Allergia kezelése a kéz reflexmasszázsával
Meghatározás
Az allergia (gör. allos = másként, ergon=tett) kifejezést gyakran nem megfelelően használjuk. Meg kell különböztetni az ingerekre, például savakra vagy az UV-sugárzásra adott reakciót a mindig az ún. allergénekhez kapcsolódó valódi allergiától. Az allergének olyan anyagok, amelyeket a szervezet „testidegenek”-nek tekint, és megfelelő védekező reakciót produkál ellenük.
Ha az érintett gyakran kerül kapcsolatba ilyen anyagokkal, a védekező reakció fokozódik, szenzibilitás jön létre. Az egyre gyakoribb allergiákért a környezet káros hatásait teszik felelőssé, aminek következtében az immunrendszert állandó inger éri.
A leggyakoribb allergének:
- fa- és virágpollenek, állati szőr
- élelmiszerek, tartósító anyagok
- fémek, por, kémiai anyagok, festékek, tisztítószerek
- gyógyszerek, kozmetikumok, testápolók
Panaszok:
Ha a test allergénnel találkozik, védekező reakció kezdődik, amely gyulladással, védekező sejtek és védekező anyagok, ellenanyagok termelésével jár. Az allergiás reakció során az adrenalinhoz hasonló hormon, hisztamin szabadul fel, amely az alábbi jellegzetes tüneteket okozhatja:
- a bőr és a nyálkahártyák duzzanata;
- vörös foltok, kiütések, hólyagocskák, viszketés;
- a vérkeringés stresszé (a pulzusszám növekedése), belső nyugtalanság.
A kezelés módjai:
A kezelés alapelve, hogy kerülni kell mindenféle kapcsolatot az allergén anyagokkal. Ha erre nincs mód, el kell fojtani vagy legalábbis csökkenteni kell az allergiás reakciót, amelynek erőssége minden esetben az érintkezés intenzitásának és a test allergiára való készségének összege. Akut stresszfázisban a test allergiás készsége erősen csökken, az elernyedés szakaszában viszont nagymértékben megnő. Fontos tehát, hogy az akut fázisból lehetőleg lassan és egyenletesen jussunk át az elernyedő szakaszba.
Akut kezelés a következő gyógyszerekkel érhető el:
- antihisztaminok: megakadályozzák a hisztaminok felszabadulását
- cromoglicinsav: lezárja a hisztamintartalmú sejtek falát
- kortikoszteroidok: csökkentik a gyulladást, meggátolják a veszélyes duzzanatképződések kialakulását
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.