Csökkentse a minimumra a penészt!
Ellenőrizte mostanában a zuhanyfüggönyt? Ha ugyanis nem szedi le és tisztítja meg alaposan néhány hetenként, akkor valószínű, hogy penészgombák tenyésznek rajta. Legalább 60 penészgombafaj spórái számítanak allergén hatásúnak, és a légúti allergiában szenvedők 30 százaléka – az arányuk különösen magas a gyerekek között -tűnik nagyon érzékenynek a penészspórákra. Szoros a kapcsolat a penészgombák és az asztma között is.
A penészgombák a lakásban szinte egész évben jelen vannak. Remekül érzik magukat nyirkos környezetben, mint a fürdőszobák vagy a zuhanyozók, illetve az ablakpárkányok, főleg, amikor az üvegen pára csapódik le. Igen gyakran elszaporodnak a párátlanítók víztartályában, valamint a hűtőszekrény ajtajának szigetelésén. A spóráik meglapulhatnak a tapéta alatt és a szobanövények földjében is. Az ellene folytatott harc azonban nem is olyan nehéz.
Mi a helyzet a hűtőben megbújt ételmaradékokat belepő penésszel?
Igyekezzen rendszeresen ellenőrizni a hűtőszekrényt, és könyörtelenül dobjon ki mindent, ami már nem tűnik ehetőnek. Ha allergiás a penészre, akár a sajt is kiválthatja a rohamot, mivel az lényegében penészes tej. A nemes penészt tartalmazó sajtok, például a márványsajt, a brie és a camembert különösen kerülendők.
Az alábbi egyszerű lépések segítenek a beltéri penészesség csökkentésében:
- Javítsa a szellőzést! Főzés, zuhanyozás vagy fürdés közben nyissa ki az ablakokat, és csukja be a konyha, illetve a fürdőszoba ajtaját, hogy a pára ne jusson el a lakás többi részébe. Alapos takarítás után mindig jól szellőztesse ki a konyhát, a fürdőszobát és a mosókonyhát. Néha hagyja nyitva egy időre a szekrények ajtaját is, hogy kiszellőzhessenek, és ügyeljen arra, hogy a bennük lévő ruhák ne legyenek túl szorosan összezsúfolva.
- Figyeljen az ételekre! Ne engedje megromlani az ételeket (a kenyérfélék, a zöldségek és a gyümölcsök különösen könnyen penészednek)!
- Rendszeresen tisztítsa és törölje szárazra a hűtőszekrényt, különös gondot fordítva az ajtó tömítések környékére.
- Szüntesse meg a tenyészhelyeket! Dobja el a régi, műanyag habból készült matracokat és párnákat, az újságpapírkötegeket pedig vigye el a szelektív hulladékgyűjtőbe. Tartson minél kevesebb szobanövényt; az elhalt, haldokló vagy beteg leveleket mielőbb távolítsa el, a talajt rendszeresen cserélje frissre, a felszínét pedig fedje le apró szemcsés kaviccsal.
- A nedves falakról szedje le a tapétát! Ha párátlanítót használ, naponta ürítse annak vízgyűjtő tartályát, és a penészedés megakadályozása érdekében legalább havonta egyszer öblítse át fehérítőoldattal. Ne használjon levegőpárásítókat, és ne vigyen be a lakásba nedves fát vagy olyat, amit nyirkos fészerben tároltak.
- Harcoljon a páralecsapódás ellen! Törölgesse le az ablakokon megjelenő páralecsapódást, és tisztítsa le a látható penészfoltokat az ablakkeretekről és a párkányokról.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.