A 10 hónapos baba szociális játéktere
Most, hogy a gyereknek már több szórakoztatás kell, mint amit egyedül az anyja nyújtani tud neki, érdemes elmenni vele egy játszókörbe: itt megkaphatja azt a többletingert, amire vágyik. Egy ilyen közösség nem csak a babának előnyös: a mamának még több haszonnal jár, mint a babának.
A játszócsoport előnyei:
Felnőtt beszéd. A gyerek gügyögése valószínűleg a legédesebb hang az anyuka füleinek, de a (főleg a gyerekkel otthon maradó) szülők többsége vágyódik a felnőtt-társalgásra. A más szülőkkel való rendszeres találkozás megadja a lehetőséget, hogy az ember egész mondatokban beszéljen, és úgy beszéljenek hozzá.
Szórakozás a babának. Ez túl korai időszak a gyerek szocializálódásában, csoportos játékot még nem lehet elvárni tőle, viszont az első év végére a legtöbb baba már képes bizonyos típusú, értelmes kommunikációra a kortársakkal – általában párhuzamos játék (egymás melletti játék) formájában. Jelentős szórakoztatási értéke van a baba számára annak is, ha csak lát más babákat játszani, és – ha a játszócsoport másnak az otthonában van – új, izgalmas játékokat próbálhat ki.
Barátságok kialakítása. Ez szülőre és gyerekre is áll. Ha a játszókör sikeres, a gyereknek lehetősége van ugyanazokkal a gyerekekkel barátkozni éveken keresztül. A játszócsoportban kötött barátságok tovább folytatódhatnak közös játékdélutánok formájában még az után is, hogy az iskola és egyéb kötelezettségek ritkítják az eredeti csoport rendszeres összejöveteleit.
Ha a játszócsoport a közeli szomszédságból alakul ki, sok gyerek ugyanabba az iskolai osztályba fog kerülni, így a mi gyerekünket családiasság fogadja majd, és vigaszt nyújt az iskola első napjaiban. De számunkra is üdvös lehet kialakítani hasonló gondolkodású barátok teljesen új körét, főleg ha a régi baráti kör tagjai még nem léptek be a szülői lét korszakába.
- A kisbaba folyton enne, nem fog elhízni?
- Szennyezések ételben? Vigyázzunk, mit adunk a babának!
- A tizedik hónap – mit tud a baba?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ötletek és információk. Ha új gyerekorvost keresünk, vagy nem tudjuk eldönteni, mikor és hogyan válasszuk el a gyereket, valószínűleg találunk valakit a csoportban, aki tanácsot tud adni, vagy van valamilyen javaslata.
A beavatottak támogatása. A más szülőkkel való rendszeres találkozás megerősíti a tudatot, hogy nem mi vagyunk az egyetlenek, a) akinek a gyereke nem alszik, b) akinek nincs ideje egy kis bizalmas együttlétre a párjával, c) akinek a munkája, állása miatt lelkifurdalása van, d) akinek a lakását ellepik a porcicák; vagy e) mindez együtt.
Sokféleképpen lehet találni játszókört. Kérdezősködjünk, keressünk ilyen hirdetéseket a közeli üzletekben, a helyi könyvtárban, közösségi házban, kórházban, az orvos rendelőjében vagy internetes fórumokon.
Ha mi magunk szeretnénk (néhány baráttal egyetemben) saját játszókört elindítani, a következőket kell megfontolni:
- Milyen korú gyerekek lesznek jelen? Nem kell minden gyereknek egyidősnek lenni, de jobb, ha csak néhány hónapos a különbség, mint ha egyéves vagy még nagyobb. Így ugyanazokkal a játékokkal tudnak játszani, és nagyjából azonos szinten teremtenek kapcsolatot egymással.
- Milyen gyakran fog a csoport találkozni – hetente, kétszer egy héten, minden második héten?
- Milyen nap és milyen időpont a legalkalmasabb a magunk és a többi szülő számára? Ha egyszer kialakítottuk az időrendet, próbáljunk meg ragaszkodni hozzá, amennyire csak lehet. A következetesség a sikeres játszókör egyik sarkalatos pontja. A délutáni alvás időpontja és a nehéz időszakok (például a késő délután) kerülendők.
