Nagylevelű csodamogyoró – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Nagylevelű csodamogyoró (Hamamelis virginiana) története, alkalmazott drogok
A nagylevelű csodamogyoró (syn. varázsdió) az észak-amerikai indiánok kedvelt gyógynövénye volt.
Észak-Amerikában és Kanadában őshonos, erre utal a faji neve is, mert először a Virginia állambeli üde erdőkben találták meg az Egyesült Államokban. Népszerűségét kerti növényként az őshazájában szeptembertől októberig megjelenő, rojtszerű szirmú sárga virágai adják, aminek változatai a brit kertekben december és február közt virágoznak. A virágok a levelek lehullása után jelennek meg, őket pedig fekete mogyorók követik.
Mikor már érettek és kemények, puskalövésszerű hangok kíséretében kilövik a magvakat, amelyek akár hat métert is repülhetnek. Innen ered népi elnevezése: „lendületes mogyoró”.
Az angol nevében az angolszász hajlani szó: wyche vagy wice hosszú idő alatt lett witch. A witch hazel név valószínűleg a fa hajlékony ágaira utal, amit vízkeresésre használtak.
Az észak-amerikai gyarmatosítók ezt a fát választották, hogy megtalálják a megfelelő helyet a kútásásra. Ha „kutat” találtak a mogyoróággal, az bizonyította a boszorkányságot. A csodamogyorónak hosszú történelme van a bennszülött indiánok által használt gyógynövényként is. Ők különböző betegségeket kezeltek vele, a náthától a mérgezésig. Vízkeresésre ők is használták.
Az Egyesült Államokban a 19- század közepétől orvosok is sikerrel alkalmazták vizes kivonatát, így 1882-ben hivatalossá vált az Amerikai Gyógyszerkönyvben. Európában 1864-től a német Schwabe cég forgalmazott először Hamamelis-készítményt. A növényt Európába a 18. században telepítették be, Angliába. Ezt követően az egész kontinensen kedvelt dísznövénnyé vált.
A Hamamelis virginiana L. (Hamamelidaceae) Észak-Amerikában őshonos, a mogyoróbokorra emlékeztető, lombhullató cserje vagy alacsony fa, melynek különlegessége, hogy télen virágzik. A gyógyászatban nem csak a nagylevelu csodamogyoró tavasszal gyűjtött, szárított levelét, hanem a kérgét, valamint a kisebb ágakból és kéregből vízgőz-desztillá-cióval nyert és ctanollal kiegészített Hamamelidis aquát is alkalmazzák.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a Hamamelidis folium hivatalos, amelynek pirogallolban kifejezett cserzőanyag-tartalma legalább 3%. A növény készítményei általában a kéreg ill. a levél vízzel vagy vizes alkohollal készült kivonatát vagy tinktúráját tartalmazzák. A drog tőként az USA-ból és Kanadából származik, de kisebb mennyiségben Európában is termesztik.
- Kis lombhullató fa vagy cserje barna kéreggel; 1,5-2 méteres magasságig nő.
- Az élénksárga, bojtszerű szirmú virágok a levelek lehullása után jelennek meg.
- Számos szerteágazó ágat növeszt.
- A humuszban gazdag, nedves talajt kedveli; félárnyékos helyen termeszthető, de virágokat leginkább nyílt területen fejleszt.
- Hajtásdugványokról szaporítható nyáron. Lassan, nehézkesen gyökereznek meg.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A levél 3-10% katechintípusú cserzőanyagot, proantocianidineket, flavonoidokat, szerves savakat, illóolajat (0,01-0,5%) tartalmaz. A kéreg gallotanninokban (hamamelitanninok) gazdag (8-12%), továbbá található benne kevés flavonoid és illóolaj.
A készítményekben is előszeretettel alkalmazott Hamamelidis aqua (levelek és ágak vizes-alkoholos desztillátuma) 0.01 -0.02% illóolajai, fenolos anyagokat tartalmaz. A Hamamelidis aqua cserzőanya-gokat nem tartalmaz, illóolajtartalma rendkívül alacsony, a hatásáért felelős vegyületek nem ismertek. A növény kémiailag kevéssé vizsgált illóolajában mono- és szeszkviterpéneket valamint fenolos komponenseket is kimutattak.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
Az indiánok a növény friss leveleinek és ágainak vizes főzetét égési sérülések, kelések, aranyér, kisebb sebek kezelésére, vérzéscsillapításra alkalmazták. Népgyógyászati adatok ismertek a növény alkalmazására hasmenéssel járó betegségek (vastagbélgyulladás, dizentéria), menstruációs zavarok, szemgyulladás, hacmaturia, vesefájdalmak, neuralgia és orrvérzés esetén.
