Gyulladásos bélbetegségek
A gyulladásos bélbetegségek (inflammatory bowel diseases, IBD) krónikus, ismeretlen etiológiájú állapotok, amelyek két legfontosabb megjelenési formája a krónikus fekélyes vastagbélgyulladás – colitis ulcerosa (CU) – és a világszerte szerzői névvel megjelölt szegmentális tápcsatornái gyulladás – Crohn-betegség (CB). Bár mindkét betegség valószínűleg többszáz éves (a CU első autopsziás anyagból származó leírása 1859-ből származik), az első tudományos értékű közlemények a tizenkilencedik és a huszadik századból származnak.
Kulcsfontosságú megállapítások
- A gyulladásos bélbetegségek multifaktoriális, ismeretlen etiológiájú megbetegedések.
- Két fő formájuk a colitis ulcerosa és a Crohn-betegség.
- Az elmúlt öt évben a colitis ulcerosa incidenciája 10,6, a Crohn-betegsége 8,9 volt Veszprém megyében.
- Az IBD kialakulásában genetikai és környezeti tényezők interakciója által vezérelt, kórosan reguláit immunfolyamatokjátszanak szerepet.
- A colitis ulcerosára patognomikus jelek a következők: a crypták súlyos strukturális disztorziója, a crypták kiterjedt csökkenése, a villosus felszín, kontinuus, diffúz transmucosalis gyulladás, jelentős mucindepléció.
- A Crohn-betegség alapvető diagnosztikus szöveti eltérései: a transmuralis gyulladás, a transmuralis lymphoid hiperplasia, a submucosalis fibrózis, a fissurák, a sarcoid granulomák (bélfal, nyirokcsomók), neuronális hiperplasia jelenléte és mucindepléció hiánya.
- A gyulladásos bélbetegség kezelésében remissziót indukáló és azt fenntartó, lokális és szisztémás, illetve hagyományos és biológiai kezeléseket különböztetünk meg.
A múlt század első fele inkább a CU-ról, míg a második része a CB-ről szólt. A történet azonban korántsem ért véget, hiszen a pontos etiología ismeretének hiánya és a különböző, újabbnál-újabb kezelési lehetőségek révén az IBD napjainkban is az egyik legnagyobb orvosi kihívásnak felel meg, az ezzel a témával foglalkozó közlemények száma az elmúlt 10 év alatt meghétszereződött.
Definíció
A gyulladásos bélbetegségek krónikus, többségükben ismeretlen etiológiájú, heterogén betegségek, amelynek két legfontosabb formája a CU és a CB. Lefolyásukat remisszió és relapszus jellemzi.
- Colitis ulcerosa – fekélyes vastagbélgyulladás, kiterjedése alapján proctitis, bal oldali és kiterjedt colitis csoportokba sorolható.
- Crohn-betegség – granulomatosus, transmuralis, szegmentális, aftoid fekélyképződéssel járó bélgyulladás, amely a tápcsatorna bármely részén megjelenhet.
- Indeterminate colitis – az esetek mintegy 10%-ában sem az endoszkópos, sem a szövettani kép alapján nem lehet differenciálni az IBD két altípusa között, általában súlyos aktivitás esetén.
- Extraintesztinális manifesztáció – a gyulladásos bélbetegségekhez társuló, más szervekben kialakuló gyulladásos eltérések, amelyek megjelenése általában a bélaktivitással párhuzamosan mozog. Legjellemzőbb formái az ízületi, szem- és bőrgyulladás.
Epidemiológia
Az epidemiológiai vizsgálatok egy adott betegség gyakoriságát, megoszlását vizsgálják a környezeti és genetikai változók függvényében. Két fontos mérőszáma az incidencia – egy adott évben egy bizonyos betegséggel diagnosztizált összes beteg száma 100 000 lakosra vonatkoztatva (az új eseteket számszerűsíti) és a prevalencia – egy adott idő pillanatban egy bizonyos betegségben szenvedő összes ismert beteg száma 100 000 lakosra lebontva. Az epidemiológiai adatok jelzik egy adott betegség társadalmi súlyát, és ezáltal fontos jelzést adnak az egészségügyi szolgáltató számára a kórképpel kapcsolatos várható költségekről is.