- Hol fog a csoport találkozni? Az egyik szülő otthonában, vagy felváltva, mindig másnál? A helyi parkban vagy a közösségi házban? A hely cserélgetése a csoport baba tagjai számáfa biztosítja a változatosságot, a vendéglátással járó felelősség egyenlően oszlik meg a felnőtt tagok között. A változatosság azt is jelenti, hogy a gyerekeknek lehetőségük lesz sok különböző játékkal játszani. A helyszín áthelyezése egy játszótérre vagy parkba szép idő esetén (vagy közösségi házba, ha nem jó az idő) kellemes változatosságot nyújt minden érin-tett fél számára.
- A résztvevők száma: korlátozzuk, hogy hány szülő és baba jöhet! Túl sok szülő és gyerek (mondjuk, tizenöt baba) jelenléte túl nyüzsgővé teheti a játszókört; túl kevés (két-három baba) túl kevés ingert nyújt. (Nem minden tag jelenik meg minden csoporttalálkozón meghűlés, orvosi vizsgálatok vagy más egyeztetési nehézségek miatt.)
- Lesz-e élet-ital? Egyedül a vendéglátó házigazdák legyenek-e felelősek érte? Ha van olyan gyerek a csoportban, akinek valamilyen ételallergiája van, azt tekintetbe kell venni. Legyenek-e szabályok a cukros ételekre és italokra vonatkozóan, vagy bízzuk a vendéglátást a házigazdák ítéletére?
- A játszócsoport szülő-gyerek játékok-fa épüljön-e, vagy a gyerekek számára legyen játék, a felnőttek számára társasági esemény? Gondoljunk arra is, hogy a szülőknek bizonyára sok időt kell eltölteniük a békefenntartással addig, amíg a gyerekek nem elég idősek ahhoz (mondjuk, három- vagy négyévesek), hogy magukban is eljátsszanak hosszabb ideig.
- Határozzunk-e meg irányelveket a fegyelmezésre és a viselkedésbeli elvárásokra? Valószínűleg abban érdemes megállapodni, hogy a szülők csak a saját csemetéjük fegyelmezéséért felelősek.
Amint eldöntöttük a játszócsoport működési feltételeit, kezdődhet a csoport szervezése
Terjesszük el a hírt a barátok és a szomszédok között, osztogassunk ismertetőket, hirdessünk a helyi újságban vagy a szülők magazinjában, ismerkedjünk szülőkkel a játszótéren. Ha már van néhány érdeklődő szülő, el is kezdhetünk játszani (később még csatlakozhatnak új tagok).
Az előnyök mellett azért veszélyei is lehetnek egy játszócsoporthoz való csatlakozásnak vagy ilyen kör elindításának. Először, más egykorú kisbabák láttán esetleg feleslegesen aggódni kezdünk, hogy vajon a saját gyerekünk a többiekhez képest hogyan fejlődik. (A megoldás: ne felejtsük el, ismételgessük magunkban gyakran, hogy a gyerekek testi, verbális és szociális fejlődésében a normális tartomány nagyon széles.)
Másodszor, nagy a valószínűsége, hogy a gyerek legalább annyi kórokozón fog osztozni a többi csoporttaggal, ahány játékszeren. (Nem kell izgulni, ez a kisgyerekkori csoportos tevékenységek elkerülhetetlen következménye, valószínűleg a gyerek kevesebbet fog betegeskedni később. Valamennyire segíthet, ha a társaság alapszabályzatában rögzítjük a „beteg gyerek maradjon otthon” elvet.) Egy másik lehetséges veszély, hogy akaratlanul is társadalmi nyomást gyakorlunk a gyerekre. A játszócsoportnak örömnek kell lenni, és nem nyomasztó feladatnak. Jó, ha a gyerek szeretne részt venni benne, de ha nem, ne erőltessük.
Egy játszócsoport tagjának vagy kezdeményezőjének lenni sok előnnyel járhat, de semmi esetre sem követelmény az első években. A gyerek élvezi, hogy más babákkal játszhat. Ha elegendő élményt kapunk játszócsoport nélkül is, ha dolgozunk, és nem tudunk ilyesmire időt szakítani, ha nem szeretjük a tervezett, csoportos élményeket, hanem jobban kedveljük az alkalmi szülő-gyerek összejöveteleket, ne érezzük kötelességünknek a játszócsoport látogatását.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.