Segítség horkolóknak
Alvászavarok esetében általában nincs szükség technikai segédeszközökre vagy műtéti beavatkozásra. Az egyetlen kivétel a horkolás, különösen, ha alvási apnoéval jár.
A horkolás nemcsak kellemetlen és zavaró, de súlyosan meg is betegíthet. Sajnos a horkolást és az azzal járó légzészavart, az úgynevezett alvási apnoét nem vagy csak ritkán lehet orvosságokkal vagy életmódbeli változtatásokkal tartósan megszüntetni. Ilyen esetekben szükség lehet mechanikus segédeszközökre vagy műtéti beavatkozásra.
Elsősegély horkolóknak
A következőkben bemutatott gyógyászati segédeszközök mind azt a célt szolgálják, hogy használatuk révén stabilizálódjon a nyelv, a nyelvcsap és a lágy szájpaci helyzete, s ezáltal a légút akadálymentessé váljon és megszűnjön a horkolás, vagy legalábbis csökkenjen annak hangereje. E segédeszközök közül a horkolás kiváltó okától függően választhatunk. Többségük az alvási apnoéval komplikált esetekben is szép sikerrel alkalmazható. Légzéskönnyítő orrtapasz
A horkolók számára készült orrtapasz megnyitja az orrot és ezáltal könnyíti a légzést, különösen megfázás vagy allergia okozta orrdugulás esetén. Az orrnyeregre felragasztott tapasz speciális kialakításának köszönhetően enyhén felfelé húzza az orrcimpákat, ezáltal megnyílnak a légutak, és könnyebbé válik az orron át történő légzés. Ha az orrlégzés nem akadályozott, halkabbá válik a horkolás, mert a lágy szájpad nem rezeg olyan erősen, mint amikor szájon át vesszük a levegőt.
Más módszerekkel összehasonlítva az orrtapasz használata igen egyszerű, de nem mindenkinek segít. Különösen az alvási apnoéban szenvedőknek lehet szükségük más megoldásra.
- Alvászavarok és álmatlanság kezelése gyermekkorban
- Éjszakai felriadás (pavor nocturnus) okai
- Alvászavarok kezelése – Kéz reflexmasszázs
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Horkolásgátló mellény
Azoknak, akik csak háton fekve horkolnak, az orvosok gyakran ajánlanak olyan mellényt, amely megakadályozza a hátrafordulást. Ezeknél a betegeknél a mellény használata javítja a légzést és ezzel az alvás minőségét is. Ugyanerre a célra készülnek hasonló kialakítású pizsamafelsők és hátizsákok is. A régebbi típusú mellények kényelmetlenek voltak, és használóik arról panaszkodtak, hogy nagyon megizzadtak bennük. A gyártók ezért továbbfejlesztették termékeiket: ma már „lélegző” anyagokból készülnek, és jóval kényelmesebb bennük az alvás. A horkolásgátló mellények hátpanaszok esetén is alkalmazhatók.
Mit mond a beteg?
Az övek nem jók!
A horkolásgátló mellény megakadályozza, hogy viselője a hátára forduljon. Ez hatásos megoldást jelenthet annak, aki csak háton fekve horkol.
A horkolásgátló mellények helyett kaphatók hasonló célú, ám jóval olcsóbb övek is. Ezek használata azonban, különösen hátfájósok számára, nem ajánlott. Az övek egyrészt ösz-szeszorítják a mellkast, másrészt súlyosbíthatják a hátpanaszokat, mivel nyomhatják a hátat. Mindemellett nem mindig akadályozzák megbízhatóan a hátrafordulást (és ezzel a horkolást), továbbá el is csúszhatnak.
Szájba helyezhető sínek
A fogvédőkhöz hasonló, szájba helyezhető állkapocssínek (ún. protrúziós sínek) megakadályozzák az állkapocs és ezzel együtt a nyelv, illetve a nyelvgyök hátracsúszását fekvő helyzetben, így védelmet jelentenek a légutak alvás közbeni beszűkülése ellen. A páciensek kevésbé horkolnak és javul a légzésük, csökken az alvási apnoe kockázata. Ezáltal jelentős javulás érhető el az alvás minőségében.
Légsínterápia (nCPAP-légzéstámogatás)
Amennyiben a horkoláshoz egyértelműen légzéskimaradások is társulnak, alvási apnoéról beszélünk. Ez feltétlenül kezelést igénylő alvászavar, mivel a légzéskimaradások következtében nem megfelelő a betegek szervezetének éjszakai oxigénellátása. A tüneti kezelés leghatékonyabb módja az úgynevezett légsínterápia, vagy nCPAP-légzés-támogatás (az angol „Nasal Continuous Positive Airway Pressure,azaz „orron keresztüli folyamatos pozitív légúti nyomás” kifejezésből). A
betegek éjszakára egy maszkot kapnak, amelyen keresztül egy készülék folyamatosan levegőt fúj be az orr-járatokba. Ennek hatására a felső légutak nem tudnak beszűkülni, és megfelelő mértékű maradhat a levegőáramlás az alsóbb légutak felé. így biztosítható a szervezet megfelelő oxigénellátása, és a horkolási hang is megszűnik. A módszer hatékonyságát egy sor tudományos vizsgálat igazolja. Hátránya azonban, hogy a maszk viselése sok beteg számára kényelmetlenséget jelent, ezért – egyértelmű szükségessége ellenére – sokan elutasítják a használatát.
Mit mond az orvos?
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.