Az epidemiológiai vizsgálatokat nehezíti az a tény, hogy az IBD jelentősen heterogén betegség, nehéz klasszifikálni, skatulyákba rakni, és gyakran a diagnózis felállítása sem egyszerű vagy éveket késik. A betegség gyakorisága az elmúlt 2-3 évtizedben a világ egyes tájain – így nálunk is – ugrásszerűen nőtt, ezt az epidemiológiai tanulmányok kimutatták. Valószínűleg a metodikai heterogenitás az oka annak, mikor ugyanarról a területről, ugyanabból az országból származó eredmények jelentősen eltérnek egymástól (például a CU incidenciája 7,1 és 15 között változik Nagy-Britanniában).
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
- A járás zavara: sántítás és ataxia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A prospektiv tanulmányok adatai sokkal homogénebbek, jobban elfogadhatóak, miközben természetesen vannak kimagasló és nagyon alacsony incidenciájú területek is (pl. nagyon magas: Izland, Puerto Rico; nagyon alacsony: Kína, Omán). A tanulmányok általában a CU magasabb incidenciáját mutatják, kivétel Horvátország, ahol épp az ellenkezőjét, illetve Kanada, ahol egyformán magas incidenciát észleltek, és a gyermekgyógyászati tanulmányok is a CB gyakoribb előfordulását mutatják. Az észak és dél közötti eltérő incidencia az extrém magas értékeket mutató országok kivételével egyre inkább elmosódni látszik.
Gyulladásos bélbetegségek kategorizálása
Az IBD heterogén betegségcsoport, klasszifikációja nem egységes, és nyilvánvaló az egyre szaporodó genetikai, immunológiai és klinikai ismeretek alapján, hogy a CU-és CB-beosztás önmagában elégtelen, főként a különböző gyógyszerkísérletek betegcsoportjainak homogenizálása és az eltérő klinikai lefolyás szempontjából. Nagy segítség lenne a klinikus számára, ha lenne olyan besorolás, amely jelezné a beteg esélyeit a különböző szövődményekre, megmutatná a várható klinikai lefolyást. Bár ilyen, minden szempontot vizsgáló beosztás nem létezik IBD-ben, azonban vannak a mindennapi gyakorlatban is előnyösen használható csoportosítások.
Az első klasszifikáció Farmertől származik, aki 1975-ben anatómiai lokalizáció szerint a CB három csoportját különítette el: 1. ileális CB, 2. vastagbél CB és 3. ileocolonicus CB. Az első, a betegség természete szerint elvégzett klasszifikáció 1988-ban került közlésre, amely a műtéti leletek alapján megkülönböztetett perforáló (sipoly vagy abscessus jelenléte) és nem perforáló (strictura, obstrukció) típusú CB-t, és megállapította, hogy az első csoportban gyakoribbak az ismételt sebészeti beavatkozások.
1992-ben az anatómiai és a viselkedés szerinti csoportosítás összevonásából született meg az első „modern” klasszifikáció (Rome Classification), amely bonyolultsága miatt nem terjedt el. Széles körben ismertebb és szakmai körökben elfogadottabb lett a bécsi gasztroenterológiai világkongresszushoz köthető beosztás (Vienna Classification), amely 3 kategórián belül csoportosít:
- életkor a betegség diagnózisának idején (a beteg 40 évesnél fiatalabb vagy idősebb);
- anatómiai lokalizáció (ilealis, colon, ileocolon, felső tápcsatorna);
- betegség természete (gyulladásos, stricturázó, penetralo).
2005-ben született meg Kanadában az utolsó csoportosítás (fejezetünk megírásáig), amely igyekezett figyelembe venni az eddigi klasszifikációkat ért kritikai megjegyzéseket. A három fő revízió, amelyet a montreali klasszifikáció végrehajtott: módosította az életkori csoportokat (17 éves kor előtt kezdődő, 17-40 év között és 40 év felett kezdődő betegség), az anatómiai beosztást, és próbálta megtalálni a perianalis léziók helyét.
