azt gyanítja, hogy allergia állhat a háttérben, keresse fel az orvosát.
- A gyermekkori krónikus horkolás feltétlenül orvosi kivizsgálást igényel. Hozzájárulhat az iskolai teljesítmény romlásához, ingerültséghez, a koncentrálás romlásához, a személyiség megváltozásához, s mindez a napközbeni rendkívüli fáradtság következménye.
- Több mint háromszáz egyszerű, horkolásgátló eszközre kértek szabadalmat. A legsikeresebbek között vannak az ortodonciás eszközök, amelyek nyitva tartják a légutakat. Ezek különösen az enyhén horkolók számára lehetnek hasznosak, nem drágák, és nincsenek mellékhatásaik vagy komplikációk.
- Legvégső eszköz lehet a sebészi beavatkozás, melynek során eltávolítják az uvulát, a lágy szájpadlás szöveteinek egy részét, sőt a garat oldalfalának izomzatából is eltávolítanak egy részt. Ezt fül-, orr- gégeszakorvos végzi a hagyományos sebészi technikák, esetleg lézertechnika alkalmazásával eltávolítva ezeket a szöveteket. Ezek a sebészi beavatkozások azok számára jelentenek segítséget, akiknek különösen nagy az uvulájuk vagy a lágy szájpadlásuk. A horkolás gyógyításában ez a beavatkozás 80%-ban sikerrel kecsegtet. Mint minden operáció esetében, e két technikánál is felléphetnek komplikációk, és persze nem mindenkinél jöhetnek számításba. Feltétlenül konzultálni kell a szakorvossal.
- Ha az a gyanú merül fel, hogy alvás közben légszomj lép fel, és nem csupán horkolásról van szó, feltétlenül szükség van orvosi szakvéleményre, lehetőség szerint egy alvásvizsgálatra. A sebészeti beavatkozás magában lehet, hogy nem elegendő ennek gyógyítására.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.