Alvás javítás

A jetlag (időzónaváltás-szindróma) tünetei és hatásainak csökkentése

Az angol szóval jetlagnek (ejtsd: dzsetleg) nevezett állapot akkor alakul ki, ha repülős utazás alkalmával több időzónán is áthaladunk, és ehhez a biológiai óránk nem képes gyorsan alkalmazkodni. A jetlag nem minden embert visel meg egyformán. A kisgyerekek, az esti típusúak (baglyok), valamint azok, akiknek nem túl szigorú a napirendjük, vagy akik általá­ban jól és mélyen alszanak, kevésbé szenvednek tőle. Általában elmond­ható, hogy minél egészségesebb és kipihentebb valaki, annál könnyeb­ben birkózik meg a jetlaggel.

A jetlag következményei

Az érintettek hosszú repülőutak megtétele után kimerültek és levertek, nő a reakcióidejük, nem tudnak aludni vagy gyakran felébrednek. Az emésztésük is megzavarodik: székrekedéssel vagy hasmenéssel küszködnek.

Mit lehet tenni?

Jetlag ellen nincs tökéletes gyógyír, de ha megfogadjuk az alábbi taná­csokat, könnyebben megy majd az alkalmazkodás az új időzónához. Már az indulás előtt néhány nappal igazítsuk alvási szokásainkat a megcélzott időzónához. Ha például Budapestről New Yorkba utazunk, megérkezéskor a célállomás hat órával kevesebbet mutat majd az óra.

Ha tehát keletről utazunk nyugatra, már az utazás előtt öt nappal a meg­szokottnál később feküdjünk le és keljünk föl, hogy szervezetünk alkalmazkodjon az új ritmushoz. Ha viszont nyugatról kelet felé repü­lünk, fordított a helyzet. Moszkvá­ban például a magyar időhöz képest két órával későbbre jár az óra (azaz előbb jön el az este). Ha ilyen útra készülünk, már öt nappal előtte a szokásosnál 1-2 órával korábban igyekezzünk lefeküdni és fölkelni.

Tipp! Ugyanígy hasznos, ha nyugat felé tartva alszunk egyet a repülőn, keleti irányban azonban igyekszünk ébren maradni. A repülőúton bőven fogyasszunk folyadékot: 6 óránként 1-1,5 litert.

A repülőn ne igyunk alkoholt!

Nagy magasságban az alkohol és a nyugtatók hatása háromszor olyan erős, mint a földön. Az alkohol vizet von el szervezetünktől: minél hosszabb a repülőút, annál jobban kiszáradunk, ami fejfájást és kimerültséget okoz. Ha helyi idő szerint reggel érkezünk meg úti célunkhoz, ebéd után aludjunk egy keveset, de egyébként azonnal kezdjük meg az alkalmazkodást az adott időzónához.

Tipp: Arra nézve, hogy milyen gyorsan szabadulhatunk meg a jetlag okozta panaszoktól, létezik egy hozzávetőleges szabály: az időeltolódás minden órájára, számítsunk egy napot. Ha tehát hat óra a különbség, várhatóan hat napba telik, amíg biológiai óránk helyrezökken és ismét összhangba kerül a helyi idővel.

Óvatosan a melatoninnal!

Jetlag esetére – különösen Amerikában -melatonintablettákat ajánlanak. Mivel e ké­szítmények hosszú távú hatásaival kapcsolat­ban nem áll rendelkezésre elegendő kutatási adat, csak abszolút szükséghelyzetben, alkalmilag éljünk velük, és feltétlenül ellenőrzött forrásból szerezzük be a tablettákat.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.