Az anyagcsere négy állomása
Miután megismerkedtünk a szereplőkkel, lássuk, hol zajlik a cselekmény! Nos, a legfontosabb színhelyek a gyomor-bél rendszer, a máj, az epehólyag, a hasnyálmirigy és a vese.
Mivel a szereplők száma tetemes (a szénhidrátok, a fehérjék, a zsírok, az ásványi anyagok, a vitaminok, a víz és a rostok már bemutatkoztak), a cselekmény egy minden részletében összehangolt forgatókönyv alapján zajlik, mégpedig nagymértékben szakosodott szervek váltakozó helyszínein. Minden tápanyagnak megvan a maga szerepe, minden szervnek a maga különleges feladata. Az egyes szervek sejtjeiben található, kizárólag rájuk jellemző speciális enzimek gondoskodnak a zökkenőmentes előadásról.
Ez magyarázza azt, hogy az anyagcsere bizonyos lépései csak azokban a szervekben mehetnek végbe, ahol a végrehajtásukhoz szükséges enzimek rendelkezésre állnak. A minden sejtben megtalálható genetikai kód határozza meg, melyik enzim melyik szervben jut szerephez.
Első helyszín: a gyomor-bél rendszer
A szájüreg a gyomor-bél rendszer része, itt kapcsolódik az emésztőrendszer a külvilághoz. A rendezői utasítás így szól: aprítani, szétbontani és szállíthatóvá tenni. A szájban kerül ugyanis a folyékony és szilárd táplálék olyan állapotba, hogy a szervezet hasznosítani tudja. A tápanyagok aztán a vékonybelet bélelő nyálkahártya sejtjeiben szívódnak fel, és innen kerülnek a véráramba. Ami nem hasznosul, azt a vastagbél besűríti, majd kiüríti.
Második helyszín: a máj
A máj egy óriási forgószínpadra hasonlít. Ez a tápanyagok átalakításának és lebontásának színhelye, valamint az is itt elől el, hogy a még hasznosítható anyagok pontosan hová kerüljenek. Szükség esetére tartalékokat is képez, és gondoskodik arról, hogy az anyagcsere hulladék anyagai kiüríthetők legyenek. A gyógyszereket szintén a máj távolítja el, amint elvégezték a feladatukat. Ezért van az, hogy májbetegségben szenvedők bizonyos gyógyszeradagjait csökkenteni kell, hiszen a károsodott szerv nem képes olyan mennyiségben kiválasztani a hatóanyagokat, mint az egészséges. Az eredeti adagolás akár mérgezést is okozhat, ha túlságosan sok hatóanyag kerül a vérbe.
Harmadik helyszín: a hasnyálmirigy
A hasnyálmirigy egyáltalán nem mellékes helyszín. Egyrészt az általa termelt nedv révén, amely semlegesíti a gyomorsavat, másrészt az ebben található enzimek miatt, amelyek lebontják a fehérjéket, a zsírokat és a szénhidrátokat. Ezenkívül a hasnyálmirigy szabályozza a cukoranyagcserét irányító hormonokat is. Ha ezt a feladatot nem képes tökéletesen ellátni, cukorbetegség alakul ki.
Negyedik helyszín: a vese
A vese a kiválasztás legfőbb szerve. Segítségével szabadul meg a szervezet a felesleges „salakanyagoktól”. Emellett gondoskodik a folyadék-, az ásványi anyag- és a sav-bázis háztartás egyensúlyáról is. Az anyagcsere végtermékei a vizelettel ürülnek ki. A vese részt vesz a vérnyomás szabályozásában, ezért – a szívvel együtt -felelős azért, hogy a szervek elegendő vérhez és vele tápanyagokhoz, valamint oxigénhez jussanak.
Végezetül pedig egy olyan hormont is termel, amely serkenti az oxigént szállító vörösvérsejtek előállítását, szükség esetén fokozza utánpótlásukat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.