Intsen búcsút a kínzó allergiának!
Hajdanán két lehetőség közül választhatott: vagy szenved az allergiás tünetektől – a tüsszögéstől, a könnyezéstől és az orrfolyástól -, vagy bevesz egy antihisztamint, és gyorsan ágyba bújik, mielőtt a szer kiüti. Ma már igen sokféle allergiatabletta és -kezelés létezik, és számos valóban használ – anélkül, hogy különösebb mellékhatásokat okozna. Ráadásul ezek közül több recept nélkül is kapható, és legtöbbjük ugyanolyan hatásos, mint a vényköteles szerek. Egyre több adat mutat arra, hogy létezik hatékony és fájdalommentes alternatíva az allergia elleni oltásokkal szemben
Sós vizes öblítés
Ha vény nélkül kapható vagy házilag készített konyhasóoldattal mossa át az orrát, azzal eltávolíthatja az allergéneket és felhígíthatja a nyálkát. Egy pollenallergiában szenvedő gyerekeken végzett olasz vizsgálat során kiderült, hogy azok, akik naponta háromszor sóoldattal öblítették át az orrukat, kevesebb orrdugulást, tüsszögést és viszketést tapasztaltak – s ennek megfelelően kevesebb antihisztamint is szedtek -, mint azok, akik nem öblögettek.
Nem elég az oldatot az orrba permetezni – mossa is át az orrüreget kíméletesen egy erre a célra kapható orrmosóval. A Michigani Egyetem kutatói 127 bedugult orrú felnőtt vizsgálatakor azt találták, hogy az orrukat alaposan átmosok 60 százalékánál jelentősen enyhültek a tünetek, míg a permetezők körében csak 40 százalék volt ez az arány.
A michigani szakemberek sóoldatreceptje egyébként egyszerű: keverjen el fél teáskanál konyhasót és fél teáskanál szódabikarbónát fél liter langyos csapvízben. A használathoz hajoljon a mosdó fölé, és fordítsa úgy a fejét, hogy a bal orrlyuka legyen lejjebb. Fecskendővel öblítse át óvatosan a jobb orrlyukát negyed liter oldattal, s hagyja, hogy az a bal orrlyukán át csorogjon ki. Ezután fújja ki kíméletesen az orrát, majd ismételje meg az öblítést a másik orrlyukkal is. A végén ne feledje el megtisztítani a fecskendőt!
Antihisztaminok
Ha tünetei nem gyakoriak (hetente legfeljebb háromszor, illetve egy évben legfeljebb négy héten át tapasztalhatók), vagy ha annyira enyhék, hogy nem zavarják az alvásban és az egyéb tevékenységekben, akkor könnyen lehet, hogy csak antihisztamin-készítmény-re van szüksége. A Washingtoni Egyetem kutatói 55 vizsgálat eredményeinek összesítő elemzése alapján jutottak erre a következtetésre. Az anti-hisztaminoknál csak a vényköteles szteroidok képesek hatékonyabban enyhíteni az allergia összes tünetét.
Jó választás a loratadin és a Cetirizin, ez a két, korábban vényköteles, ám ma már szabadon megvásárolható gyógyszer, amelyek nem, vagy csak minimális mértékben álmosítanak. Hatásuk tartósabb, mint a difenhidramin típusú régebbi antihisztaminoké. Az is igaz viszont, hogy a régebbi szerek erősebb hatásúak, kifejezettebben enyhítik az allergiás tüneteket – derült ki összehasonlító vizsgálatokból. A legjobb eredmény érdekében az antihiszta-minokat azelőtt vegye be, hogy érintkezésbe kerülne egy olyan anyaggal, amelyre allergiás!
Van egyáltalán még bármi ok arra, hogy vényköteles antihisztamint vásároljunk? Nos, a legtöbb ember számára nincs. A receptre kapható változatok nagy előnye a legutóbbi időkig az a kényelem volt, hogy 24 órán át hatottak álmosítás nélkül, többségük azonban ma már vény nélkül is kapható.
Antihisztaminos szemcseppek
Ezek a cseppek kínálják a leghatékonyabb és legbiztonságosabb megoldást az allergiás kötőhártya-gyulladás tünetei – a viszketés, a könnyezés, a kivörösödés, a fényérzékenység, a „szemcsésség” és a szemhéjduzzanat – ellen, amelyeket a pollen-, illetve penészallergia válthat ki. Azok a szemcseppek a legjobbak, amelyekben az antihisztamin mellett – az allergiás tünetek okozóiként számon tartott – hízósejteket stabilizáló hatóanyag is van.
