Az anya táplálkozása
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy az anyatej a legideálisabb táplálék az újszülött számára, kiegyensúlyozott ásványi anyag-, vitamin-, fehérje-, zsír- és cukortartalma miatt. Az anyatejes táplálás kimeríthetetlen forrását nyújtja a babának az általános fertőzések elleni védekező anyagokból, mint a különböző antitestek immunrendszer sejtjei.
A szoptatás hatása az anyára
A szoptatás az anyára is pozitív hatással van, mind lelki szempontból (erősíti az érzelmi kapcsolatát a csecsemővel), mind egészségi szempontból (csökkenti a mellrák és a petefészekrák kialakulásának kockázatát, valamint a csontritkulást, valamint ha szoptat, gyorsabban leadhatja a várandósság alatt felszedett kilókat is).
Az anyatej mennyiségére és minőségére több környezeti tényező is hatással van, ezek közül az egyik legfontosabb az anya táplálkozása. A szoptatós anyának nagyon kell ügyelnie arra, hogy mit eszik, egyrészt azért, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű teje termelődjön, másrészt azért, hogy a tejjel együtt ne juttasson mérgező, káros, fertőző anyagokat a baba szervezetébe.
Ezért fontos, hogy jó minőségű élelmiszereket fogyasszon, amelyek mentesek a baba számára veszélyes anyagoktól. Ezen kívül tudnia kell, hogy a munka és a stressz is kedvezőtlenül hat a tejtermelésre.
Étrendkiegészítők a mama számára
Az utóbbi években a gyógyszeripar számos készítményt fejlesztett ki kifejezetten várandós nők és szoptatós anyák számára. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlásával kidolgozott étrendkiegészítőkről van szó, ezek könnyen felszívódó vasat, folsavat, kalciumot, béta-karotint, krómot és szelént tartalmaznak.
- Egészségtelen zsiradékok
- Káros élelmiszerek, túlzott só hatásai
- Legyen öröm az étkezés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezek a nyomelemek nagyon hasznosak, ha az anya valamilyen ok miatt (vallás, életstílus) hiánydiétát folytat, esetleg egészségi problémái vannak, vagy nem állnak rendelkezésére megfelelő minőségű élelmiszerek (szennyezés, kémiai anyagok, tartósítok). Törekedjünk az egészséges és változatos táplálkozásra!
Ezenkívül néhány gyógynövény is hasznos lehet, ilyen a máriatövis (Sylibum marianum), ami serkenti a tejtermelést, vagy a görög széna (Trigonella foenum graecum). Ez utóbbit egészséges, önkéntes nőkön kísérletezték ki, és 72 órával a szedése után már növekedett a tej mennyisége.
A szoptatás időtartama
Ezenkívül pedig a feszültségtől mentes szopizás az alapja a jó anya-gyermek kapcsolatnak. Ha a szoptatás általában tovább tart, mint 35-40 perc, akkor valami baj van, forduljon a gyermekorvoshoz!
Jelek, amelyek arra utalnak, hogy a baba nem eszik eleget
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.