Anyagcsere

Hogyan gyorsítsuk fel az anyagcserét?

Aki időskorában is friss, életerős akar maradni, annak oda kell figyelnie a táplálkozásra. Ám ez még nem minden! Legalább ennyire fontos a megfelelő mennyiségű testmoz­gás isr amelynek egészségre gyakorolt jótékony hatását manapság már senki sem vitatja.

Nem kell élsportolónak lennünk, szükségtelen lefutni a maratont, és meg­takaríthatjuk a konditerembérlet árát is. Már mértékletes testedzéssel is megelőzhető az elhízás, ráadásul a közérzetünk is javul. A napi rendszeres­séggel végzett testmozgás nemcsak a mozgásszervekre hat kedvezően, de egy sor más szervre is – többek között a belekre, a májra és a vesére amelyeknek látszólag semmi közük a sportoláshoz. A több mozgás az agyra is bizonyítottan kedvezően hat. Miközben ugyanis az izmoktól, az inaktól és az ízületektől beérkező jelzéseket feldol­gozza, fontos mozgáskoordinációs tevé­kenységet folytat, amely más téren is fokozza teljesítőképességét.

A sport boldogsághormonokat szabadít fel

A sport, mindenekelőtt a kitartást igénylő sportágak – elegendő pihenés közbeiktatásával természetesen – kedvezően befolyásolják a keringést, és oldják a stresszt. A mozgás boldog­sághormonokat szabadít fel az agyban, miközben növeli az átfolyó vér mennyi­ségét, hogy az izmok sejtjei elegendő oxigénhez, energiához és tápanyaghoz jussanak. Mozgás közben mélyebben lélegzünk, így több oxigén jut a vérbe, kilégzéskor pedig több szén-dioxid távozik. Az egész test megerősödik, csökken a különféle civilizációs ártalmak, többek között a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, az elhízás és a szívritmuszavarok kockázata.

Ezek kialakulásának mindegyike visszavezethető a testmozgás hiányára. Ha valaki már megbetegedett, sportolással akár vissza is fordít­hatja a kóros folyamatot. Egy szó, mint száz: a nagyobb edzettség hozzájá­rul a mozgékonyság megőrzéséhez, jobb közérzetet biztosít, és segít abban, hogy egészségesek maradhassunk.

Mit tegyünk mielőtt nekiállunk a sportolásnak?

Ha már rászántuk magunkat a sportolásra, menjünk el először egy alapos kivizsgálásra. Előfordulhat ugyanis, hogy azok, akik nagy lelkesedéssel vetik bele magukat a testmoz­gásba, megfelelő edzettség hiányában túlerőltetik magukat. Nem kerül semmibe, ha megkérjük az orvost, hogy vizsgáljon meg. Megeshet, hogy érdemes a sport­orvost is felkeresni, aki felméri a szív és a keringési rendszer állapotát, valamint az ízületek mozgékonyságát. A háziorvos meg­mondja, hogy milyen vizsgálatokra lehet szükség, és megfelelő kérdések esetén meg­felelő tanácsokkal is elláthat

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.