A fiatalkori CB külön csoportba sorolását az eltérő klinikai viselkedés (kevésbé gyakori hasmenés, jelentős növekedésbeli retardáció), a gyakoribb felső tápcsatornái érintettség, gyorsabb progresszió, a penetráló altípus és az ellenanyag-pozitivitás (anti-IL12, anti-ompC, anti-CBirl, ASCA) magasabb aránya indokolta.
Patogenezis (gyulladásos bélbetegségek)
Az IBD kialakulásában genetikai és környezeti tényezők interakciója által vezérelt, kórosan reguláit immunfolyamatokjátszanak szerepet. A kölcsönhatás mindegyik szereplőjéről szép számú adattal rendelkezünk, azonban még mindig nem tudjuk megmondani, hogy melyik a legfontosabb „kulcstényező”. Biztosnak látszik, hogy a „rossz időzítés” alapvető fontosságú, hiszen a betegség kialakulásához az kell, hogy a kölcsönhatás éppen a vulnerábilis fázisban érje el az egyént.
Miért mondhatjuk ezt?
Azért, mert például a NOD2 gén mutációja számos egészséges, dohányzó emberben előfordul, anélkül, hogy CB valaha is kifejlődne. Emiatt már elöljáróban kijelenthetjük, hogy jelenleg nincs olyan genetikai teszt a birtokunkban, amelynek elvégzése szubklinikus fázisban jelezné az IBD-t. így prevenciót sem tudunk végezni, a terápiás ténykedéseink is leginkább a súlyos komplikációk megelőzését szolgálják. A következőkben egyenként tárgyaljuk az IBD kifejlődésének lehetséges patogenetikai faktorait.
Genetikai tényezők
A genetikai fogékonyság jelentőségére a családi előfordulási gyakoriságot vizsgáló tanulmányok és az ikervizsgálatok hívták fel a figyelmet. Az IBD családi halmozódásának gyakoriságát 5,2-23% között találták. A mai napig a legjelentősebb ismert rizikófaktor az IBD kialakulásának szempontjából az elsőfokú hozzátartozó diagnosztizált IBD-je.
Ez a fokozott veszélyeztetettség nemcsak a családtag IBD-altípusára, hanem mindkét forma későbbi megjelenésére is igaz. Az élethosszig tartó rizikó az IBD kialakulására egy Crohn-beteg elsőfokú családtagjaiban fehérbőrű (nem zsidó) rassz esetén 4,8-5,2%, míg a zsidó populációban 7,8% az esély. CU esetén 1,6%, illetve 5,2% ugyanez a valószínűség.
Több hozzátartozó egyidejű betegsége esetén még nagyobbak az esélyszámok az IBD mindkét formája vonatkozásában. Az egypetéjű ikrek esetén a CB szimultán megjelenésének gyakorisága 50% körüli, szemben a CU 10%-ával. Ezek az adatok egyrészt hangsúlyozzák a genetikai tényezők jelentőségét, amely erősebb CB-ben, mint CU-ban, másrészt a 100%-nál kisebb arány jelzi, hogy nem tisztán örökölhető állapotról van szó, és egyéb, valószínűleg környezeti iniciáló tényezők is nagy jelentőséggel bírnak.
A klasszikus eset kontrollált tanulmányok mellett a széles populációs bázisú, genomszintű vizsgálatok eredményeinek ismeretében egy lépéssel közelebb kerültünk a betegség patomechanizmusának megismeréséhez, azonban jelenleg is csak a betegek mintegy 30%-ában mutatható ki a betegség kialakulásáért felelőssé tehető genetikai mutáció.
A fentiek alapján a klasszikus mondásra asszociálva azt mondhatjuk, hogy a vizsgálatok kis lépést jelentettek a genetikai háttér megismerésében, de nagy lépést a betegség okának felderítésében, hiszen a bél patogén felismerő receptorai és a bél baktériumflórája közötti kóros interakcióra a genetikai tanulmányok irányították a figyelmet, elsősorban a NOD2/CARD15 gén polimorfizmusa és a CB közötti kapcsolat kimutatása révén.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.