Striák- csíkok gyermekkorban
A gyakran már gyermekkorban is, a test különböző részein – a bőrön, bőrben – megjelenő csíkok (striák) sok esetben keltenek feszültséget az észlelő laikusok körében, ezért most a félelmek eloszlatását szeretném megkísérelni néhány tény ismertetésével.
Kötőszövetek a bőr alatt
A bőr, amennyiben folyamatos feszülésnek van kitéve, erre a hatásra a bőr alatti kötőszövet elváltozásával válaszol. Ennek megfelelően a kötőszöveti kollagén és elasztin átalakulása következik be. Amennyiben ez a hatás a folyamatos és intenzív növekedésnek köszönhető, akkor a striák vízszintesen, főleg a háton, a csípő-hát átmenetnél és a lábakon, a térdhajlatban láthatóak.
Ha pedig súlynövekedésből adódóan alakulnak ki (hirtelen hízás vagy felnőtt korban terhesség), akkor a lerakódó zsírszövetnek megfelelő helyeken (pl. karok, combok belső felszíne, csípők, mellek vagy a hasfal), a feszülésre merőlegesen elhelyezkedő, gyakran sugárirányú (mellek, csípők, has) vagy függőleges (has, karok), kezdetben aktív, egyenetlen felszínű vörös, majd inaktív (gyöngyházfényű) striákat észlelhetünk.
Cushing-kór
A tünetek hátterében leginkább kizárandó eltérés az úgynevezett Cushing-kór vagy Cushing-szindróma. Mindkét esetben endokrin kórképről van szó, előfordulási gyakorisága azonban elenyésző és bár jellegzetes tünete a striák jelenléte, ez talán a legkevésbé jellemző tünetük, a főleg törzsre lokalizálódó elhízás, a holdvilág arc, a nyaki zsirfelhalmozódás következtében kialakuló úgynevezett buffalo-púp mellett.
Hormonvizsgálat
Az eltérés hátterében ritkán előforduló kórkép – a fent részletezett Cushing megbetegedés – kizárására, a megnyugtatás céljából a mellékvesekéreg hormon szintjének meghatározásával lehet sort keríteni. Mivel azonban ennek a hormonnak a termelődése speciális napszaki ingadozást mutat, mindenképpen szükséges a teljes pontosság eltérésére éjszakai és hajnali vérvételeket is elvégezni, ami mindenképpen osztályos felvételt tesz szükségessé.
Amennyiben a tünetek hátterében hormonális elváltozást nem lehet kimutatni, további kezelés sem szükséges, az aktív vörös striák általában inaktívvá válva halvány gyöngyházfényűvé finomodnak és a későbbikben napozással csaknem eltüntethetőek. Lokális kezelés bizonyítottan jó hatással nincs a csíkok megjelenésére és eltüntetésére. Az endokrin problémák fennállása esetén mindenképpen további kivizsgálás jön szóba, a szükséges terápiás beavatkozások megtervezése céljából.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.