Vezessünk naplót a fájdalomról!
Érdemes naplóban megörökíteni, mikor milyen szintű volt a fájdalom. Azt tanácsolom, hogy olvasóm kösse össze a naplóírást a fentebb ismertetett életciklus-koncepcióval. Ne csak azt lássa, milyen volt a fájdalomszintje napról napra, de azt is, hogy mit tett vagy mit érzett az életciklus különböző területein.
Ezután osszon fel oszlopokra minden napot. Legyen egy oszlopa a dátumnak, egy a testnek, egy az érzelmeknek, egy a gondolatoknak, egy a viselkedésnek. Talán az a naplóvezetés leghasznosabb módja, ha minden alkalommal beírjuk, mikor éreztünk fájdalmat. Ha ez nem kényelmes, akkor olvasóm csak válasszon ki naponta három időpontot a bejegyzéshez.
Hogyan vezessük?
A „dátum” rovatban tüntessük fel a napot és a bejegyzések időpontjait. A „test” rovatba írjuk be a fájdalom szintjét. Az „érzelmek” rovatba írjuk be, mit éreztünk a fájdalomtól (szomorúságot, dühöt, szorongást). A gondolatokhoz írjuk be, hogy például káromkodtunk-e? Vagy az jutott eszünkbe: Jaj, ne! Ez borzasztó! A „viselkedés” rovatba írjuk be, mivel foglalkoztunk a fájdalom idején. Tornáztunk, kertészkedtünk, számítógépeztünk? Utána írjuk be, mit tettünk a fájdalom ellen. (Semmit, fájdalomcsillapítót vettünk be, főztünk egy csésze kávét, megkértük a partnerünket, hogy masszírozzon meg, stb.) Ezek után határozzuk meg a fájdalom szintjét.
A napló segít beazonosítania fájdalom okait!
Ha következetesen vezetjük ezt a naplót, körülbelül egy hét után megláthatjuk, kirajzolódik-e belőle valamilyen minta. Látni fogjuk, vannak-e olyan dolgok, amelyek súlyosbítják, vagy éppen előidézik a fájdalmat, és azt is látni fogjuk, hogy milyen viselkedés vagy tevékenység változtat rajta.
Célunk az életciklus használatával felmérni, segített-e, amit tettünk, vagy mit tehettünk volna, hogy segítsünk magunkon. Az ilyesfajta stratégia lehetővé teszi, hogy megváltoztassuk a fájdalom szintjét, és ésszerűen szedhessük a fájdalomcsillapítót.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.