Preklinikai vizsgálatok
A cserzőanyagok kicsapják a bőr/nyálkahártya felszínén található fehérjéket, ezáltal ösz-szehúzó hatásúak és a felszínen egy koagulált védőréteget képeznek. Váladékozó felület esetén szárító hatásúak, csökkentik a szekréciót és az exszudációt. Mérséklik a felszínhez közeli kapillárisok permeabilitását, enyhe vazokonstriktor hatásúak, ezáltal csökkentik a hiperémiát és az ödémát. A felszíni vérzéseket az erek összehúzásával, a koaguláció fokozásával enyhítik. Mivel a mikrobák fehérjéit is koagulálják, lokális antiszeptikus hatásúak.
In vitro vizsgálatban a levél vizes, ill. vizes-alkoholos kivonata enyhe bakteriosztatikus hatást mutatott. Különböző teszteken kimutatták a hamamelitannin antioxidáns aktivitását. A drogban található proantocianidinek gyulladáscsökkentő (a PAF-bioszintézist és a LOX enzimet gátló) és szabadgyökfogó hatásúak.
Hamamelis-tartalmú kenőcsöt állatkísérletekben sikeresen alkalmaztak gennyes bőrgyulladások kezelésérc. Intraartériásan adagolt készítménye nyulakon venotonizáns hatásúnak bizonyult. Patkányokon kimutatták érfalpermeábilitás-csökkentő és vazokonstriktor hatását. Toxicitásvizsgálatokban hosszú ideig nagy adagban alkalmazva is ártalmatlannak bizonyult.
Humán bizonyítékok
Klinikai vizsgálatokat főként csodamogyoró-kivonatot tartalmazó kenőcsökkel végeztek. Gyulladáscsökkentő hatását igazolták különböző típusú ekcémák, bőrgvulladások, atópiás dermatitis, aranyér és napégés esetén. Ajakherpesz kezelése kéregkivonatot tartalmazó kenőccsel a gyulladt bőrfelület nagyságának csökkenését eredményezte. Hamamelidis aqua tartalmú krémet sikeresen alkalmaztak gátmetszést követően a scbfájdalom csillapítására, gyulladáscsökkentésre.
Indikációk, adagolás
Fenolos anyagainak (tanninok, flavonoidok) köszönhetően mind a levél, mind a kéreg kivonata adsztringens, helyi vérzéscsillapító és gyulladáscsökkentő hatású. Készítményeit kisebb sebek, horzsolások, gyulladt bőr és nyálkahártya, aranyér és varicositas kezelésére alkalmazzák.
Sebek és gyulladt bőrfelület lemosására vagy borogatására, irrigálásra, szájnyálkahártya kezelése esetén öblögetésre 5-10 g levélből 250 ml vízzel vagy 2-3 g kéregből 150 ml vízzel kell lőzetet készíteni. Anorektális panaszok esetén naponta 3-szor végbélkúp (0,1-1 g drognak megfelelő kivonat/kúp) vagy kenőcs (10% kivonat) formájában alkalmazni. A csodamogyoró kivonatait és desztillátumát hazánkban általában gyári készítmények formájában alkalmazzák.
Kozmetika
A csodamogyoró csersavat tartalmaz, ami enyhíti a duzzanatokat, és külsőleg alkalmazva baktériumölő hatású. Ránctalanítóként használják, kisimítja és tisztítja a bőrt.
Konyha
A csodamogyoró magvai ehetők (ha megtaláljuk őket, mielőtt kilövellnek], ízük a pisztáciáéhoz hasonlít.
Figyelmeztetés
A csodamogyorót nem ajánlott belsőlegesen alkalmazni, mert a benne található csersav hányingert és hányást okozhat. Súlyosabb esetben a májat is károsíthatja.
Gyógyászat
A csodamogyoró antibakteriális, gyulladáscsökkentő, összehúzó és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik. Régen minden gyógyszertárban tartottak egy üveg csodamogyorós vizet.
A leveleket szemmosó folyadékba teszik, ami hatásos a kötőhártya-gyulladás ellen, és enyhíti az ekcémát, rovarcsípéseket, szúrásokat és hűti a napégést és a pattanást. Ideális a zúzódásokra és rándulásokra, mert csökkenti a duzzanatot és enyhíti a fájdalmat. Kenőcsként lehet alkalmazni aranyérre, visszértágulatra, horzsolásokra és zúzódásokra. A fagyasztott csodamogyoró vizet a duzzanatok kezelésére használták, összehúzó hatása miatt.
Kozmetika
A levelekből és kéregből készült kivonat összehúzó hatásának köszönhetően felüdíti és tisztítja a zsíros, pattanásos bőrt. Feszesíti a bőrszövetet, és a puffadt, fáradt szemet is üdíti. Néhány öregedés gátló krémben is megtalálható.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Mellékhatás, ellenjavallat és interakció nem ismeretes. Belsőleg alkalmazva enyhe gyomor-irritációt okozhat.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.