Periodikus végtagmozgás: futóverseny hajnalig
A nyugtalan láb szindrómában szenvedők nagy többségének más alvási problémája is van; ismétlődő, rúgó mozdulatokat végeznek alvás közben, amit „periodikus végtagmozgásnak” neveznek.
Nyugtalan láb szindróma
A nyugtalan láb szindrómában a láb belsejéből induló, zavaró, kellemetlen érzésről van szó, amit a láb mozgatása megszüntet. Ily módon maga a mozgás másodlagos, nem ez a probléma. Van azonban egy gyakoribb lábmozgás, mely zavarja az alvást – és azok, akiknek ilyen problémájuk van, többnyire még csak nem is tudnak róla. Ezt a mozgásfajtát a közbeszédből vett fordulattal „periodikus végtagmozgásnak” nevezik.
A végtag, amiről szó van, leginkább a láb (bár időnként a karnál is előfordul), és azért hívják periodikusnak, mert a mozgás váltakozóan, epizodikusan fordul elő, gyakran sorozatban az éjszaka folyamán. A nyugtalan láb szindrómától eltérően a periodikus lábmozgás csak éjszaka fordul elő, a láb izmai tökéletesen rendben vannak, és napközben normálisan viselkednek.
Tünetek jelentkezése
Az alvás kezdete után nem sokkal a láb mozogni kezd, vagy inkább meg-megrándul, méghozzá kiszámítható és jellegzetes módon. A mozdulat olyan, mint amikor az ember hirtelen megemeli a nagylábujját, és egyidejűleg elfordítja a térdét és a bokáját – olyanképpen, mintha ügyetlenkedve rúgna egyet. A mozdulatot a láb izmainak hirtelen összehúzódása váltja ki, és az alvó nem tudja akaratlagosan befolyásolni – valójában az alvónak nincs is róla tudomása, hogy mi történik.
A rángás vagy rándulás rövid ideig tart, körülbelül fél másodpercig, és rendszeresen, ritmikusan ismétlődik húsz-negyven másodpercenként, ezzel hosszú, egész éjjel tartó sorozatot alkotva, amit rövid mozdulatlan periódusok törnek meg. A REM fázisban nem szokott előfordulni rúgás. A rándulások, rúgások gyakorisága, súlyossága éjszakáról éjszakára változik, és a fizikai vagy érzelmi megterhelés rontja a helyzetet.
- Nyugtalan láb szindróma
- Nyugtalan láb szindróma tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Zavarja az alvást
Az alvó ugyan nincs tudatában a rángatózó mozgásnak, az mégis zavarja az alvást, mert nem egészen ébreszti ugyan fel az alvót, de eléggé növeli az éberség szintjét ahhoz, hogy az illető ne tudjon belépni az oly annyira frissítő mély alvási fázisba. Gyakran előfordul az is, hogy az alvót felzavarja az összerándulás, de miután ez olyan gyors, az illetőnek nincs fogalma róla, hogy vajon mi miatt is ébred fel újra és újra. Az alvó hálótársa természetesen felismeri az okot, hisz gyakran őt ütik vagy rúgják meg. A keletkező véraláfutásoktól eltekintve más árulkodó jelek is vannak reggelre – a lepedő olyan, mintha kicsavarták volna, sőt néha le is kerül az ágyról.
Kiknél fordul elő a periodikus lábmozgás?
Középkorú és idős emberek körében sokkal gyakoribb a periodikus lábmozgás. Nagyon ritkán fordul elő a harminc év alattiaknál, de az ötvenen felüliek körében már 30%, a hatvanöt év fölöttieknél pedig 44% az előfordulási arány. Minthogy a beteg nem tudja, hogy mi ébreszti fel, legtöbben csupán arra panaszkodnak, hogy napközben alig tudnak ébren maradni – a megzavart alvás miatt tehát álmosságot tapasztalnak -, ám magát a lábmozgást nem említik.
Társult betegségek
A periodikus lábmozgáshoz más alvászavar is szokott társulni, különösen narkolepszia és alvás közbeni légzésmegállások (apnoe). Ami még elkeserítőbb, az az, hogy a nyugtalan láb és a periodikus lábmozgás szindróma gyakran együtt fordul elő, a nyugtalan láb szindrómában szenvedők nagy többsége tapasztal önkéntelen rúgásokat is.
Ezek az emberek a szó szoros értelmében napi huszonnégy órát futnak. Az ébrenlét idején a láb mély rétegeiben érzett idegesítő érzés miatt folyton izegnek-mozognak, ugrálnak, lábukat rázzák vagy tornával tartják izmaikat mozgásban. Éjjel, elalvás után, ami magában is nehéz a nyugtalan láb miatt, kénytelenek elviselni az ismétlődő izomgörcsöket, s emiatt nem jutnak pihentető alváshoz.
Periodikus lábmozgás okai
Bár ezek a mozgások csak ritkán lehetnek valami gyógyszer mellékhatásai vagy olyan idegbetegség tünete, mint a stroke, ritkán sikerül a pontos okot megtalálni. Úgy véljük, hogy a láb izmainak rendszeres összehúzódása hasonló más, az alvás során bekövetkező periodikus változásokhoz, olyanokhoz, amelyek szintén húsz-negyven másodperces ritmusban fordulnak elő, mint például a vérnyomás vagy a szívritmus rendszeres emelkedése-csökkenése. Lehet, hogy ezek a mozgások is részei annak az alapvető ritmusnak, amely akkor következik be, amikor a test felszabadul az agy magasabb rendű irányító központjainak felügyelete alól.
Ötletek a periodikus lábmozgással élőknek
Lehetetlen az állapotot megbízhatóan diagnosztizálni, vagy az árulkodó alvásmintákat feljegyezni alvásdiagnosztikai laboratóriumi vizsgálat nélkül. Az alvásvizsgáló laborban elektromos érzékelőket erősítenek a beteg lábához, hogy feljegyezzék a láb mozgásait, akár sejti a rángásokat, akár nem, hiszen ritkán van olyan speciális jel, ami arra mutat, hogy ez zavarja az alvást.
Bár lehet gyanú arra, hogy van ilyen tünete (napközbeni álmosság, a lepedő állapota reggelre), a betegséget nem lehet objektív vizsgálat nélkül megállapítani. Néhány esetben javulást hozhat, ha előbb csökkenti, majd teljesen elhagyja a koffeinbevitelt. Ha a periodikus végtagmozgást alvás közbeni légzésmegállás is kíséri, az utóbbi kezelésével az előbbi tünetei is javulnak. Forduljon orvoshoz!
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.