Ezek gyorsan enyhítik a tüneteket, és elég naponta kétszer használni őket, míg a csak antihisztaminos szemcseppeket napi négyszer kell alkalmazni. Kiváló alternatívái a kortikoszteroidot tartalmazó szem-cseppeknek is, amelyek hatékonyak ugyan, de veszélyes mellékhatásaik lehetnek. Az orvosok többnyire csak idült vagy súlyos túlérzékenységi tünetek esetén, illetve egyéb speciális szemészeti kórképekben írnak föl szteroidos szemcseppeket.
Dekongesztánsok (orrdugulás elleni szerek)
E tabletták, orr-cseppek és orrspay-k azáltal csökkentik az orrdugulást, hogy szűkítik a nyálkahártyákat ellátó ereket és így mérséklik a nyálkahártya-duzzanatot. Hatékonyak ugyan, de a tablettás változatok álmatlanságot és szorongást okozhatnak. Vérnyomásemelő hatásuk miatt nem ajánlják őket a zöld hályog bizonyos eseteiben vagy magas vérnyomásban szenvedőknek sem. Az orrspray-k és -cseppek a tablettáktól eltérően nem idéznek elő álmatlanságot, ha viszont három napnál hosszabb ideig használják őket folyamatosan, mellékhatásként még erősebb orrdugulást okozhatnak.
Az orvosok a dekongesztánsokat gyakran hisztaminokkal együtt írják fel a tünetek hatékonyabb enyhítése érdekében, vagy olyan, vény nélkül kapható gyógyszereket javasolnak, amelyek mindkettőt tartalmazzák. Melyik a jobb? Tajvani kutatók összehasonlítottak egy közkedvelt, vény nélkül kapható kombinációs készítményt egy gyakran rendelt vényköteles, szintén kombinációs változattal, és azt találták, hogy a kettő azonos mértékben enyhítette az allergiás tüneteket. Akkor hát mit tanácsolunk? Kezdje a vény nélkül kapható változattal!
Szteroidos orrspray-k
Ezek a spray-k csak receptre kaphatók, viszont sokkal jobb választást jelentenek a vény nélkül kapható, orrdugulás elleni orr-spray-knél, mivel jóval többféle kedvező hatásuk van, és gyakrabban is használhatók anélkül, hogy a dekongesztán-sokhoz hasonló kellemetlen mellékhatásokat okoznának. Csökkentik a gyulladást, és mind közül ezek enyhítik a leghatásosabban a főbb allergiás tüneteket – a tüsszögést, az orrfolyást, az orrdugulást, az orr járatok viszketését és a szem könnyezését és viszketését – derült ki egy ausztrál vizsgálat tapasztalataiból.
A szteroidos orrspray-k az antihisztamin-tablettáknál és -spray-knél is hatékonyabbak. A Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatói 44 légúti allergiás beteg vizsgálatakor azt találták, hogy a szteroidos orr-spray-t használók körében ritkább volt az orrdugulás, mint az antihisztamint alkalmazókéban. Az előbbiek így jobban aludtak, és nappal is éberebbnek érezték magukat. Amikor pedig egy 348 beteg bevonásával végzett felmérés során a betegek egy része négy héten át szteroidos spray-t használt, másik részük pedig napi rendszerességgel szedett antihisztamint, a szteroidos csoportban nagyobb mértékben enyhültek a tünetek.
Legyen azonban türelmes: e szerek az első használattól számítva tíz órán belül elkezdik ugyan kifejteni hatásukat, ám a maximális hatékonyság elérése két hétig is eltarthat.
Hízósejt-stabilizálók
Allergiás tüneteit szinte már a jelentkezésük előtt megfékezheti belélegezhető hízó-sejt-stabilizálókkal, például kromolinnal vagy nedokromil-lal. Ha a hízósejt-stabilizáló gyógyszereket már az első tünetek megjelenésekor elkezdi használni, vagy netán már akkor, amikor nőni kezd a légköri pollenkoncentráció, a hatóanyag meggátolja a gyulladáskeltő vegyületeknek, egyebek közt a hisztaminoknak és a leukotriéneknek a felszabadulását az immunrendszer hízósejtjeiből.
Egy 177 parlagfű-allergiás beteg bevonásával végzett vizsgálatban a kutatók megállapították, hogy a háromhetes pollenszezon idején a szert használók 74 százaléka találta azt hatásosnak. A bökkenő csak az, hogy naponta akár hatszor szükség lehet az alkalmazására.
ALLERGIAOLTÁS
A kutatók szerint hatékony a tű nélküli immunterápia is, amelynek során meghatározott antigéneket juttatnak a nyelv alá oldat formájában. Olasz kutatók 70, gyermekek körében alkalmazott, tű nélküli immunterápiát vizsgáló felmérés eredményét elemezték, s azt találták, hogy a résztvevők 44 százalékának enyhültek a tünetei, az allergia elleni gyógyszerekből pedig 24 százalékkal kellett kevesebbet használni. A nyelv alatti készítményekkel végzett immunterápia a legalább 18 hónapon át folytatott, pollenallergia elleni kezelés esetén volt a leghatékonyabb. A legkevésbé a rövid kúrák, illetve a poratka-allergia elleni kezelések voltak hatékonyak.
Fölkeltettük érdeklődését? Kérdezze meg orvosát, be tudja-e utalni egy kezelési programra.
Leukotriénmódosítók
Ezek a receptre kapható asztmagyógyszerek azért képesek enyhíteni a nappali és az éjszakai allergiás panaszokat, mert gátolják az immunrendszer által termelt gyulladáskeltő leukotriének termelődését, amelyek hozzájárulnak az orrdugulás, a viszketés, a könnyezés és az orrfolyás megjelenéséhez. Egyik változatukat, a montelukasztot asztma ellen is engedélyezték. De vajon érdemes ezért orvoshoz menni és több pénzt kiadni? Valószínűleg nem.
Két vizsgálat szerint a vény nélkül kapható gyógyszerek ugyanilyen hatásosak és sokkal kevesebbe kerülnek. A Chicagói Egyetem kutatói szerint a pszeudoefed-rin-tartalmú dekongesztánsok ugyanennyire hatásosak, az Illinoisi Egyetem szakemberei pedig a montelukasztot egy széles körben elérhető anti-hisztaminnal, a loratadinnal összehasonlítva nem találtak lényeges különbséget a kettő hatása között.
Vörös acsalapu
A vörös acsalapu (Petasites hybridus) levelében található vegyületek azáltal enyhíthetik az orrdugulást, hogy csökkentik a szervezetben az allergiás tüneteket okozó hisztaminok és leukotriének termelését. Egy 16 önkéntes bevonásával végzett vizsgálat során az acsa-lapu-kivonat ugyanolyan hatékonyan szüntette meg az orrfolyást, illetve az orrdugulást, mint a vényköteles fexofena-din. Svájci kutatók 236 szénanáthás beteget megvizsgálva azt találták, hogy a tünetek enyhítése tekintetében nincs különbség a vörös acsalapu és az antihisztaminok közé tartozó Cetirizin között.
Csak olyan acsalapu-kivonatot vegyen, amelyen szerepel a „PA-mentes” jelölés, mivel ezekből a feldolgozás során eltávolítják a növény potenciálisan ártalmas és mérgező pirrolizidin alkaloidjait. Ne használjon acsalaput, ha allergiás a parlagfűre, a körömvirágra, a százszorszépre vagy a krizantémokra!
Liofilizált csalán
A liofilizált és kapszulába zárt csalánlevél egy közelmúltban végzett vizsgálat alapján az önkéntes résztvevők 55 százalékánál enyhítette az allergiás tüneteket. A résztvevők napi 300 mg-ot kaptak, és 48 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy a növényi eredetű szer hatásosabb volt a korábban szedett allergiaellenes gyógyszernél.
A tévhitekkel ellentétben nem segít
Levegőszűrők: Ha csak annyit tesz, hogy bekapcsol egy levegőszűrőt, az nem fog sokat számítani az allergia szempontjából. Kanadai orvosok összegezték néhány, a levegőszűrő berendezések hatásosságára vonatkozó vizsgálat eredményét, és megállapították, hogy a szűrt levegő nem javította a tüdőfunkciót, az olyan tüneteket pedig, mint a köhögés, a tüsszögés, a könnyezés és az orrfolyás, csak minimális mértékben enyhítették. Ha háziállatot tart, és a hálószobában levegőszűrőt használ, akkor legalább azzal könnyítse meg a készülék dolgát, hogy az állatot soha nem engedi be ebbe a helyiségbe.
Különleges légszűrővel ellátott porszívók: Azt hiszi, hogy egy minőségi porszívóval hatékonyan eltávolíthatja a szőnyegekből és a kárpitokból az allergéneket? Nos, sajnos téved. A porszívózás – a készülék minőségétől függetlenül – általában csak felkavarja a port, a pollent és az állati korpát, amitől az Ön állapota még rosszabbra fordul. Brit kutatók részecskéket csapdába ejtő szűrőt tettek az orrukra, így ellenőrizve a különféle porszívók működését, s azt találták, hogy az összes típus valóságos macskakorpa- és poratkafelhőt kavart fel a levegőbe
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.